2012. december 27., csütörtök

Brokkolikrémleves



A kép nem valami hiper-szuper, de a leves jó lett. A forrás: http://desszert.eu/brokkolikremleves
Karácsonykor rengeteget ettünk, túl sokat is. Most viszont jó volt valami kis egyszerűbb étel. A néninek természetesen nem jött be, vagy háromszor elmondta, hogy ő ilyet még nem látott. Vettem az adást. Nekem tetszett.

Hozzávalók:
20 g vaj, 1 közepes vöröshagyma, 500 g brokkoli, 160 g főzőtejszín, víz, csipetnyi só, őrölt fehérbors, őrölt szerecsendió.

A brokkolit rózsáira bontjuk, megmossuk. A felolvasztott vajon üvegesre pároljuk a felkockázott vöröshagymát. Rádobjuk a brokkolit (csak a rózsáit, a szárát nem), felöntjük annyi vízzel, amennyi ellepi, és puhára főzzük. Ráöntjük a tejszínt, összeturmixoljuk, fűszerezzük. Egyet rottyantunk rajta. Közben szikkadt kenyérkockákat pirítunk egy zsiradék nélküli serpenyőben, és ezzel megszórva tálaljuk a levest.
Az enyém kicsit hígabb lett, mint akartam, úgyhogy étkezési keményítővel sűrítettem rajta. Ha túl sűrű, akkor tejjel lehet hígítani.

2012. december 13., csütörtök

Kiszúrós süti



Nem tudom, mi a hivatalos neve, és az eredetét sem, mert a néninek kézzel van felírva a recept. Sokat dobna rajta, ha reszeltünk volna bele citrom- vagy narancshéjat, de ő nem akart, mert nincs benne az eredetiben. Ebből a mennyiségből kb. öt gáztepsinyi lesz. Vagyis rengeteg.

Hozzávalók:
250 g vaj, 375 g cukor, 750 g liszt, 3 tojás, 1 csomag sütőpor, 1 tojás a kenéshez, esetleg valami a díszítéshez.

A vaj szobahőmérsékletű legyen. Az összes hozzávalóból tésztát gyúrunk, lisztezett deszkán 3 mm vastagra elnyújtjuk, különböző formákra szaggatjuk. Kikent vagy  sütőpapírral borított sütőlapra rakjuk őket, egy tojással megkenjük a tetejüket, szórunk rájuk valami díszítőizét, de anélkül is jó. 180°C-os, előmelegített sütőben negyed óra alatt megsütjük őket.

2012. december 12., szerda

Albert keksz


A néni lánya kiadta feladatul, hogy süssünk pár dolgot karácsonyra, és náluk ez nagy kedvenc. Megkóstoltam, nem rossz, de azért nekem semmi különös. Ebből a mennyiségből kb. két gáztepsinyi lesz.

Hozzávalók:
250 g liszt, 125 g étkezési keményítő, 1 csapott teáskanál sütőpor, 125 g cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 2 tojás, 125 g vaj.

A szobahőmérsékletű vajhoz adjuk az összes hozzávalót, tésztát gyúrunk belőle. Kb. 3 mm vastagra nyújtjuk lisztezett deszkán, és kiszaggatjuk. A néninek van kekszformája, de szerintem akármilyen formára lehet szaggatni és megszurkálni fogpiszkálóval. 180°C-os előmelegített sütőben 15 perc alatt világosra sütjük.
Nagyon egyszerű kis sütemény.

2012. december 11., kedd

Sajtos nokedli (Allgäuer Käsespatzen)


Az utóbbi időben nem volt semmi kedvem se erőlködni a konyhában, ahogy közeledett a kiutazásom időpontja. Igen, megint itt vagyok a nénimnél. Ez azt jelenti, hogy valószínűleg gyakrabban fogok receptből főzni, mint amikor otthon vagyok.

Hozzávalók:
400 g liszt, 4 tojás, só, víz, 200 g reszelt parmezán vagy ementáli, 2 vöröshagyma, 40 g vaj.

A lisztet, sót, tojást annyi vízzel összekeverjük, hogy lágy tésztát kapjunk. Egy fazékban sós vizet forralunk, abba szaggatjuk a nokedlit. Ha megfőtt, feljön a víz színére. Leszűrjük, hagyjuk csöpögni. Közben a vajon a felkockázott vöröshagymát megpirítjuk. Egy edénybe rétegezzük a nokedlit és a reszelt sajtot, majd a tetejére öntjük a vajas hagymát. Kínálhatjuk salátával illetve húsokhoz.
A néninek nincs szaggatója a specléhez, úgyhogy fogtam egy nagyobb lyukú reszelőt, aminek van pereme, és azon szaggattam a nokedlit. Igazából tényleg olyan, mint a mi nokedlink. Lehet olajba is szaggatni, én úgy még nem próbáltam. Kb. fél óra alatt kész. Nekem ízlett. A képen valamilyen szószos hússal van.
Hússal köret, salátával pedig főétel is lehet.

2012. november 25., vasárnap

Mákos-tejfölös torta


Több olyan szakácskönyvem is van, amiből még soha semmit sem készítettem el. Úgyhogy elővettem egyet, kiválasztottam egy sütit, amihez minden van itthon, és nekiálltam megcsinálni. Nem tudom, hogy a többi recepttel mi a helyzet, de ennél minden hozzávaló nagyon pontosan volt megadva, nem kellett se kipótolnom, se elvennem belőle.

Hozzávalók:
Töltelék: 5 dl tej, 100 g búzadara (gríz), 175 g darált mák, 6 evőkanál cukor, 100 g hideg vaj felkockázva, 2 dl tejföl, 1 evőkanál olaj, 3 csepp keserűmandula-olaj vagy aroma.
Tészta: 100 g vaj, 1 tojás, 75 g cukor, 250 g liszt, másfél teáskanál sütőpor.
Máz: 3 tojás, 4 dl tejföl, 4 evőkanál cukor.

A tejet, a búzadarát, a mákot, a cukrot és a vajat lábosba tesszük. Állandóan kevergetve megmelegítjük, kicsit forraljuk, és levesszük a tűzről. Belekeverjük a tejfölt, az olajat és a keserűmandula-olajat. A sütőt előmelegítjük. A tortaformát (26 cm átmérőjű) kibéleljük sütőpapírral vagy kizsírozzuk. A vajat, a tojást és a cukrot krémesre keverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a sütőport, és sima tésztává gyúrjuk. Kibéleljük vele a formát, és 3 cm magas peremet készítünk. Egyenletesen elsimítjuk rajta a meleg mákos masszát. A sütőben 180°C-on (középen, légkeverésesnél 160°C) 20 percig sütjük. Közben szétválasztjuk a tojásokat, a sárgát elkeverjük a tejföllel és a cukorral. A fehérjét kemény habbá verjük, majd beleforgatjuk a tojássárgás krémbe. A formát kivesszük a sütőből, és a tortára simítjuk a tejfölkrémet. Még 30-40 percig sütjük, majd a formában hagyjuk kihűlni.
Mandulaaroma helyett jó lehet a citromhéj is. A tésztát nem nyújtottam el, csak beleraktam a formába és a kezemmel nyomkodtam szét úgy, hogy pereme is legyen. Ne próbálkozzunk kisebb formában sütni, mert nekem 25 cm átmérőjű a tortaformám, és gyakorlatilag színültig volt a tejfölös krémmel. Amikor megsült, púpos volt benne az egész, azután gyorsan lelapult a teteje. Finom.

2012. november 22., csütörtök

Klasszikus muffin


Amikor nincs kedvem semmi extrát sütni, csak valami gyors kis kevertet, akkor veszem elő ezt a receptet. Bárhogy lehet ízesíteni, mazsolát, gyümölcsöt hozzáadni.

Hozzávalók (12 db):
250 g liszt, 2 teáskanál sütőpor, 2 tojás, 2,5 dl joghurt, 100 g cukor, 0,75 dl olaj, tetszés szerint 250 g gyümölcs.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra, a formákat kibéleljük papírral vagy kivajazzuk őket. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, egy másikban a nedveseket (olaj, villával felvert tojás, joghurt, gyümölcsök lecsepegtetve), és gyors mozdulatokkal összekeverjük a két tál tartalmát. Nem szabad sokáig keverni, mert akkor nagyon tömör lesz a tészta. Nem baj, ha nincs tökéletesen összekeverve. Kanállal a mélyedésekbe adagoljuk, betesszük a sütőbe és 20-25 perc alatt készre sütjük. A sütőből kivéve 5 percig pihentetjük, majd tálcára szedjük a muffinokat.
Az enyémben citrom és mazsola van. Finom és gyors. Mint minden muffin.

2012. november 16., péntek

Rizses csoki



Igen, tudom. De hol a rizs?! Az enyémből kimaradt, mert a közeli multiban nem találtam, úgyhogy vettem egy zacskó reggelizőizét, nem pelyhet, hanem golyót, és azt raktam bele. Nem ázott el, pedig tartottam tőle, mert a pohár alján is van egy rakás. Családi recept.

Hozzávalók:
500 g cukor, 1,5 deci víz, 2-3 evőkanál kakaópor (nem cukrozott), 1 csomag vaníliás cukor, 1 evőkanál ecet, 240 g (zsíros) tejpor, 50 g vaj, 1 csomag puffasztott rizs.

A vizet a cukorral addig forraljuk, amíg teljesen feloldódnak a cukorkristályok. Levesszük a tűzről, és addig hagyjuk hűlni, amíg a tejport, a kakaóport és a vaníliás cukrot csomómentesen összekeverjük. Hozzáadjuk a sziruphoz, alaposan elkeverjük, majd beleöntünk egy evőkanál 20%-os ecetet. 10%-osból egy kicsit több kell, ez elvesz a csoki émelygősségéből, mert még így is jó édes lesz. Ezután hozzáadjuk a vajat, egyneművé keverjük a csokit, majd a rizzsel is elegyítjük. Poharakba vagy kisebb tálakba öntjük és hagyjuk kihűlni.
A rizs fel fog jönni a felszínre, és nem ázik el. A csoki nem olyan kemény, mint a táblás verziók, de elég masszív, kanállal lehet enni.

2012. november 14., szerda

Anzac


Nagy nehezen rászántam magam, hogy valamit recept alapján készítsek. Nem voltam valami jól az utóbbi időben, és olyankor csak egyszerű, megszokott dolgokat főzök. Ha egyáltalán főzök valamit.
Ez a sütemény valószínűleg egy Drótpostagalamb-gyűjteményből van, de számot nem találtam hozzá, csak a címet: Kókuszos édességek.


Hozzávalók kb. 50 db-hoz: 
100 g zabpehely, 130 g átszitált finomliszt, 250 g porcukor, 80 g kókuszreszelék, 150 g vaj, 2 evőkanál méz, 2 evőkanálnyi forró víz, 1 kiskanál szódabikarbóna.

A zabpelyhet a liszttel meg a kókuszreszelékkel elkeverjük. A vajat a mézzel kis lábaskában felolvasztjuk. A szódabikarbónát a forró vízben feloldjuk, majd a mézes vajjal együtt a lisztkeverékbe öntjük, s alaposan összegyúrjuk. Kiskanál segítségével egy kikent tepsire a tésztából - egymástól távol - kis halmokat rakunk. Mérsékelten meleg (150 fok) sütőben 15-20 perc alatt aranysárgára sütjük. A sütőlemezről még melegen széles pengéjű késsel lefejtjük, és rácsra vagy deszkára rakva kihűtjük. Jól záródó dobozban tároljuk.
Beleöntöttem egy kis maradék mazsolát is, mert szeretjük. Egyébként lehetne aszalt gyümölcsöt is hozzáadni, még ha az nem is a hagyományos verzió. Nagyon távol kell rakni egymástól a kupacokat, mert terjed a massza minden irányban. Eredetileg az enyémnek is külön-külön kellene állnia, de összesült az egész. Ha ez valakit nem zavar, akkor nyugodtan bele lehet önteni a teljes masszát a tepsibe, és ha megsült, még forrón felvágni, mert ahogy hűl, úgy keményedik. Nagyon finom, és nem annyira sötét, mint a képen, de már sötétben fényképeztem.

2012. november 3., szombat

Piskótatekercs



Ez az a piskótarecept, ami sose hagy cserben. Először vizes piskótával próbálkoztam, de azt nem lehet feltekerni, mert ahhoz túl száraz, és törik. Nem kellett sokat keresnem, hogy találjak egy olyat, ami tekerhető. Forrás: http://www.nosalty.hu/recept/piskotatekercs

Hozzávalók:
6 tojás, 6 púpos evőkanál porcukor, 6 (nem púpos) evőkanál liszt, 1 kávéskanál sütőpor, egy citrom reszelt héja, lekvár vagy valamilyen krém tölteléknek.

Ha van robotgépünk, akkor azzal az egész tojásokat a porcukorral együtt habbá verjük. Belereszeljük a citrom héját, és kanalanként adagolva hozzá a lisztet, tovább keverjük. Az utolsó két evőkanálnyi liszthez keverjük a sütőport, úgy szórjuk a tésztába. Sütőpapírral bélelünk egy tepsit (vagy kikenjük, lisztezzük), beleöntjük a tésztát. Előmelegített sütőben 200°C-on kb. 15 perc alatt megsütjük. Egy száraz (!) konyharuhára borítjuk a piskótát még forrón, megkenjük lekvárral, és a konyharuha segítségével feltekerjük. Úgy hagyjuk kihűlni, majd szeleteljük. Szeletelés előtt megszórhatjuk porcukorral is.
Ha nincs robotgépünk, akkor szét kell választani a tojássárgát a fehérjétől. Összekeverni a tojássárgákat az összes hozzávalóval, végül a felvert habot hozzáadni. Kézzel nem fogjuk tudni rendesen felverni az egész tojásokat. Ne süssük pirosra a piskótát, mert akkor törni fog a széle tekerés közben. Mihelyt nem ragad tészta a beleszúrt tűre, vegyük ki a sütőből. Ha vajas krémmel akarjuk megkenni, akkor üresen kell feltekerni a piskótát, hagyni kihűlni, széttekerni, megkenni a krémmel, és visszatekerni.

2012. október 29., hétfő

Gyümölcskenyér



Egy újságkivágás a forrás. Le lehet önteni csokival, megszórni porcukorral, ahogy tetszik. Ez egy kuglófformában sült, normál esetben őzgerincben vagy püspökkenyérformában készül. Nem nagy a tésztamennyiség, úgyhogy ha vendégeket várunk vagy nem csak egy napra valónak sütjük, akkor inkább duplázzuk meg a mennyiségeket.

Hozzávalók:
150 g liszt, 125 g margarin, 5 púpozott evőkanál porcukor, 150 g vegyes kandírozott gyümölcs, 3 tojás, 1 kávéskanál sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja.

Két csapott evőkanálnyi liszttel meghintjük a felkockázott, cukrozott gyümölcsöket, és félretesszük őket (így nem fognak lesüllyedni a tészta aljára, de nekem enélkül se). A szobahőmérsékletű margarint a porcukor fokozatos hozzáadásával habosra kikeverjük, majd az egész tojásokat egyenként hozzáadjuk. Amikor egynemű a tojásos massza, lazán belekeverjük a sütőporral elegyített lisztet, majd az ízesítőket és a kandírozott gyümölcsöket adjuk hozzá. A tésztát kikent, lisztezett formába töltjük, és előmelegített sütőben 180°C-on 25-30 perc alatt készre sütjük. Sütés után a formából kiborítjuk, és hagyjuk kihűlni.
Ha reszelünk bele citromhéjat, nagyon finom. Én 5-5 deka citrom-, narancshéjat és mazsolát adtam hozzá.

2012. október 28., vasárnap

Gőzgombóc



Egyszer ettem Németországban mirelit gőzgombócot, és eszembe jutott, hogy ki kellene próbálni házilag. Keresgéltem az interneten, gyakorlatilag az összes recept nagyon hasonló. Az enyém innen származik: http://www.sielok.hu/rovat/hutte/cikk/gozgomboc/

Hozzávalók:
500 g liszt, 25 g élesztő, 30 g cukor, 3 dl tej, 1 tojás, csipet só, fél citrom reszelt héja, lekvár, darált mák, porcukor, vaj.

Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttatjuk, a citromhéjjal bezárólag tésztát gyúrunk/verünk a hozzávalókból. Letakarjuk, langyos helyen fél órát kelesztjük. Lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk, egy késsel feldaraboljuk tenyérnyi (ujjak nélkül!) darabokra. A közepükbe (kemény) lekvárt rakunk, körbenyomkodjuk a tésztát, hogy ha fő, ne folyjon ki belőle, és gombócokká hengergetjük őket. Felteszünk egy fazékban vizet forrni, addig a gombócok a deszkán még kelnek egy kicsit. Amikor felforrt a víz, egy szűrőt teszünk bele úgy, hogy ne lógjon a vízbe, és ráültetünk annyi gombócot, hogy ne fedjék egymást. Borítsuk le fedővel, de a tüzet ne gyengítsük le a víz alatt, forrjon tovább. Kb. 10-15 perc múlva kivehetjük a gombócokat, és a következő adagot ültessük a szűrőre. Akkor jó a gombóc, hogy ha megnyomjuk az ujjunkkal, nem marad horpadt. A kész gombócokat leönthetjük olvasztott vajjal vagy vaníliasodóval, szórjuk meg darált mákkal és porcukorral.
Mivel nekem csak félgömb alakú szűrőm van, inkább nokedliszaggatót raktam helyette a fazékra, és egy domború fedővel borítottam le. Gőzölés közben nagyon megnőnek a gombócok, úgyhogy eleve ne csináljunk túl nagyokat a nyers tésztából. Nem öntöttem rá vajat, csak még melegen megszórtam mákkal és porcukorral, úgy is rátapad. Nagyon finom, könnyű az állaga. Még hidegen is jó.
Ebből a tésztamennyiségből 18 (nagy) gombócom lett. Nekem jobban ízlik vaníliasodó nélkül.

2012. október 22., hétfő

Citromos szelet



Mióta itthon vagyok, állandóan süthetnékem van. Ez a recept valószínűleg egy újságból származik, de fogalmam sincs, hogy honnan. Vannak spirálfüzeteim, azokba ragasztgatom az újságokból kivágott recepteket, és a kimaradt helyre kézzel leírom azokat, amik a kivágottak hátoldalán vannak. Egy idő után fogalmam sincs, mi honnan ered.

Hozzávalók:
3 tojásfehérje, 150 g cukor, 150 g darált dió, 150 g liszt, 1 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 5 evőkanál tej, 150 g margarin. A mázhoz 2 tojássárga, 150 g porcukor, 1 citrom leve.

A tésztához a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd habverővel tovább verve apránként belekeverjük a (por)cukrot. Utána hozzáadjuk a reszelt citromhéjjal elkevert diót, majd a sütőporral összevegyített lisztet. Végül belekeverjük a tejet és a felolvasztott, lehűtött margarint. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a masszát, és előmelegített sütőben 180°C-on 25-30 perc alatt megsütjük. Közben a mázhoz a tojások sárgáját a porcukorral és a citromlével kikeverjük, majd a forró, kisült tésztára öntjük és elegyengetjük rajta. A forró tepsibe tesszük vissza, elzárjuk a sütőt, és ott hagyjuk kihűlni.
Az eredeti receptben 3 tojássárga és 250 g porcukor kell a mázhoz, de egyszer már megsütöttem ezt a süteményt, és nekem valahogy nem jött össze a máz, úgyhogy most csökkentettem a mennyiséget, és ezzel tökéletes lett még úgy is, hogy kristálycukorral készítettem, nem porcukorral. Nagyon finom sütemény, erősen érzik rajta a citrom.
Kb. 20x25-ös tepsiben sütöttem, hogy ne legyen túl lapos, mert nem nagy a tésztamennyiség.

2012. október 20., szombat

Csokis-körtés puding



A mi magyar felfogásunk szerint ez nem puding, hanem inkább kakaós piskótával leöntött körte. Amennyiben valaki ért angolul, ajánlom a youtube-ot, mert rengeteg videó van fent, amikből jó kis dolgokat lehet összeütni. Ez a recept egy Nigella Lawson darab (chocolate pear pudding). Nem először készült, nagyon szeretjük, és gyorsan el is fogy. Szerintem más gyümölccsel is finom lehet, csak ne olyannal próbálkozzunk, ami hő hatására percek alatt meglottyad.

Hozzávalók: 
kb. 5-6 darab közepes körte (vagy két doboz körtekonzerv), 150 g vaj, 125 g liszt, 125 g cukor, 1 teáskanál sütőpor, 1/4 teáskanál szódabikarbóna, 2 tojás, 25 g kakaópor, 2 teáskanál vaníliakivonat.

Egy kb. 20x30 cm-es formát kivajazunk, befedjük az alját hámozott, kimagozott körtével. Ha konzervet használunk, öntsük le a levét és csak a körtéket használjuk. A többi hozzávalót egy tálba öntjük, csomómentesre keverjük. Kicsit sűrűbb lesz a tészta, mint egy átlagos piskótatészta, de ezzel nem is lesz gond, mert a körte ereszt egy kis levet. Ezt a tésztát a körtére kanalazzunk, nagyjából elsimítjuk. 200-220°C-os sütőben sütjük 25-30 percig (ha a beleszúrt tűre nem tapad tészta, akkor van kész).
Nem lehet igazán szépen szeletelni, de nálunk ez nem is érdekes, mindenki nekiesik a sütinek kanállal. Nagyon finom, pedig nekem a körte nem kedvencem. Ha nem konzervet használunk, nagyjából akkor is megpuhul a körte.



2012. október 17., szerda

Krumplis sütemény


Itthon vagyok, ennek örömére  kerestem egy receptet, amihez még kedvem is lenne. Ehhez régi krumplit is fel lehet használni, ha van.

Tészta: 400 g liszt, 150 g zsír, 150 g cukor, csipet só, 1 csomag sütőpor, 3 tojássárga, kevés tej.
Töltelék: 500 g főtt (sótlan!), áttört burgonya, 250 g cukor, 150 g darált dió, fél deci rum, 3 tojásfehérje, 50 g kakaópor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja.

A lisztet a zsírral elmorzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a sütőport, a tojássárgákat, és annyi tejjel összedolgozzuk, amivel nyújtható tésztát kapunk. Két részre osztjuk, az elsőt akkorára nyújtjuk, mint a kizsírozott tepsink, és beleterítjük. Elkészítjük a tölteléket. A főtt krumplit krumplinyomón átnyomjuk, összekeverjük a cukorral, a darált dióval, rummal, kakaóval, vaníliás cukorral, citromhéjjal, majd hozzáadjuk a tojások felvert habját, amivel lazán átforgatjuk, hogy ne törjön össze a hab. Ezzel a töltelékkel borítjuk a tésztát a tepsiben, elsimítjuk. Kinyújtjuk a másik lapot, ráhelyezzük a töltelékre, villával megszurkáljuk, hogy sütés közben ne púposodjon fel. Megkenjük étolajjal, és közepes lángon megsütjük (kb. 20-25 perc). Amikor a beleszúrt tűre nem ragad semmi, kivesszük a sütőből és hűlni hagyjuk. Közben csokimázat készítünk a tetejére (pl. http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) és bevonjuk vele a süteményt. Ha megszilárdult a csoki, szeletelhetjük a süteményt.
Finom.


2012. október 4., csütörtök

Favágók tortája



Hiányzott már valami édesség, és ezt a receptet a gépen találtam. Fogalmam sincs, hogy honnan származik, de amikor rákerestem a neten, azt írták, hogy a Paprika TV-ből.

Hozzávalók: 
Alsó réteg: 2 közepes alma, 185 g magozott datolya, 1 tk. szódabikarbóna, 1 csésze (2,5 dl) forró víz, 125 g lágy vaj, 1 csésze cukor, 1 egész tojás, 1 tk. vaníliaaroma, 1,5 csésze liszt, 1 tk. sütőpor.
Felső réteg: 100 g vaj, fél csésze tej, 3/4 csésze (barna) cukor, 150 g kókuszreszelék.

Vajazzunk ki egy 20 cm átmérőjű tortaformát, és melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. Hámozzuk meg, magozzuk ki és vágjuk kockákra az almát, majd keverjük el a szeletelt datolyával, a szódabikarbónával és öntsük rá a forró vizet. Hagyjuk állni, míg összeállítjuk a tészta alapját. Keverjük habosra a vajat a cukorral, adjuk hozzá a tojást (vagy 2 tojásfehérjét), a vaníliaaromát (vagy vaníliás cukrot), majd habverővel jól verjük fel. Szórjuk a lisztet és a sütőport a keverékbe, majd forgassuk a gyümölcsöt is a tésztába. Öntsük az egészet az előkészített formába és süssük 45-60 percig. Ezalatt készítsük el a torta felső rétegét. A hozzávalókat főzzük 4-5 percig. Mikor a tészta megsült, vegyük ki a sütőből és öntsük rá a kókuszt. Egyenletesen terítsük el, majd tegyük vissza az egészet a sütőbe, és süssük további 15 percig. Ha szükséges, pirítsuk a tetejét grillezéssel, hogy szép aranybarna legyen. Hagyjuk a formában kihűlni, a szeleteket pedig tálaljuk tejszínnel vagy vaníliafagylalttal.
Lehet, hogy velem van a probléma, de nekem a kókuszos réteg kegyetlenül édes lett. A tésztája meg olyan állagú, amit az apám "szalonnás"-nak hív. Valahogy nem jön be az egész, úgy, ahogy van.
Nem néz ki rosszul, de mihelyt hozzányúl az ember, a kókuszos rész széthullik. Nem lehet normálisan szeletelni, már akkor leszakadt belőle néhány helyen egy kicsi, amikor a tortaforma keretét vettem le róla. Nem fogok még egyszer ilyet sütni.

2012. október 1., hétfő

Édesköményes-tejszínes tészta



Adott egy darab édeskömény, amivel sürgősen csinálni kell valamit.
Keresgéltem az interneten, hogyan lehet ebből valami szósz szerű dolgot főzni, amit tésztával ennék, és találtam is egy egyszerű verziót (http://nemszofiaban.blogter.hu/404927/edeskomenyes-tejszines_teszta). Ennek alapján készítettem a sajátomat, és egészen jó lett.

Hozzávalók:
olaj, 1 vöröshagyma, 1 édeskömény, 2 dl tejszín, ételízesítő, só, őrölt fehérbors, szerecsendió, kb. 250 g tészta, víz.

Pici olajon megpirítjuk a felaprított vöröshagymát. Közben hosszában négybe vágunk egy édesköményt, majd felszeleteljük. Én a szárát is felkarikáztam, de az jóval lassabban puhul, mint maga a kömény. A vöröshagymára öntjük és puhára pároljuk. Ha kell, néha öntünk alá egy kis vizet. Amikor megpuhult, felöntjük tejszínnel, fűszerezzük, és lassú tűzön besűrítjük. Közben sós vizet forralunk, beleöntjük a tésztát és megfőzzük. Leszűrjük, és az édesköményes öntettel tálaljuk.
Eddig még sose ettem semmit, aminek az édeskömény a fő alkotóeleme volt. Érdekes, enyhén ánizsos íze van, és bár nem szeretem az ánizst, egyáltalán nem zavart. Ez a mennyiség 2 főre elég.


2012. szeptember 29., szombat

Almás-mandulás pite



Egy kis maradék kelt tészta az alapja. Persze túlsütöttem, barnább lett, mint kellene. A néni egyből benyögte, hogy jajj, de barna lett... Nem égett meg, ez a lényeg. Két hét múlva megyek haza. Jessz...

Hozzávalók:
valamilyen tészta (lehet linzer is), ami elég egy 26 cm átmérőjű formához peremmel együtt
50 g cukor, 1 teáskanál vaníliás cukor, 200 g créme fraiche, 1 tojás, 200 g hámozott mandula (vagy dió), 100 g porcukor, valamennyi víz, tej vagy tejszín, pár csepp mandulaaroma, 3 nagy (vagy 5 kicsi) savanyú alma.

Kinyújtjuk a tésztát és kibéleljük vele a kikent formát. 15 percre hűtőben pihentetjük, addig elkészítjük a tölteléket. A mandulát ledaráljuk, az almát meghámozzuk és lereszeljük. A mandulához keverjük az összes hozzávalót, hozzáadunk annyi folyadékot (vizet, tejet és/vagy tejszínt), hogy egy viszonylag sűrű állagú masszát kapjunk. Ehhez adjuk a reszelt almát, alaposan összekeverjük, és a tésztával bélelt formába öntjük. Előmelegített sütőben (185°C) kb. 50 percig sütjük. Le kell takarni sütőpapírral, ha nagyon barnulna a teteje, bár nekem inkább a tészta sült túl gyorsan. Tejszínnel vagy vaníliaszósszal tálaljuk.
Nem lett rossz.



2012. szeptember 27., csütörtök

Almaleves



Otthon feleannyi levest nem eszek, mint itt. Tudom, hogy ez szinte ugyanúgy néz ki, mint a körteleves, de mégse ugyanaz. Egy picit különbözik a recept (Dpg 68. könyv, Levesek), és ebbe vörösbort öntöttem. Továbbra sincs felbontva fehérbor, és legalább egy picit rózsaszín lett a leves. Nem olyan, mint a kompót.

Hozzávalók:
500 g alma, 1 dl bor, 1 citrom leve, 2 dl tejföl, 150 g cukor, 1 evőkanál liszt, 2 db szegfűszeg, 1 dl tejszín, 1 kávéskanál őrölt fahéj.

Az almát meghámozzuk, kockákra vágjuk. Megspricceljük a citromlével, hogy ne barnuljon meg. Felforralunk egy liter vizet a cukorral, szegfűszeggel, fahéjjal. Hozzáadjuk az almát, és kb. 5 perc alatt puhára főzzük. Egy csipet sót, a tejfölt, a bort összekeverjük, hozzáadjuk a leveshez. A lisztet a tejszínnel csomómentesre keverjük, és lassú forrás közben óvatosan behabarjuk vele a levest. Felforraljuk és levesszük a tűzről. Lehűtve tálaljuk a levest.
Belefőztem a citrom héját is, csak habarás előtt vettem ki. Finom. 

2012. szeptember 24., hétfő

Bodzaleves




Nincs már sok idő bodzás recepteket kipróbálni, mert nagyon hullik a bogyó. Még soha nem ettem bodzával készült dolgokat, csak szörpöt és üdítőitalokat kóstoltam. Ez a recept a Drótpostagalamb recepttárának 229. könyvéből (Bodzareceptek) való, kis módosításokkal.

Hozzávalók: 
1/2 kg bodzabogyó, fahéj, citrom(héj), fehérbor, cukor, só, (vaj és burgonya)liszt.

A bodzabogyókat leszedjük a száráról, megmossuk, fazékba tesszük annyi vízzel, hogy ellepje. Fahéjjal és 2 citromkarikával fél óráig forraljuk, majd szitán áttörve hozzáöntünk 1 dl (fehér)bort és annyi vizet, hogy ízlés szerinti sűrűségű legyen. Cukorral, kevés sóval (és vajjal) felforraljuk, és tejföllel vagy tejszínnel elkevert (burgonya)lisztet keverünk bele. Újból felforraljuk, és pirított zsemlekockával tálaljuk.
Kevesebb bodzából főztem, mert itt nincs négy ember, aki ezt enné. Vörösbort öntöttem hozzá, mert csak az volt kéznél felbontva. Vajat nem használtam, és finomlisztes tejföllel habartam be. Mivel édes a leves, nem akartam zsemlekockákat pirítani, nekem nem hiányzik hozzá. Az a fehéres izé a képen egy kis tejszínhab.
Érdekes íze van a levesnek, nekem tetszik. És szép a színe. Ne műanyag tálban csumázzuk le, mert fog.

2012. szeptember 20., csütörtök

Cukkinipörkölt



Alighanem bármilyen zöldségből lehet pörköltet főzni, és mivel volt itt két kisebb cukkini, megfőztem. Sós vízben főtt krumplival ettem. Ez a mennyiség inkább két személyre értendő.

Hozzávalók: 
2 kisebb cukkini, egy fej vöröshagyma, egy gerezd fokhagyma, egy kisebb paradicsom (+ paprika, ha van kéznél), olaj, őrölt paprika, tejföl, só, ételízesítő, egyéb fűszerek.

A vöröshagymát megpucoljuk, felkockázzuk, némi olajon megpirítjuk. Ha öregebb a cukkini, meghámozzuk, ha zsenge, akkor nem. Kockákra vágjuk és a hagymára dobjuk. Kicsit megsózzuk, fokhagymával és egy paradicsommal és egy paprikával fedő alatt puhára pároljuk. Ha nagyon eltűnne a leve, felönthetjük egy kis vízzel. Amikor megpuhult, megszórjuk pirospaprikával, fűszerekkel. Sós vízben főtt burgonyával tálaljuk.
Ha lett volna a közelben olasz fűszerkeverék vagy legalább oreganó, akkor biztosan szórtam volna bele ezeket is, így csak tejfölt kevertem hozzá, mert kicsit savanykásan szeretem. Krumpli helyett tésztával is jó lehet. Nem egy látványos étel, de gyorsan kész.

2012. szeptember 19., szerda

Rántott leves



Kezdett már ránk száradni egy kenyérvég, és nem akartam kidobni. Ehhez a leveshez meg a pirított kenyérkockák nagyon jól mennek, és az egész gyorsan megvan. A néni nem evett belőle, lesz@rom. Ezt már a homlokomra is tetováltathatnám.

Hozzávalók:
köménymag, olaj, liszt, őrölt pirospaprika, víz, 2 (vagy több) tojás, ételízesítő.

Egy kisebb fazékban kb. egy evőkanálnyi olajon egy teáskanálnyi köménymagot addig hevítünk, amíg pattogni nem kezd. Akkor egy evőkanál lisztet rászórunk és megpirítjuk. Kis pirospaprikával megszórjuk és felengedjük vízzel. Sóval, ételízesítővel ízesítjük és felforraljuk (vigyázzunk, mert könnyen kifut). Egy tányérban két tojást villával összekeverünk, és a forró levesbe öntjük, a villával folyamatosan keverve. Ismét felforraljuk, addigra megfő benne a tojás is.
Egy serpenyőben pici olajon kockára vágott száraz kenyeret pirítunk, és azzal tálaljuk a levest.


2012. szeptember 18., kedd

Körtekrémleves



A nénim elvileg nagyon szereti a gyümölcsöket, ehhez képest ezek a körték nem kellettek neki. A levesből természetesen nem evett egy falatot se, de nem érdekel, mert finom volt. A recept a Drótpostagalamb recepttárának 68. könyvéből (Levesek) való.

Hozzávalók:
500 g körte, 75 g cukor, 50 g liszt, 1 dl fehérbor, 2 dl tejszín, 2 dl tejföl, 2 dl víz, 1 citrom, 2 szem szegfűszeg, kevés fahéj, csipet só

A héjától és magházától megtisztított körtéket kockákra vágjuk. A forrásban lévő vízbe citromot csavarunk, és a fűszerekkel, a cukorral puhára főzzük benne a körtét. A fehérbort, a tejfölt, a tejszínt a liszttel simára keverjük, a levesbe habarjuk, és jól fölforraljuk. Utánízesítjük, lehűtjük. Tálaláskor tejszínhabbal díszíthetjük.
Az eredeti receptben dupla ennyi cukor és fele ennyi víz szerepelt. Nekem az nagyon édes lett volna, ez is határeset. Ha vízből csak egy decit öntünk bele, akkor annyira sűrű, mint egy puding, úgyhogy én dupláztam a vizet, így se híg. Inkább desszertnek tartom, mint levesnek, de mivel ez az eredeti neve, legyen leves. Finom volt, pedig nem vagyok nagy rajongója a körtének. Megszórtam a tetejét pici fahéjjal, tejszínhab nélkül.

2012. szeptember 16., vasárnap

Gombapaprikás



Nagyon nem arra készültem, hogy ennyire semmit se fogok postolni, de semmi se lett az orrba-szájba főzésből. Legalább most már van internetem, mert eddig az se volt. Igyekszem feltölteni valamit legalább hetente egyszer, aztán majd meglátjuk.

Hozzávalók:
500 g gomba, egy fej vöröshagyma, őrölt pirospaprika, ételízesítő, só, olaj, víz.
Nokedlihez: liszt, egy tojás, pici só, víz.

A vöröshagymát megpucoljuk, kockákra vágjuk, némi olajon üvegesre pároljuk. A megmosott, négybe vágott gombákat rádobjuk, kis ételízesítővel megszórjuk, és fedő alatt puhára pároljuk közepes tűzön. Ha nagyon le akarna sülni, egy kis vizet önthetünk rá, de a gomba levet ereszt. Amikor megpuhult, megszórjuk pirospaprikával (az itteni paprika kimondottan barna, azért van ilyen fura színe a képen), és ha nem elég sós, akkor sózzuk.
Közben sós vizet forralunk a nokedlihez. Kb. 250 g lisztből készült egy tojás és annyi víz hozzáadásával, hogy lágy tésztája legyen, mert azt könnyebb szaggatni. Ha felforrt a víz, akkor beleszaggatjuk a nokedlit. Nagyon gyorsan megfő, és feljön a víz felszínére. Leszűrjük és a gombához keverjük.
Nénicsőszködni kezdtem, és az "ügyfelem" eszméletlen válogatós, nem eszik meg semmit, amit nem ismer. Így elég nehéz receptekből főzni, főleg, hogy a nekem hétköznapinak számító ételeket se ismeri. Azért most, az ötödik itt töltött hetemre eljutottunk oda, hogy hajlandó enni a főztömből, úgyhogy talán gyakrabban fogok feltölteni recepteket. És nem feltétlenül ilyen ismert dolgokat.

2012. július 23., hétfő

Mákos-barackos muffin



A Lidlben minden csütörtökön kiraknak három új receptet, amiket gyűrűs mappában lehet gyűjteni. Ez is onnan származik. Szeretem a mákos dolgokat, ez is nagyon ízlett.

Hozzávalók:
150 g darált mák, 2 dl tej, 150 g liszt, 1 csomag sütőpor, 1 citrom, 2 tojás, 150 g vaj, 150 g cukor, 150 g sárgabarackdzsem, 1 csomag vaníliás cukor.

A darált mákot langyos tejjel elkeverjük. A lisztet átszitáljuk, majd a sütőporral és az előre lereszelt citromhéjjal összekeverjük. Az egész tojásokat a szobahőmérsékletű vajjal és a cukorral krémmé keverjük. Végül egy nagyobb keverőtálban mindhármat elegyítjük. A muffinformákat félig töltjük a masszával, kávéskanálnyi (kemény) barackdzsemet teszünk a tetejére, majd a maradék tésztával kétharmad részig feltöltjük, és 180°C-os sütőben 25 perc alatt készre sütjük. Vaníliás cukorral megszórva tálaljuk.
Én annyit egyszerűsítettem a dolgon, hogy két tálban kevertem össze őket, egyikben a száraz, másikban a nedves hozzávalókat. Nálunk csak folyékony lekvár volt itthon, azért nem maradt egyben a muffin alján.
A mákot a tejjel hagyni kell egy kicsit állni, akkor felszívja a mák a folyadékot, és nem lesz túl híg a nyers tészta. A mennyisége is pontos 12 muffinhoz. 

2012. július 16., hétfő

Almás-mazsolás zabpehelykeksz



A recept a ritakonyhaja.hu oldalról származik. Muffinként az első alkalom, hogy elkészítettem. Korábban megsütöttem már kekszként, illetve úgy is, hogy a masszát beleöntöttem egy tepsibe, és készen szeleteltem. Azt hiszem, vissza fogok térni ahhoz a változathoz, nekünk nagyon bejött. Ha valaki szereti a müzliszeletek enyhén ragacsos állagát, akkor ez is tetszeni fog.

Hozzávalók: 
150 g zabpehely, 100 g liszt, 100 g vaj, 150 g cukor, 1 tojás, 1 nagy alma, fahéj, mazsola, szódabikarbóna.

A vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a cukrot és a tojást. Egy másik tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, a felkockázott almát (több is mehet bele, nem csak egy), a mazsolát (egy jó maréknyit tettem bele) és egy teáskanálnyi szódabikarbónát. Ezután összeöntünk mindent egy tálba, összekeverjük, és vagy kekszeket formázunk egy sütőpapírral fedett sütőlapra, vagy a teljes masszát (egyáltalán nem híg) beleöntjük egy kikent tepsibe, vagy muffinsütőbe adagoljuk. Előmelegített sütőben 180°C-on kb. 20-25 perc alatt megsütjük.
A liszt egy részét helyettesíthetjük teljes kiőrlésűvel is, az alma helyett/mellett adhatunk hozzá meggyet, csokidarabokat ízlés szerint.

2012. július 11., szerda

Kakaókrém


Igen, tudom, hogy nagyon régen nem írtam semmit, de ebben a hőségben semmi kedvem se sütni, se főzni. Enni se nagyon, úgyhogy inkább csak gyümölcsön meg zöldségen élek, úgyis rám férne némi súlycsökkenés. Augusztus vége felé majd meg fognak sűrűsödni a bejegyzéseim, mert ha minden a terv szerint alakul, akkor állok munkába az új helyen, és ott aztán főzhetek orrba-szájba.
Ez a recept egy házi csokipuding, gyorsan megvan, úgyhogy nem fűtöttem fel vele a házat túlságosan.

Hozzávalók:
3 evőkanál kakaó, 6 csapott evőkanál liszt, 8 evőkanál cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 liter tej.

A hideg tejet szép lassan hozzáöntjük a száraz hozzávalókhoz és csomómentesre kavarjuk. Aztán állandó keverés mellett felforraljuk, addigra kicsit be is fog sűrűsödni. Hűtöttem kb. fél óráig, mert féltettem a poharakat, és addig néha meg is kavartam a krémet, mert bőrösödni kezd, mint a puding. A poharak aljára tettem egy-egy kekszet, és a krém közepe tájára is. A tetejét megszórtam kókuszreszelékkel, de gyakorlatilag bármi használható hozzá, instant kávét is lehet hozzákeverni, aszalt gyümölcsökkel, mazsolával gazdagítani. És nem borítom ki a pohárból, szerintem mutatósabb így.

2012. június 19., kedd

Kovászos uborka



Ez a hőség ideális a kovászoláshoz, az üveget ugyanis napos helyre kell tenni, a teraszra, erkélyre, stb. Nyár végén, kora ősszel, amikor már hűvösebb van, hamarabb fel fog fordulni az uborka, mint hogy jó kovászos legyen belőle.

Hozzávalók:
egy 5 literes üveg (lehet kisebben is csinálni), középméretű uborka (inkább nagy, mint kicsi), egy csokor kapor, egy szál torma, ahány literes az üveg, annyi enyhén púpos kanál só.

A megmosott uborkák végeit levágjuk. A tiszta üveg aljára rakjuk a kaprot, tormát, hosszában beleállítjuk a bevagdosott uborkát. Úgy kell bevágni, hogy az egyik végéről indulva majdnem végigvágjuk (kb. fél-egy centivel a vége előtt megállunk, hogy ne vágjuk teljesen félbe az uborkát), aztán a másik vége felől is bevágjuk ennyire úgy, hogy az első vágás irányától 90°-kal eltérünk az induláskor. Ha így is megállunk fél centire az uborka végétől, akkor nem fog szétesni. Annyi uborkát rakjunk az üvegbe, hogy ne úszkáljanak, inkább szorosan álljanak. Annyi vizet forralunk, amennyi épp el fogja lepni az uborkát, feloldjuk benne a sót, és forrón ráöntjük az uborkára. Rárakunk egy kenyércsücsköt, kicsit megnyomjuk, hogy érjen bele a vízbe. Egy kistányért rakunk az üveg tetejére, és napos helyre állítjuk. A kistányér mellett ki tud folyni a lé, ha annyira erjed. Kb. négy napig hagyjuk kint, aztán kivesszük belőle a kenyeret. Ha ennyire meleg van, mint most, akkor ennyi idő alatt el is készül. Akkor jó, ha az uborkák vége üvegesnek látszik. Ha ennyi idő alatt nem savanyodott meg eléggé, akkor pár napig hűvös helyen is állni hagyjuk (a kenyér nélkül), ott tovább puhul. Amikor elkészült (hideg helyen állással vagy anélkül), az üvegből átrakjuk az uborkákat egy fedeles dobozba, és hűtőben tároljuk fogyasztásig.
A testvérem szerint a kovászos uborka büdös. Szerintem nem.

2012. június 15., péntek

Grillázstorta



Egyszerűen csak finom.
A recept egy újságkivágás, valószínűleg egy régi Meglepetésből származik.

Hozzávalók:
1 kerek piskótatorta 3 lapba vágva (pl. az alaprecepteknél szereplő vizes piskóta).
Krém: 3 dl tej, 2 tojássárga, 1 csomag vaníliás pudingpor, 100 g cukor, 200 g vaj.
Grillázs: 200 g cukor, 100 g darált dió, olaj.

A krémhez a pudingporhoz ütjük a tojássárgákat, a tejet apránként adagolva csomómentesre keverjük. Állandóan kevergetve, lassú tűzön sűrű krémmé főzzük, majd a tűzről levéve hagyjuk kihűlni. A grillázshoz a cukrot egy teflon serpenyőben addig melegítjük, amíg teljesen elolvad, és a színe világosbarna nem lesz. Ekkor levesszük a tűzről, hozzákeverjük a diót, majd olajjal kikent tányérba öntjük és kihűtjük. (Mielőtt teljesen megszilárdul, tetszőleges formákat vághatunk ki belőle a díszítéshez.)
A szobahőmérsékletű vajat kikeverjük a cukrokkal, elkeverjük a krémmel. A kihűlt grillázst zacskóba tesszük, majd nyújtófával apró darabokra törjük. A felét a krémhez keverjük. A tortalapokat megkenjük krémmel vékonyan, hogy maradjon elég krém a torta külsejének a bevonásához is. Kívülről megszórjuk grillázzsal, fél diógerezdekkel illetve a formára vágott grillázzsal díszíthetjük. Egy éjszakára tegyük hűtőbe.
Mint látható, nem daráltam a diót, mert mi darabosabban szeretjük, és nem is vágtam ki a grillázsból a díszítéshez semmit se. 20 centi átmérőjű formában sütöttem a piskótát, ahhoz vékonyan kenve éppen csak elég volt a krém.

2012. június 14., csütörtök

Vizes piskóta



Születésnap van a családban, úgyhogy tortát sütöttem. A vizes piskóta piskótatekercshez nem jó, mert törik, de tortához ideális, mert könnyű az állaga, jól lehet szeletelni (vízszintesen is), és ha bekenjük valamilyen krémmel vagy lekvárral, akkor nem is fog kiszáradni. Somlói galuskához is fel lehet használni.

Hozzávalók:
1 evőkanál víz, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, tojásonként 50 g cukor, 40 g liszt, 1 evőkanál víz, zsiradék és liszt a forma kikenéséhez és szórásához.

20 cm átmérőjű formában sütöttem 5 tojásból a piskótát, ez elég magas ahhoz, hogy három lapra lehessen vágni. A tojások sárgáját egy tálba, a fehérjéket pedig a robotgép táljába tesszük. Az 5 sárgához 5 evőkanál vizet öntünk, 250 g cukorral (5x50g) fehéredésig keverjük. A 200 g liszt (5x40g) felét hozzáöntjük a vaníliás cukorral együtt, összekavarjuk. A liszt másik feléhez hozzászitáljuk a sütőport (hogy ne legyenek benne csomók), elkavarjuk és a tojásos masszához öntjük. Ezzel is jól elkavarjuk. A tojásfehérjékhez adunk egy evőkanál vizet, és kemény habbá verjük. A hab felét alaposan elkeverjük a tésztával, nem baj, ha törik a hab. A másik felét viszont már óvatosan keverjük a tésztához. Zsírozott, lisztezett formába öntjük és előmelegített sütőben 190°C-on kb. 30 perc alatt pirosra sütjük. Ha a beleszúrt fogpiszkálóra nem ragad nedves tészta, akkor kész.
Ne nyissuk ki a sütő ajtaját az első 25 percben, különben össze fog esni a piskóta!
Ha több/kevesebb tojásból akarunk piskótát sütni, akkor csak a cukor, a liszt és a víz mennyiségét kell változtatni. Reszelhetünk hozzá citrom- vagy narancshéjat, szórhatunk bele kakaót, mazsolát...



2012. június 12., kedd

Túrógombóc



Anyu nem tud túrógombócot főzni, mert abból túrós császármorzsa lesz, minden egyes próbálkozása szétfő. Úgyhogy nincs családi receptem. Viszont találtam egy szimpatikusat az interneten, és már az első kísérlet sikeres volt, finom a gombóc. És tényleg gombóc!
Szívből ajánlom Andi oldalát, nem ez az első recept, amit onnan kipróbáltam, és mindegyik bevált. Az oldal: andi1976.gportal.hu

Hozzávalók:
500 g túró, 2 tojás, csipet só, 110 g búzadara (gríz), egy citrom reszelt héja, 1 csomag vaníliás cukor, 4 evőkanál cukor, zsemlemorzsa, pici zsiradék.

A túrót szitán áttörjük, hozzáadjuk a többi hozzávalót a zsemlemorzsa és a zsiradék kivételével. A keveréket fél órára hűtőbe tesszük, addig a zsiradékon megpirítjuk a zsemlemorzsát. Ezután enyhén sós vizet forralunk, a túrós masszából vizes kézzel közepes méretű gombócokat formálunk és a forró vízben kifőzzük őket 10-12 perc alatt. Ha megfőttek, fel fognak jönni a víz felszínére. A pirított zsemlemorzsára szedjük őket. Lehet vaníliasodót is főzni hozzá, mi csak cukrozni szoktuk vagy egy kis lekvárt kanalazunk rá. Mivel szeretjük a mazsolát, azt is raktam a masszához, kb. egy maréknyit.
Ne házi, zsíros túróval próbálkozzunk, mert akkor ez a tészta túl lágy lesz és szétfő a gombóc. Ehhez minél szárazabb a túró, annál jobb.


2012. június 9., szombat

Spenótmuffin fetával


Pár napja léböjtözni kezdtem, ez azt jelenti, hogy a gyümölcscentrifugából kijövő pép itt marad a nyakamon, mert csak a levét iszom. Azt a zöldségtrutyit nagyon jól fel lehet használni ehhez a muffinhoz. A gyümölcspép jó lesz réteshez.

Hozzávalók 12 darabhoz:
150 g mélyhűtött spenót (vagy egyéb zöldség finomra vágva vagy pépesítve), 2 tojás, 200 g (feta) sajt, 250 g liszt, 1 teáskanál só, 3 teáskanál sütőpor, 0,8 dl olaj, 3 dl író (vagy tej egy kis tejföllel elkeverve).

A spenótot kiolvasztjuk, a sajtot apró kockákra vágjuk, a formát vagy kikenjük, vagy papírkapszlikkal borítjuk. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra (ez fontos, a muffint mindig előmelegített sütőbe tegyük!), a tészta száraz hozzávalóit egy tálban összekeverjük, a nedveseket (tojás, olaj, író, spenót) egy másik tálban elvegyítjük. Ha a sütő elég meleg, akkor a száraz és a nedves hozzávalókat gyors mozdulatokkal összekeverjük (nem szabad túl sokáig kevergetni, mert sűrű lesz), a forma mélyedéseibe adagoljuk. Kb. 15-20 perc alatt halvány pirosra sütjük. 5 percig hagyjuk még a formában hűlni, utána kivesszük, melegen tálaljuk.
Az én verzióm nem spenótos, hanem uborkás lett, és melegen mindenkinek túl "zöldízű" volt. Hidegen már nem. Különféle zöldségekkel is ki lehet próbálni.



2012. június 7., csütörtök

Gyors almás rétes



Nem rétestésztából készítem, hanem bolti vajas tésztából. Amikor a Lidl leárazza, akkor felpakolok jónéhányat, mert az eddig kipróbáltak közül az övék vált be a legjobban. Azért szeretem inkább a vajas tésztát, mert nem olyan száraz, amikor megsül, viszont leveles, ezért hasonlít az állaga az rétesre.

Hozzávalók:
1 csomag bolti vajas tészta, 3-4 közepes alma, cukor, zsemlemorzsa, fahéj, porcukor, liszt.

Szobahőmérsékleten hagyjuk kiengedni a vajas tésztát. Ha sürgősen kell, akkor mikróban alacsony fokozaton (nálunk 240-es) kiolvasztjuk kb. két perc alatt (egy-egy perc mindkét oldalán, még becsomagolva). Lereszeljük az almát. Nem kell feltétlenül meglocsolni citromlével, mert a rétes esetében lényegtelen, hogy megbarnul-e az alma. Lisztezett deszkán akkorára nyújtjuk a tésztát, amekkorára csak tudjuk, de a rövidebb oldala akkora legyen, amilyen hosszú a tepsink. A hosszú oldala mentén négy részre osztjuk. A tésztacsíkok (hosszú) szélétől kb. egy centire végigszórjuk egy-egy púpos evőkanál zsemlemorzsával. Erre azért van szükség, hogy felszívja az alma levét, különben elázik a rétes alja sütés közben. A reszelt almából kinyomkodjuk a levét, elosztjuk négy részre, és rákanalazzuk a tészta zsemlemorzsás sávjára. Szórunk az almacsíkokra egy-két evőkanálnyi cukrot és egy kávéskanálnyi fahéjat (csíkonként), majd ráhajtjuk a tészta szabad felét, a szélét pedig egy picit megnyomkodjuk, hogy ne nyíljon ki sülés közben. Sütőpapírral borított tepsibe rakjuk, és 180-200°C-on addig sütjük, amíg halványan meg nem pirul a teteje. Szeleteljük és porcukorral megszórjuk.
Egyszerűbb a dolgunk, ha van eltéve reszelt almánk, azt csak ki kell venni az üvegből és azonnal használható is.

2012. június 4., hétfő

Márványos kuglóf I.



Egy újabb recept Hargitai György: 33 édesség lépésről lépésre című könyvéből. Egyszerű, finom és gyors. Meg lehet szórni porcukorral vagy bevonni csokoládéval, én nem tettem.

Hozzávalók:
250 g vaj/margarin, 250 g cukor, 6 tojás,
1 csomag sütőpor, 250 g liszt,
1 evőkanál keserű kakaópor.

A szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük a cukorral, a tojásokat egyenként hozzáadva tovább habosítjuk. A sütőporos lisztet laza mozdulatokkal hozzákeverjük. Kettéosztjuk, az egyik feléhez hozzáadjuk a kakaóport. Kivajazott, lisztezett kuglófformába öntjük a fehér massza felét, ráöntjük a kakaósat, arra pedig a maradék fehéret (fordítva is lehet, a kakaósat felezve). Előmelegített sütőben, közepes lángon 180°C-on kb. 40-50 percig sütjük, amíg a beleszúrt fogpiszkálóra vagy kötőtűre nem ragad nyers massza.
Egy kicsit változtattam az eredeti recepten, a fehér masszához adtam egy tasak vaníliás cukrot is. És nem kevertem össze a kétfajta tésztát, szerintem így szebb.

2012. június 2., szombat

Töpörtős pogácsa



Az alaprecepteknél leírt kelt tésztából készül. Bolti töpörtőkrémmel is lehet készíteni, de azért a házi jobb. Húsdarálóval szoktam ledarálni a töpörtőt, általában kétszer átdarálom, hogy ne maradjanak benne kemény darabok.
A kelt tésztát lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtom. Megkenem töpörtőkrémmel, bár ezt túlzás kenésnek nevezni, mert eléggé kemény a krém, úgyhogy inkább krémdarabokat nyomkodok a tésztára. Ezután úgy feltekerem, mint a bejglit, és a tésztarúd jobb és bal harmadát ráhajtom a középsőre. Így jó sok rétegű lesz a pogácsa. Letakarva kelesztem fél órát, majd újra elnyújtom, de már nem olyan vékonyra, hanem kb. másfél centi vastagságra. Pogácsaszaggatóval kiszaggatom, de úgy, hogy a tésztacafatokat mindig a következő, kiszaggatandó pogácsa széléhez hajtom. Nem hagyom hulladéknak, mert ezt a tésztát nem lehet még egyszer összegyúrni, újra nyújtani és szaggatni, mert nem lesz leveles.  Sütőpapírral bélelt tepsibe rakom a pogácsákat, megkenem tojással, megszórom egy kis sóval, és még fél órát kelesztem. Ezután 200°C-on addig sütöm, míg jó piros nem lesz a teteje.
Nem tudok pontos töpörtőmennyiséget megadni, mert ha kevesebb van, akkor kevesebbet rakok bele, ha több, akkor többet. Érdemes fedeles tálban tartani a megsült pogácsát, tovább puha marad.

2012. május 30., szerda

Kapucíner szelet


Sikerült megint egy kis "ocsmányságot" sütnöm... Nem szeretem a gyári tortabevonók ízét, úgyhogy mindig házilag igyekszem főzni valamit helyette, viszont az a krém tetejű dolgokon nem szilárdul meg. Mivel ezt itthonra sütöttem, semmi gond, csak épp nem túl szép. Ha valaki szereti a kávét, akkor annak ez a sütemény nagyon be fog jönni. Puha a tészta, finom a krém...
A sütigyár.hu-ról származik a recept. Kb. 25x35-ös tepsiben sütöttem, ha valaki vastagabb tésztát akar, kisebb tepsiben kell készíteni, és akkor a krémréteg is vastagabb lesz.

Hozzávalók:  
tészta: 6 tojás, 6 evőkanál porcukor, 1 dl étolaj, 6 evőkanál liszt, fél csomag sütőpor, 2 evőkanál kakaópor.
krém: 1 evőkanál darált kávé, 5 dl tej, 2 csomag tejszínízű pudingpor, 150 g porcukor, 1 evőkanál kakaópor, 250 g margarin.

A tojások sárgáját kikeverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk az étolajat, a lisztet, a sütőport, a kakaóport, végül a tojások keményre felvert habját. A masszát kikent tepsibe öntjük, és megsütjük. A krémhez 5 dl tejben felfőzünk 2 csomag tejszínízű (vagy vaníliás) pudingport. Amikor kihűlt, összekeverjük a porcukorral kikevert margarinnal, és kétfelé vesszük. Az egyik felébe 1 evőkanál kakaóport, a másik felébe 1 evőkanál darált kávét keverünk. A tészta tetejére először a fehér, majd a barna krém kerül. A krém tetejére csokimázat öntünk.
Én vaníliás pudingport használtam, és a krém első felébe nem tettem kakaóport. Az első fél maradt vaníliás, a másik fél lett kávés. Az eredeti recept 250 g cukrot ír a krémhez, de nekem ez a 150 g is majdnem túl sok. 




2012. május 28., hétfő

Pekándiós rágcsa


Gyakorlatilag olyan dióval készítjük, amilyennel akarjuk, nálam is csak hagyományos volt itthon. A receptben ugyan nincs róla szó, de ajánlatos megpörkölni a diót egy teflon serpenyőben, zsiradék nélkül (amíg el nem kezd érezni az illata), mert sokkal karakteresebb íze lesz tőle bármilyen süteménynek.

Hozzávalók:
100 g vaj, 300 g (barna) cukor, 2 tojás,
1 teáskanál sütőpor, 1/2 teáskanál só,
1,5 teáskanál vaníliaaroma, 100 g finomra vágott dió, 300 g liszt.

Olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá a cukrot. Keverjük össze jól, majd hagyjuk kihűlni. Adjuk hozzá a villával felvert tojásokat, gondosan dolgozzuk össze. Tegyük bele a sütőport, sót, vaníliaaromát (vagy egy zacskó vaníliás cukrot) és a diót. Alaposan keverjük össze, és adagoljuk hozzá a lisztet, keverjük addig, amíg szétoszlik a masszában. Formáljunk diónyi golyókat a tésztából, és sütőpapírral borított tepsibe rakjuk őket, kb. 6-7 cm távolságra egymástól, mert ahogy sülnek, el fognak terülni. El lehet őket lapítani egy kicsit, akkor vékonyabbra és ropogósabbra fognak sülni, lapítás nélkül a közepe kicsit puhább és ragacsosabb állagú lesz. 190°C-on sütjük 10-15 percig (amíg a széle pirulni nem kezd).

2012. május 25., péntek

Mexikói szelet


Az eredeti sütemény tetején nincs bevonat. Nekem viszont nagyon üresnek tűnt úgy, inkább főztem rá csokimázat. Kicsit morzsálódott a tésztája, de nagyon finom.

Hozzávalók:
tészta: 500 g liszt, 1 csomag sütőpor, 2-3 evőkanál tej, 220 g margarin, 150 g porcukor, 2 tojás sárgája, 1/2 citrom reszelt héja.
töltelék: 2 dl tej, 30 g porcukor, 1/2 dl rum,
20 g vaníliás cukor, 100 g margarin,
2 evőkanál baracklekvár, 2 evőkanál keserű kakaópor.

A tészta hozzávalóit egy tálba öntjük és összegyúrjuk, ezután három részre osztjuk. Lisztezett deszkán kinyújtjuk az első harmadot, egy tepsi hátuljára sütőpapírt fektetünk, arra terítjük a tésztát, és így sütjük meg egyesével mindhármat, kb. 10 perc alatt 210°C-on. (Ha valakinek van sütőlapja, akkor azzal sokkal egyszerűbb a dolog, nem kell megfordítani.) A töltelékhez a legkevésbé szépen sikerült tésztalapot egy tálba tördeljük, körömnyi darabokra. A tejet összekeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral, langyosra melegítjük és az összetört tésztadarabokra öntjük a többi hozzávalóval együtt, majd jól kikeverjük. Ha még folyós az állaga, hagyjuk szikkadni egy kicsit, hogy a tésztadarabok beszívják a nedvességet. Ezután egy tálcára fektetjük az egyik tésztalapot, megkenjük a töltelékkel, és a legszebb tésztalappal borítjuk le. Lefedjük egy tálcával, arra egyenletesen súlyt (kb. 1-2 kg) teszünk, és hűvös helyen pihentetjük legalább 5-6 órát (egész éjszakára még jobb). A súly miatt szép egyenletes lesz a sütemény.
Leönthetjük csokimázzal (http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) illetve megszórhatjuk porcukorral.

2012. május 22., kedd

Szilvalekváros gombóc és szerbusz



Tudom, hogy a szerbusz igazából szervusz, de nálunk mindenki b-vel mondja, úgyhogy megmaradok ennél. A gombóc most aktuális, mert régi krumpliból jó csinálni, nem újból. Szóval ha van még tavalyról, sokat el lehet használni belőle gombócfőzéshez. Ilyenkor gombócleves, lekváros gombóc és szerbusz van ebédre, de a levest most nem fényképeztem le, majd a következő alkalommal.

Hozzávalók:
régi krumpli, liszt, 1 tojás, só,
kemény lekvár, zsemlemorzsa, cukor, olaj.

Meghámozunk és karikákra vágunk annyi burgonyát, hogy egy ötliteres fazék félig legyen vele. Megsózzuk, felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, és puhára főzzük.
Egy nagy tálba öntjük a főtt krumplit (lé nélkül), összetörjük, beleütünk egy tojást és annyi lisztet adunk hozzá, hogy formázható masszát kapjunk. Ne legyen túl ragadós (de nagyon kemény se). Lisztezett deszkán kinyújtjuk kb. fél centi vastagságúra, és 10x10-es négyszögekre vágjuk. Amennyi lekváros gombócot akarunk főzni, annyinak a közepére teszünk egy-egy teáskanálnyi kemény lekvárt, majd gombócot formálunk belőle, és forró vízbe téve megfőzzük őket. Közben egy lábasban olajon zsemlemorzsát pirítunk, a főtt gombócokat arra kanalazzuk. (A főtt gombóc feljön a víz felszínére.) Cukorral megszórjuk.
A többi, lekvár nélküli négyszögletet bő, forró olajban pirosra sütjük és konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradékot leitassuk róla. Meg lehet szórni ízlés szerint sóval vagy cukorral.

2012. május 19., szombat

Zserbó


Ez életem első zserbója. Úgy értem, amit én sütöttem. Nem vagyok egy nagy zserbórajongó, úgyhogy nálunk mindig anyu sütötte, ha valamilyen ünnep jött. Tegnap, amikor nézegettem a receptjeimet, megláttam ezt, és valahogy "rágerjedtem", úgyhogy nekiálltam megsütni. És ízlik.
Valószínű, hogy van még a gyűjteményemben jónéhány zserbórecept, majd azok is sorra fognak kerülni.

Hozzávalók:
tészta: 600 g liszt, 300 g vaj (vagy 200 g zsír), 1 dl tej, 15 g élesztő, 1/2 dl rum, 100 g cukor, 2 tojássárga, 1/2 kávéskanál szódabikarbóna, csipet só.
töltelék: 400 g darált dió, 400 g baracklekvár, 300 g cukor.
1 tojás a kenéshez.

A tejet meglangyosítjuk, a cukor egy részét hozzáöntjük és beletördeljük az élesztőt. A liszttel elmorzsoljuk a zsiradékot. Amikor felfutott az élesztő, az összes hozzávalót a liszthez adjuk és tésztát gyúrunk belőle. Legalább egy órára hűtőbe tesszük. Összeállítjuk a tölteléket (másfajta lekvár is használható hozzá). Ha letelt az egy óra, három részre osztjuk a tésztát. Lisztezett deszkán kinyújtjuk az elsőt, zsírozott tepsibe fektetjük és megkenjük a töltelék felével. Kinyújtjuk a második lapot, ráborítjuk a tepsiben lévőkre, és rákenjük a maradék tölteléket. Ezt lefedjük a harmadik kinyújtott lappal. Megkenjük tojással és megszurkáljuk, hogy majd ha sül, ne púposodjon fel. Ezután kb. 3/4 órán át pihentetjük szobahőmérsékleten. Előmelegített sütőben 200°C-on 35-40 percig sütjük.
Megfőzzük a csokimázat (http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) vagy tortabevonót olvasztunk, ráöntjük a zserbóra (nem kell teljesen kihűlnie a süteménynek, de ne legyen forró). Amikor megszilárdul a csokoládé, lehet szeletelni.

Házi csokimáz



Ez a máz szinte mindig sikerül, de csak akkor, ha azt hiszem, hogy elrontottam. Nyúlósra kell főzni, de nem csak enyhén nyúlós állagúra, hanem sokkal inkább "technokolos" jellegűre. Meglepően gyorsan képes megszilárdulni a süteményen. Ezzel próbálkoztam a kókuszos sütinél is, csak ott nem keményedett meg (eddigi tapasztalat alapján krém tetejű süteményekre nem alkalmas). A képen zserbó van, és egy sikeres máz. A recept az egyik Rama gyűjteményből való.

Hozzávalók:
150 g cukor, 3 evőkanál keserű kakaópor,
5 evőkanál víz, 100 g margarin.

Egy teflonlábasba beleöntjük a cukrot és beleszitáljuk a kakaóport, így elkerüljük a csomókat. Hozzáadjuk a vizet, jól elkeverjük, és erős tűzön folyamatosan kevergetve felforraljuk. Ekkor közepesre mérsékeljük a tüzet, és továbbra is kevergetve addig főzzük, míg jó nyúlós lesz az állaga. Ez kb. 10 perc a forrástól számítva. Ha már nyúlik, elzárjuk alatta a tüzet és hozzáadunk 100 g margarint. Egyneműre keverjük, ne legyenek a felszínen margarinnyomok. Még melegen ráöntjük a süteményre, elegyengetjük, és hagyjuk kihűlni. Ha megszilárdult, lehet szeletelni.
Enyhén megrepedezhet a felülete, de nem lesznek benne nagy törések.


2012. május 17., csütörtök

Gombás makaróni


A mennyiségeket arányosan lehet változtatni, mert négy főre 200 g makaróni az én családomban nem elég. Nem egy látványos étel, viszont annál finomabb. Nagyon gyorsan elkészül, nem is bonyolult.

Hozzávalók:
200 g makaróni/spagetti, 200 g gomba,
50 g vöröshagyma, 20 g paradicsompüré,
1 dl tejföl, 30 g reszelt sajt, só, bors.

A makarónit sós vízben kifőzzük. Közben az apróra vágott gombát reszelt hagymán megpároljuk, és amikor zsírjára sült, hozzákeverünk egy kanál paradicsompürét. Sózzuk, borssal ízesítjük, hozzákeverjük a tejfölt, egyszer felforraljuk. Elvegyítjük a főtt tésztával és jól megforrósítva, reszelt sajttal megszórva tálaljuk.

2012. május 14., hétfő

13 kanalas sütemény



Könnyű kis sütemény, elkészítés és állag tekintetében is. A végtelenségig variálható. Első olvasatra rengetegnek tűnik bele az olaj, de tényleg ennyi kell. Fogalmam sincs, hogy melyik újságból származik a recept, pedig valamiből kivágtam.

Hozzávalók:
13 evőkanál liszt, 10 evőkanál cukor,
9 evőkanál tej, 13 evőkanál olaj,
4 tojás, 1 csomag sütőpor, gyümölcs.

Egy tálba mérjük a lisztet, a cukrot, az olajat, a tejet és a sütőport. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját a lisztes keverékhez adjuk, a fehérjét pedig habbá verjük. A habot két részletben keverjük a tésztához, az első felénél nem baj, ha durvább mozdulatokkal keverjük, de a második felével már óvatosabban bánjunk. Kizsírozott, lisztezett (vagy csak sütőpapírral bélelt) tepsibe öntjük, megszórjuk idénygyümölcsökkel. Kb. fél óra alatt 180°C-on megsütjük. Ha nem ragad a beleszúrt fogpiszkálóra nyers tészta, akkor kész. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Az eredeti receptben a cukorból is 13 evőkanálnyit ír, én annyival is sütöttem, de nekem az már túl édes. Ezért se szórtam meg porcukorral. Reszelt almát és mazsolát használtam hozzá. A tésztába reszelhetünk citrom- vagy narancshéjat is, rakhatunk bele fahéjat, kakaót, bármit.

2012. május 12., szombat

Fahéjas, mazsolás-diós kenyér



A kenyérsütőnk használati útmutatója tartalmaz néhány receptet is, ez az egyik. Valószínű, hogy normál sütőben is elkészíthető, én a gépet használtam. Natúron vagy vajjal, lekvárral megkenve is nagyon finom.
Néhány hozzávaló ml-ben szerepel a listán, úgyhogy kell hozzá egy térfogatmérő edény.
Jó, ha van kéznél plusz tej, mert lehet, hogy még egy kicsit adni kell a tésztához, hogy középkemény legyen. 

Hozzávalók:
280 ml tej, 2 evőkanál margarin,
3 csapott teáskanál só, 1 teáskanál fahéj,
2,5 evőkanál méz, 920 ml liszt,
7 g szárított élesztő, 120 ml mazsola,
120 ml darabolt dió/mogyoró.

A hozzávalókat a megadott sorrendben öntjük a kenyérsütő tartályába. Ha kristályos a mézünk (főleg a repce- és a napraforgóméz), akkor langyosítsuk fel egy kicsit, hogy ne legyen kőkemény. A mazsolát és a diót akkor adjuk a tésztához, amikor már majdnem kész a gép a dagasztással (a kelesztés előtt közvetlenül), mert így még bele fogja keverni a tésztába, de nem zavarja a tészta összeállítását. Rövid programon süssük (kb. 2 óra, kelesztéssel együtt). Fahéj helyett lehet mézeskalács- vagy muffin-fűszerkeveréket is használni.

2012. május 10., csütörtök

Csokoládés pohárkrém



Mostanában nem főztem igazán, mert próbálom eltüntetni a mélyhűtőből a főtt ételt, viszont ma már nagyon szerettem volna valami csokis dolgot enni. A Spektrumon láttam korábban Nigella Lawson valamelyik sorozatát, már nem emlékszem, hogy melyiket, és az egyik adásban elkészítette ezt a süteményt. Mert szerintem ez inkább sütemény, mint krém, de ez lényegtelen is. Ami lényeges, az az, hogy egyszerű, gyors és finom.

Hozzávalók:
125 g csokoládé, 125 g vaj/margarin,
2 tojás, 150 g cukor, 3 evőkanál liszt.

A csokoládét olvasszuk fel a vajjal vízgőz felett vagy mikrohullámú sütőben (vigyázzunk, hogy ne égjen meg). Kivajazunk négy darab tűzálló, kétdecis formát (esetleg bögrét). Keverjük el a tojásokat a cukorral, adjuk hozzá a lisztet, és öntsük bele a vajas csokoládét. Dolgozzuk össze csomómentesre (maradjon folyékony a tészta), majd kanalazzuk a kivajazott formákba. A formákat állítsuk egy tepsibe, és 200°C-on kb. 20-25 perc alatt süssük készre a tésztát. A közepe maradjon lágyabb, de azért ne legyen nyers.
Nem kell bele sütőpor.
Ha nem fém, hanem agyag formákban sütök, akkor sose melegítem előre a sütőt, mert tartok attól, hogy a forma nem bírja a hirtelen hőmérséklet-változást és széttörik.


2012. május 7., hétfő

Finom kókuszos



Tudom, hogy nem néz ki valami bizalomgerjesztően, de ez csak a csokim hibája. Ha valaki kipróbálja ezt a receptet, eszébe se jusson házilag csokibevonatot készíteni hozzá, mert nem fog megszilárdulni. Valószínűleg azért, mert a csoki alatt lévő réteg a sárgakrém, ami nem szív be nedvességet a csokiból. Tessék tortabevonóval próbálkozni, azzal már sikerült ez a sütemény, de most nem volt kéznél.
A tojások ne legyenek kicsik, mert nem lesz elég a fehérje, és nem szabad túl keményre verni a habot, mert akkor nagyon száraz lesz a kókuszos réteg. Tényleg nagyon finom. (Egy régi Meglepetésből való a recept.)

Hozzávalók:
A tésztához: 300 g liszt, 150 g porcukor, 1 tojás, 125 g margarin, 1 csomag sütőpor, 1 evőkanál kakaópor (nem cukrozott).
A kókuszos töltelékhez: 6 nagy tojásfehérje, 250 g porcukor, 250 g kókuszreszelék.
Sárgakrém: 6 tojássárga, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, 125 g margarin, 150 g porcukor.
100 g tortabevonó a tetejére.

A hozzávalókat összegyúrva összeállítjuk a tésztát. Két részre osztjuk, az elsőt lisztezett deszkán kinyújtjuk, és kizsírozott tepsibe fektetjük. Elkészítjük a kókuszos tölteléket: a tojásfehérjéket habbá verjük, belekeverjük a cukrot és a kókuszreszeléket. Ezt a habot a tepsiben lévő (nyers) tésztalapra kenjük, kinyújtjuk a második tésztalapot is, és azzal leborítjuk a kókuszos réteget. Szurkáljuk meg egy kicsit, nehogy felpúposodjon. 35-40 perc alatt 180°C-os sütőben készre sütjük. Szúrjunk bele egy fogpiszkálót, és ha nem tapad rá a kókuszos hab, akkor elkészült. Hagyjuk kihűlni a süteményt a tepsiben, közben elkészíthetjük a sárgakrémet. Ehhez a tojássárgákat elkeverjük liszttel, és tejjel sűrűre főzzük. Ezt is hagyjuk kihűlni. A lágy margarint keverjük ki a porcukorral, és ezt adjuk a hideg sárgakrémhez. Keverjük össze, és kenjük a sütemény tetejére. A lehető legsimább legyen a felülete, különben rücskös lesz a csoki a tetején. A tortabevonót az útmutatója szerint olvasszuk fel, és kenjük a süteményre. Ha megszilárdult, lehet szeletelni.


2012. május 5., szombat

Zöldséges lepénykék



A napilapunkhoz kéthetente jár egy Gasztromagazin nevű melléklet, a legújabban találtam ezt a receptet. A Lidlben kapható francia zöldségkeveréket (kukorica, sárgarépa, zöldborsó) használtam hozzá. Tartottam attól, hogy sütés közben sok zsiradékot magába fog szívni, de tévedtem, mert egyáltalán nem lett olajos.
Salátával, főzelékkel vagy akár tört burgonyával, főtt rizzsel is nagyon finom lehet. Mi salátával ettük.
Akármilyen zöldségből készíthető, szerintem frissből is.

Hozzávalók:
700 g fagyasztott vegyes zöldség,
3 tojás, só, bors, 100 g liszt, 4 evőkanál zsemlemorzsa, olaj a sütéshez.

A fagyasztott zöldséget olvasszuk ki, majd pépesítsük egy kicsit. Egy tálban verjük  fel a tojást, adjuk hozzá a zöldségpépet, a lisztet és a zsemlemorzsát. Jól dolgozzuk össze, majd sózzuk és borsozzuk. Ha túl hígnak találjuk a masszát, adjunk hozzá még egy kis lisztet. Kézzel formáljunk kis lepénykéket, majd forró olajban süssük át mindkét oldalát.

2012. május 4., péntek

Vadas



Ez egy nagyon leegyszerűsített, répamentes változat, még csak nem is vadhússal készült, hanem pulykával. Házival. Gyakorlatilag bármilyen húst bele lehet főzni, mindegyik más ízt ad az ételnek. Én személy szerint jó sok lével, kenyérgombóccal szeretem.

Hozzávalók:
1 csirkemell(nek megfelelő mennyiségű hús), só,
1 vöröshagyma, mustár, cukor, liszt,
tejföl, vadas fűszerkeverék,
ételízesítő, babérlevél,
a kenyérgombóchoz: száraz kenyér, 1 vöröshagyma, 1 tojás, liszt.

A húst szeletekre vágjuk, lisztbe forgatjuk, egy magas falú lábasban (vagy akár fazékban) pici olajon megpirítjuk, majd az edényből kivéve félretesszük. Az olajba belereszeljük a vöröshagymát, megdinszteljük, egy teáskanálnyi cukrot rászórunk és enyhén karamellizáljuk. Egy evőkanálnyi liszttel megszórjuk, azt halványra pirítjuk. Felöntjük vízzel, és elkeverjük, hogy felolvadjon a cukor és a liszt. Belerakjuk a húst, fűszerezzük, és addig főzzük, amíg megfő a hús. Ezután lisztes habarással sűrítjük, mustárral, tejföllel ízesítjük.
A kenyérgombóchoz egy fazékban vizet forralunk, sózzuk. A száraz kenyeret nagyobb kockákra tördeljük, összeöntjük a liszttel, beleütünk egy tojást és belereszelünk egy vöröshagymát. Egy kis sóval is ízesítjük. Annyi vizet adjunk hozzá, hogy kb. nokedli keménységű legyen a tészta. Ha felforrt a víz, evőkanállal nagyobb gombócokat szaggatunk bele. Akkor főtt meg, ha feljön a víz felszínére. Kivesszük a vízből és a vadashoz adjuk.
A gombóchoz kb. 300 g lisztet és két szelet kenyeret szoktam használni, de pontos mennyiségeket nem tudok megadni, soha nem sikerül ugyanannyi, ugyanúgy.


2012. május 2., szerda

Kelt tészta


Ez a családi alapreceptünk kelt tésztára. Lehet belőle fonott kalácsot is készíteni, kiflit sütni, lepényhez is jó. Ha édes tésztát akarunk, akkor a cukor mennyiségét növelni kell egy kicsit, a sóét pedig csökkenteni. A megadottakból enyhén sós tészta lesz.

Hozzávalók:
1 kg liszt, 50 g élesztő,
1 tojás,
1 evőkanál só, 2 evőkanál cukor,
kb. 7 dl langyos tej,
100 g zsír (ha margarint használunk, abból kicsit több kell).

Egy kis tálban felmelegítünk 2 dl tejet (meleg legyen, de ne forró), beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Egy nagyobb tálba önjtük a lisztet, a sót. Amikor felfutott az élesztő (kb. negyed óra), a liszthez adjuk, és beleütjük a tojást is. Kezdjük el összegyúrni a tésztát. Apránként adagoljunk hozzá annyit a maradék (fél liter) tejből, amennyitől egy se nem túl kemény, se nem túl lágy tésztát kapunk. Egy kicsit inkább keményebb legyen, mert ekkor öntjük hozzá a felolvasztott zsírt, és összeállítjuk vele a tésztát. Verjük fel jól.
Langyos helyen, letakarva kelesszük legalább fél órán át. Akkor az igazi, ha kinyújtásnál hólyagok vannak a tésztában.
Ha fonott kalácsot akarunk készíteni belőle, osszuk három részre a tésztát, sodorjuk és fonjuk össze őket. Ha a képen látható sós kiflit sütjük, akkor nyújtsuk ki a tésztát kb. fél centi vastagra jól belisztezett deszkán, kenjük meg olajjal vékonyan és szórjuk meg sóval. Vágjuk háromszögekre a tésztát, tekerjük fel őket és tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe. Kenjük meg tojással a tetejét, szórjunk rá nagy szemű sót és köménymagot.