2013. december 25., szerda

Mákos, diós bejgli (pihentetéssel)

Ennyit a nagy konyhai aktivitásról...
Idén egy ismeretlen recept alapján készült a bejglink, jó vékony a tészta, vastag a töltelék... Két-két rúd diós és mákos lett belőle. Valami miatt az egyik mákosnak megrepedt a teteje, pedig ugyanúgy készült, mint a többi. Finomak és szépek is.
Ajánlom megnézni hozzá a Miele videóját: http://www.youtube.com/watch?v=EiXikPT2l6I

Hozzávalók:
Tészta: 500 g liszt, csipet só, 1 tojás, 25 g élesztő, 250 g vaj vagy margarin, 50 g porcukor, kb. 1,5 dl tejföl, egy tojás a kenéshez.
Máktöltelék: 200 g finomra őrölt mák, 200 g porcukor, 1 citrom reszelt héja és leve, mazsola és rum ízlés szerint, esetleg pici tej, hogy összeálljon.
Diótöltelék:  ízlés szerint mazsola és rum, 200 g durvára őrölt dió, 200 g porcukor, 1 ledarált vaníliarúd, pici tej, hogy összeálljon.

A tészta hozzávalóit jól összedolgozzuk (az élesztőt nem kell felfuttatni, csak belemorzsoljuk a hozzávalókba), legalább egy éjszakát pihentetjük hűvös helyen.
A töltelékhez a hozzávalókat egy-egy tálban összekeverjük. Négy cipóra osztjuk a tésztát, elnyújtjuk őket, megkenjük a töltelékkel. Feltekerjük nem túl szorosan, nem túl lazán, sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, megkenjük a tojással, hagyjuk rászáradni, majd még egyszer megkenjük tojással, hogy márványos legyen, mire megsül. Megszurkáljuk a tetejét, hogy a gőz távozni tudjon. Közepes tűzön pirosra sütjük.
Boldog karácsonyt!

2013. december 15., vasárnap

Mézeskalács (pihentetéssel)

Mostanában nem voltam túl aktív a konyhában, ez a karácsony közeledtével meg fog változni, legalábbis ami a süteményeket illeti.
Ez a recept egy régi Nők Lapjából származik. A családomban csak egyetlen ember szereti a mézeskalácsot, senki más nem eszi, úgyhogy neki sütöm. Egy adagból egy púpos kelesztőtálnyi mézes lesz.

Hozzávalók:
1 kg (jó minőségű) liszt, 330 g porcukor, 1,5-2 csapott gyerekkanál szódabikarbóna, 50 g margarin, 1 csomag mézeskalács-fűszerkeverék (vagy helyette fűszerek), 2 egész tojás, 2 tojássárga, 350-400 g virágméz.

A lisztet két bögrényi kivételével egy tálba szitálom, a többit a porcukorral, a szódabikarbónával, a margarinnal elmorzsolom. Hozzáadom a fűszereket (én bele szoktam reszelni egy narancs és egy citrom héját is), a tojásokat és tojássárgákat, valamint a mézet. Elkezdem összegyúrni, ahogy ragadni kezd, hozzáadom apránként a két bögrényi félretett lisztet, és addig gyúrom, amíg a tészta lejön a kezemről (nekem nincs mindig türelmem addig gyúrni, mert sokáig marad ragadós, úgyhogy amikor elfogy a türelmem, egyszerűen csak abbahagyom). Ekkor folpackkal letakarva vagy valamibe becsomagolva félreteszem, és legalább egy éjszakát állni hagyom.
Másnap lisztezett deszkán kinyújtom 4-5 mm vastagra, és különböző formákra szaggatom. A hulladékot újra össze lehet gyúrni, nyújtani, szaggatni. Sütőpapírral borított tepsiben sütöm, de ne tegyük közvetlenül egymás mellé őket, mert sülés közben kicsit megnőnek és összesülhetnek, akkor pedig el fognak deformálódni. Mivel mézes, nagyon gyorsan sül, figyelni kell rá. Meg lehet kenni a tetejét tojással és szórni rá pl. magokat, illetve ha kihűlt, tojásfehérjét porcukorral felverhetünk, és azzal lehet írókázni rá. Mivel az én egyetlen mézeskalácsevőm cukorbeteg, ez az írókázás elmarad, hogy legalább ennyivel kevesebb szénhidrátot egyen, de nagyon mutatós, ha az embernek van hozzá türelme.
Idén sehol nem találtam mézeskalács-fűszerkeveréket, pedig korábban a Kotányinak volt ilyen keveréke. Most csak egy Dr. Oetker mézeskalácsos sütőport találtam, azzal is jó az íze. Egy picit kevesebb szódabikarbónát tettem bele ezért, lehet, hogy akkor se püffedt volna fel nagyon. 
Jól záródó dobozban tartva ropogós marad, ha levegősen tároljuk, akkor megpuhul a levegő nedvességtartalmától.

2013. november 23., szombat

Almás-diós sütemény

Egy nagyon egyszerű kevert tészta, az eredetéről fogalmam sincs. Gyakorlatilag a végtelenségig variálható, olyan gyümölccsel készítjük, amilyennel akarjuk. Finom, és könnyű a tésztája (állagra is).

Hozzávalók:
1 bögre olaj, 1 bögre (barna) cukor, 3 tojás, 2 bögre liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál fahéj, 1/4 teáskanál só, 1 csomag vaníliás cukor, 5 nagy alma reszelve, 1 bögre darabos dió.

A diót zsiradék nélküli serpenyőben megpirítjuk egy kicsit, hogy érezzen az illata. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, egy tányérban pedig az olajat a tojásokkal. Összeöntjük őket, egy sütőpapírral bélelt tepsibe egyengetjük a tésztát, és közepes tűzön 35-40 perc alatt megsütjük.
Az enyémbe került még kb. 10 dkg maradék túró is. Adhatunk hozzá mazsolát vagy egyéb gyümölcsöket is.

2013. november 21., csütörtök

Amerikai krémes

A recept az olcso-receptek.hu oldalról származik. Nem olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre tűnhet, és nagyon finom, mutatós sütemény.

Hozzávalók:
Tészta: 7 tojássárga, 200 g cukor, 200 g liszt, 1 csomag sütőpor, 2 ek. kakaó, 13 ek. víz, 1 csomag vaníliás cukor.
Krém: 7 tojásfehérje, 7-10 ek. cukor, 3 csomag (főzhető) vaníliás pudingpor, 9 dl tej.
Hab: 5 dl habtejszín (a növényi is jó), reszelt csokoládé, 1 csomag vaníliás cukor.

A tojások sárgáját kikeverjük a cukorral, a vízzel, majd hozzáadjuk a sütőporos lisztet és a csomómentes kakaót. Sütőpapírral bélelt (vagy kikent, kilisztezett) tepsibe öntjük a tésztát. Közepes lángon (180°C-on) kb. 15 percig sütjük. Közben a tojások fehérjét a cukorral kemény habbá verjük. A pudingport a tejjel simára keverjük és felfőzzük. Mire ez elkészül, legyen kemény a tojásfehérje, hogy azonnal bele lehessen keverni a habot a forró pudingba (ez fontos, ne hűljön a puding). Kivesszük a sütőből a még nem teljesen megsült tésztát, és rákenjük a tetejére a habos pudingot, majd visszatesszük a sütőbe sülni még negyed órát. Ezután hagyjuk teljesen kihűlni. Felverjük a tejszínt a vaníliás cukorral keményre, és rákenjük a hideg süteményre. Reszelt csokoládéval megszórjuk.

2013. november 15., péntek

Kapucíner szelet II.

A receptet Csillától, egy barátnőmtől kaptam, és csak az előbb néztem, hogy gyakorlatilag ugyanaz, mint amit már egyszer megsütöttem, és a sütigyár.hu-ról származik, pici különbséggel. Ott a tészta egyben van, itt pedig három lapra szét kell vágni. Finom.

Hozzávalók:
Tészta: 6 tojás, 6 ek. porcukor, 1 dl étolaj, 6 ek. liszt, 1/2 csomag sütőpor, 2 ek. kakaópor.
Krém: 250 g margarin, 200 g porcukor, 2 csomag tejszín ízű pudingpor, 5 dl tej, 1 ek. darált kávé (nem instant).

A tésztához a tojássárgákat a porcukorral kikeverjük, hozzáadjuk az olajat, a lisztet, sütőport, kakaóport, jól összekeverjük. Végül a hat tojás keményre vert habját is hozzákeverjük, és 180°C-os sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük. Közben felfőzzük a tejjel a pudingporokat. Ha kihűlt, összekeverjük a margarinos masszával (a margarin a porcukorral habosra keverve).
A kihűlt tésztát vízszintesen három lapba vágjuk. Ez a legnehezebb dolog az egész süteménnyel kapcsolatban, mert ahogy kihűl a tészta, összeesik, úgyhogy elég lapos lesz, mire oda jutunk, hogy lapokba vágjuk. Leterítjük az első lapot, megkenjük a krém felével. Leborítjuk a második tésztalappal. A maradék krémbe belekeverjük a kávét, és ezzel kenjük meg ezt a tésztalapot, majd lefedjük a harmadikkal.
Vagy tortabevonót olvasztunk és azzal vonjuk be, vagy pedig házi csokimázat főzünk (az alaprecepteknél is található egy).
Jobb hűtőben tartani a süteményt, mert nagyon puha. Finom.

2013. november 2., szombat

Dédi almás süteménye

Úgy döntöttem, hogy mostantól nem fogom feltüntetni egyik receptnél se, hogy honnan származik, mert belefutottam pár olyan szakácskönyvbe, aminek az elején ott a szöveg, hogy még részleteiben sem lehet "újrahasznosítani", és nem akarok emiatt problémákat. Ha valami saját (családi) recept, akkor annál oda fogom írni, de a többinél nem megyek bele a részletekbe. A lényeg, hogy ezen a blogon elsősorban idegen recepteket próbálok ki és véleményezek a saját tapasztalataim alapján.

Hozzávalók:
Tészta: 500 g liszt, csipet só, 200-250 g cukor, 1 tasak sütőpor, 250 g margarin, 3 tojás + 1 a kenéshez.
Töltelék: 1500 g alma, kevés zsemlemorzsa, cukor és fahéj ízlés szerint.

A lisztet nagy tálba tesszük, hozzáadjuk a többi hozzávalót a puha margarinnal együtt. Ha túl puha a tészta, tehetünk hozzá lisztet, hogy jól nyújtható legyen. Két egyenlő részre osztjuk. Egy tepsit kizsírozunk. A tészta első felét lisztezett deszkán kinyújtjuk, beborítjuk vele a tepsit. Vékonyan megszórjuk zsemlemorzsával, arra szórjuk a megtisztított, lereszelt, enyhén kinyomkodott almát. Meghintjük fahéjjal és az alma édességétől függő mennyiségű cukorral, hogy mindenhova egyenletesen jusson. Lisztezett deszkán kinyújtjuk a tészta másik felét is, beborítjuk vele a tölteléket. Egy tojással megkenjük, és nem árt megszurkálni a tésztát, hogy ne púposodjon fel a gőztől. Előmelegített, 180°C-os sütőben kb. fél óra alatt aranybarnára sütjük.
Finom, házias recept. Az én almamennyiségem kb. egy kiló volt megtisztítva, lereszelve.

2013. október 5., szombat

Bolognai spagetti

Biztosan rengeteg recept van az interneten is, fejből se nagy durranás összedobni, nálunk nagy kedvenc.  Finom.

Hozzávalók:
1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 75 g húsos szalonna, 1 répa, 1,5 szárzeller, 2 evőkanál olívaolaj, 400 g vegyes darált hús, 100 ml vörösbor, só, bors, 100 ml tej, 1 teáskanál frissen vágott oregánó, 1 doboz (400 g) kockákra vágott paradicsomkonzerv, 1 evőkanál cukor, 400 g spagetti, 50 g reszelt parmezán, kakukkfű a díszítéshez.

A vöröshagymát és a fokhagymát meghámozzuk, apróra szeleteljük. A szalonnát, a meghámozott répát és a szárzellert felkockázzuk. A szalonnát forró olajban zsírjára sütjük. Először a zöldséget, majd a darált húst adjuk hozzá, és folytonos keverés közben jól lepirítjuk. A vörösborral felöntjük, és addig forraljuk, míg a folyadék el nem párolog. Sóval, borssal fűszerezzük. Hozzákeverjük a tejet, és a szószt addig főzzük, míg be nem sűrűsödik. Az oregánót, a paradicsomot és a cukrot a szószhoz adjuk, és mintegy 30 percig alacsony hőmérsékleten puhára főzzük. A spagettit a csomagoláson megadott utasítás szerint al dentére főzzük. Leszűrjük, lecsepegtetjük. Tányérokra adagoljuk, a szószt elosztjuk, megszórjuk parmezánnal, és kakukkfűvel díszítve tálaljuk.
Én nem főztem még fél óráig a szószt a végén, csak felforraltam, jó sűrű lett úgy is, és nagyon finom.

2013. október 4., péntek

Citromos kuglóf

Ezen a képen úgy néz ki, mintha megégett volna, pedig nem. Tény, hogy elég sötét a külseje, de ha valami világos, akkor az apám szerint még nyers. Ezt pedig nekik sütöttem.
Egy Coop-sütőpor (vagy vaníliás cukor) tasakjáról származik a recept, nekem nagyon tetszik, jó citromos.

Hozzávalók:
Tészta: 240 g vaj, 240 g cukor, 1 tasak vanillincukor, 2 citrom reszelt héja, fél citrom leve, 4 tojás, 240 g liszt, 1 csapott teáskanál sütőpor.
Bevonat: 120 g porcukor, kevés citromlé, 2 evőkanál darabolt pisztácia.

A vajat a cukorral, a vanillincukorral, a citromhéjjal és a citromlével habosra keverjük, majd a tojásokat keverés közben egyenként hozzáadjuk. A sütőporral elkevert lisztet beleszitáljuk és az egészet jól összedolgozzuk. A masszát kivajazott, kilisztezett formába öntjük és 160°C-on 1 óráig sütjük. A mázhoz a porcukrot a citromlével habosra keverjük, a kihűlt kuglófra öntjük, majd a kuglófot a pisztáciával díszítjük.
Magasabb hőfokon sütöttem, nem egy órán át, hanem legfeljebb 30 percig, és így is majdnem megégett. Nem készítettem rá bevonatot, anélkül is elég édes és citromos, úgyhogy arról nem tudok véleményt mondani. Egyszerű és finom sütemény, raktam bele egy marék mazsolát is, mert szeretjük.

2013. szeptember 29., vasárnap

Mézes zserbó

Vakuval fényképeztem, mert esik az eső és sötét van, azért néz ki durvábbnak a törés a csokin, pedig szabad szemmel nem feltűnőek ezek a repedések. Névnapozunk, úgyhogy sütögettem. A recept egy régi Nők Lapjából származik, ha jól tippelek. Nagyon finom, jó rumos-narancsos.

Hozzávalók:
A tésztához: 120 g méz, 100 g margarin, fél dl tej, 2 tojás, 160 g cukor, fél citrom leve (és reszelt héja is), 600 g liszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 1 csomag vaníliás cukor, 1 kávéskanál fahéj, 1 csipet só.
A krémhez: 1 csomag vaníliaízű (főzős) pudingpor, 3 dl tej, 200 g porcukor, 200 g margarin, 2 csomag vaníliás cukor, 1 narancs reszelt héja, fél deci rum, fél citrom leve.
Lekvár (ribizli, málna vagy sárgabarck) és tortabevonó (vagy a házi készítésű csoki hozzávalói).

A mézet a margarinnal és a tejjel felforrósítjuk. A tojásokat kikeverjük a cukorral és a citromlével, a mézes keverékhez adjuk. A lisztet összekeverjük a szódabikarbónával, a vaníliás cukorral, a fahéjjal és a sóval. A tojásos-mézes keverékhez adjuk, alaposan összekeverjük. Nagyon ragacsos lesz, úgyhogy fél-egy órára tegyük hűtőszekrénybe. Közben megfőzhetjük a krémet. Ehhez a pudingport a tejjel sűrűre főzzük, hagyjuk kihűlni.
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. A tésztát négy egyenlő részre osztjuk, kinyújtjuk őket, és egy tepsi hátoldalán megsütjük a lapokat 5-8 perc alatt, majd hagyjuk őket kihűlni.
A krémhez habosra keverjük a vajat a porcukorral és a vaníliás cukorral, belereszeljük a narancshéjat. A főtt pudinghoz keverjük a citromlét és a rumot, majd kanalanként a vajas krémet is.
A tészták közül a legszebbet félretesszük (az kerül a tetejére). Az első tésztalapra rákenjük a krém felét. Ráborítjuk a következő tésztalapot, azt lekvárral kenjük meg (nem túl vastagon), arra kerül a következő tésztalap, a krém maradék fele, és leborítjuk az utolsó tésztalappal. Olvasztott tortabevonóval bevonjuk vagy főzünk csokimázat hozzá. Csak másnap szeleteljük, hogy legyen ideje puhulni a tésztának és összeérjenek az ízek.



2013. szeptember 28., szombat

Nyomogatós perec

Van egy rugós perecformánk, azzal szoktam elkészíteni ezt a perecet, ez a név oka. Sok lesz belőle, omlós a tésztája, jó sajtos, szeretjük. Családi recept.

Hozzávalók:
750 g liszt, 250 g margarin, 100 g vaj, 1 kis pohár tejföl, 1 púpos evőkanál só, 2 tojás, 300 g reszelt sajt, 1 tasak szalalkáli, reszelt sajt a tetejére.

Összegyúrjuk a hozzávalókat (a 2 tojás is a tésztába kell), és egy lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk a tésztát. Valamilyen szaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapírral borított tepsibe közvetlenül egymás mellé rakjuk őket (nem fognak összesülni). Ha akarjuk, megkenhetjük tojással is a tetejét, én nem tettem, csak reszelt sajtot szórtam rájuk. 180°C-os sütőben addig sütjük, amíg meg nem pirulnak a perecek.
Mivel ez nem leveles tészta, a szaggatáskor keletkező hulladékot össze lehet gyúrni, elnyújtani, kiszaggatni. Annyiszor, ahányszor kell, hogy elfogyjon a tészta.

2013. szeptember 24., kedd

Ila néni sajtosa

Újabb családi recept. Ez sokkal gyorsabb, mint a kerek perec, mert ezt csak ki kell nyújtani és derelyevágóval feldarabolni. Finom, egyszerű, szeretjük.

Hozzávalók:
1 kis pohár tejföl, 1 kg liszt, 250 g margarin, 200 g zsír, 100 g reszelt sajt, egy kocka élesztő, 2 púpos evőkanál só, 1 dl tej, 1 tojás, 1 csapott evőkanál cukor, sajt a tetejére.

A tejet meglangyosítjuk, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor ez felfutott, mélyedést készítünk a lisztben, beleöntjük az élesztőt a többi hozzávalóval (kivéve a tojást, mert az nem bele kell). Összegyúrjuk, és kelesztjük fél-egy órát. Ezután lisztezett deszkán kinyújtjuk egy centi vastagra, derelyeszaggatóval (vagy késsel, ha más nincs) rudakra vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben viszonylag szorosan egymás mellé rakjuk őket, megkenjük a tetejüket a tojással és megszórjuk reszelt sajttal (vagy köménymaggal). 180°C-on pirosra sütjük őket.
Úgy is lehet készíteni, hogy kinyújtjuk a deszkán, felvágjuk akkora darabokra, mint azok a tepsik, amikben sütni akarjuk őket, beleterítjük a tepsikbe, és ott vágjuk fel őket derelyevágóval. Nekem az előző módszer valahogy szimpatikusabb, pedig a tepsiben szeletelés egyszerűbb.

2013. szeptember 22., vasárnap

Algyői kerek perec

Élnek rokonaink Algyőn, és ez a recept az egyikőjüktől származik. Ő mindig karikákra formázza ezt a perecet, azért neveztem el így. Finom és alapvetően egyszerű, csak nagyon időigényes a sodorgatás miatt, ha valaki egyedül áll neki.

Hozzávalók:
1 kg liszt (fele rétes-, fele finomliszt), 250 g margarin, 100 g vaj, 50 g zsír, 1 tojás, 1 kis pohár tejföl, 1 kocka élesztő, 1 dl tej, 1 csapott evőkanál cukor, 1 púpos evőkanál só (ha kisebb evőkanalunk van, akkor inkább 2-vel tegyünk bele).

A tejet felmelegítjük, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor ez felfutott, a lisztbe egy mélyedést készítünk, abba öntjük az élesztős tejet és a többi hozzávalót is. Összegyúrjuk, majd vékony nudlikat sodrunk belőle, karikát formázunk, és sütőpapírral borított tepsibe rakjuk őket, közvetlenül egymás mellé. Megkenjük őket tojással, és előmelegített sütőben 10-15 perc alatt készre sütjük.
Nem kell kelni hagyni a tésztát, de nekem közben el kellett mennem itthonról, úgyhogy kb. másfél órát állt a tészta a sodrás előtt. Egy kicsit megkelt, de ez se nem ront, se nem javít a végeredményen. Tényleg vékonyra sodorgassuk a tésztát, mert sülés közben kicsit megkel. Ha nem elég sós, akkor a tojással való megkenés után meg lehet szórni sóval. Rengeteg lett belőle, és nagyon gyorsan sül, úgyhogy csak akkor kapcsoltam be a sütőt, amikor három tepsinyit megformáztam már, így lépést tudtam tartani vele. Ha nem egyedül csináljuk, akkor erre nincs szükség.

2013. szeptember 20., péntek

Hagymás pogácsa

Az eredeti recept fent van a neten, úgyhogy nem gépelem be: http://www.limarapeksege.hu/2009/11/hagymas-pogacsa.html
Most sütöttem meg másodszor, és egy kicsit változtattam rajta. Ezúttal kis kockákra vágtam a hagymát (vöröshagymát, nem lilát), mert első alkalommal zavartak a hagymacsíkok, amikor szaggattam a pogácsát. Egy kicsit evés közben is zavartak, de az volt a kisebbik gondom.
Ráadásul nem volt időm annyit pihentetni a tésztát, amennyit Limara ír. Amikor rápakoltam a hagymát a tésztára és felhajtottam, akkor már nem pihentettem egy kicsit se, hanem azonnal elkezdtem kiszaggatni. Mire ezzel elkészültem, az első tepsinyi adagnak szerintem volt elég ideje kelni. Bekentem tojással és ment a sütőbe.
Ennyi hozzávalóból egy kelesztőtálnyi (kész) pogácsa lesz, én nagyon szeretem a hagymát, úgyhogy ez a pogácsa a három kedvencem egyike.

2013. szeptember 19., csütörtök

Rakott tészta

Nincs rá külön recept, csak összeütöttem itthon valamit. Sokféleképp lehet rakott tésztát készíteni, ízlés kérdése az egész.
Fél kiló tésztát félpuhára főztem sós vízben, és amíg az elkészült, mártást készítettem. Egy fej vöröshagymát apró kockákra vágtam, megdinszteltem, ráöntöttem fél kiló darált húst, pirítottam egy kicsit, hogy ne legyen teljesen nyers. Felöntöttem paradicsomlével, fűszereztem (pizzafűszer, őrölt bors, só, ételízesítő, oregano, kakukkfű). Amikor elkészült a tészta, egy tálban összekevertem a szósszal, egy tűzálló edénybe öntöttem, reszelt sajttal megszórtam, és a sütőben közepes hőmérsékleten addig sütöttem, amíg a sajt rá nem pirult.
Korábban készült már tejszínes-gombás, tejszínes-sonkás, illetve tejszínes-cukkinis mártással is, nekem a paradicsomos és a tejszínes-sonkás tetszik a legjobban.

2013. szeptember 5., csütörtök

Almatorta (Mama apple tart)

Sikerült egy kicsit túlsütnöm, mert a recept egy óra sütési időt ír, de nálunk sokkal gyorsabban kész lett, kb. fél óra alatt, bár az is igaz, hogy kezd tönkremenni a sütőnk, úgyhogy eléggé kiszámíthatalanul süt. Egyébként nem azért ilyen barna a teteje, hanem mert megszaladt a kezem a fahéjjal. A tésztán látszik azért, hogy barnább, mint kellene, de az ízen nem rontott semmit.
A recept az aktuális Gasztromagazinból származik.

Hozzávalók:
Tészta: 200 g liszt, 1 nagy tojás tálkába ütve, villával felverve, 50 g vaj, 50 g margarin, csipet só, csipet fahéj, 20 g cukor, 1 kk. sütőpor, 1 evőkanál (forró) tej.
Töltelék: 4 nagy golden alma (kb. 1 kg), 60 g cukor, 2 evőkanál hideg vaj, feldarabolva.

A sütőt melegítsük elő 170°C-ra. A forró tej kivételével minden hozzávalót tegyünk egy tálba, és fakanállal keverjük simára. Adjuk hozzá a tejet, és jól keverjük el benne, de ne dolgozzuk túl. A tészta nagyon lágy lesz. Helyezzük egy 23 cm átmérőjű, kikent tortasütő formába, és belisztezett ujjakkal nyomkodjuk a tésztát a sütőedénybe, amíg az beborítja az alját és a falát is.
A töltelékhez hámozzuk meg, magozzuk ki és vágjuk félbe az almákat. Vágjunk minden egyes felet további cikkekre, majd rendezzük a szeleteket tetszés szerint. Szórjuk meg a cukorral, fahéjjal, majd fedjük be a darabokra tört vajjal.
Süssük a süteményt kb. egy óráig, amíg a tészta széle aranyszínűvé válik. Langyosan tálaljuk.
Én megszórtam a tésztát (ami nem is volt annyira lágy) zsemlemorzsával, biztos ami biztos alapon, mert eléggé leveses almáink vannak, és nem mértem ki egy kilót, hanem annyit tettem rá, amennyi ráfért. Kicsit száraz lett a tésztája, de ezt a túlsütésnek tudom be. Jó ízű, egyszerű sütemény.

2013. augusztus 23., péntek

Cukkinis csokis süti

Az interneten találtam a receptet, úgyhogy nem másolom vagy gépelem be az egészet. A répatortából kiindulva sejtettem, hogy ez is jó lehet, és tényleg az is lett.
Nálunk csak finom- és rétesliszt keverékével készült, semmi teljes kiőrlésű dolog, és így is nagyon puha állaga van, nem túl édes, csak ahol csokiba harap az ember, és jó rumos-csokis az illata. Továbbra is tele vagyunk cukkinivel, úgyhogy nagyon örültem ennek a felhasználási lehetőségnek, bár egy tepsi süteményhez egy közepes méretű cukkini kellett csak, az meg édeskevés, ha annyi terem, mint nálunk.
Mindenesetre nagyon jó a sütemény, még csak nem is bonyolult, ajánlom mindenki figyelmébe. A forrás: http://fiatalmaradok.blog.hu/2013/08/16/cukkinis_csokis_suti_ujratoltve?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2013_08_17&utm_campaign=index

2013. augusztus 18., vasárnap

Kefires, bögrés süti

Nagyon gyorsan megvan, csak össze kell keverni a hozzávalókat, és gyakorlatilag úgy variálja az ember az ízesítést, ahogy akarja. A tészta állaga is könnyű, nekünk ízlik.

Hozzávalók:
1 pohár kefir, 2-3 pohár porcukor, 3 pohár liszt, 4 egész tojás, 1 pohár étolaj, 1 csomag sütőpor, 3 csomag vaníliás cukor, 50 g kókuszreszelék.

Egy pohár egy tejfölöspohárnak felel meg. Ha nincs otthon kefir vagy joghurt, akkor tejföllel is tökéletesen működik a dolog. Összekeverjük a hozzávalókat, egy kizsírozott és zsemlemorzsával megszórt (vagy csak egy sütőpapírral bélelt) tepsibe öntjük a tésztát, és kb. fél óra alatt megsütjük 180°C-on.
Tejföllel készítettem, finom lett. Viszont a cukor mennyiségére figyeljünk, mert az eredeti receptben 5 (öt!) pohárnyi szerepel, ami nagyon brutális. Én csak három pohárnyival tettem bele, és még ez is majdhogynem túl édes. Szóval először rakjunk bele két pohárnyit, aztán bele lehet kóstolni, hogy elég lesz-e.
Rakhatunk bele kakaót, magozott meggyet, gyümölcsöket, diót, bármit. Nálunk mazsola és kókuszreszelék került bele. Finom.

2013. augusztus 7., szerda

Töltött tök

Mostanában csak görögdinnyén és főtt kukoricán élünk, úgyhogy nem volt mit feltöltenem. 
A Diabetes újság egyik kiadványából van a recept, nálunk cukkinivel készült, mert rengeteg van belőle, a hűtőbe pedig nem fér. Egyszerű és finom étel.

Hozzávalók: 
1,2 kg tök, 350 g sertéshús (darált), 50 g vöröshagyma, 2 dl (energiaszegény) tejföl, 1 tojás, só, bors, pirospaprika, kapor, szerecsendió.

A megtisztított tököt karikákra vágjuk, belsejüket kikaparjuk. A finomra darált sertéshúst sóval, borssal, reszelt szerecsendióval, pirospaprikával, reszelt vöröshagymával és az egész tojással eldolgozzuk. Megtöltjük vele a tökkarikákat és kiolajozott tűzálló edénybe helyezzük, majd finomra vágott kaporral elkevert tejföllel leöntjük. Előmelegített sütőben kb. 25-30 percig sütjük. Tök helyett patisszont is használhatunk.
Mi csak félbevágtuk a cukkiniket, nem karikákra, a kikapart belsejüket a tejfölös szottyba vagy a hústöltelékbe bele lehet keverni. Mivel nem diétázunk, kapott némi sajtot a tetejére. Főzhetünk hozzá egy kis rizst is köretnek, de nem feltétlenül szükséges.

2013. július 21., vasárnap

Márványkuglóf II.

Egy újságkivágásból származik a recept, és nem ugyanaz, mint amit márványos kuglóf néven már megsütöttem. Nekem ez a verzió jobban tetszik, könnyebb a tésztája, a másik valahogy túl zsíros. Közepes méretű kuglófformám van, ezzel a nyers tésztamennyiséggel majdnem teljesen tele van, úgyhogy ha valakinek kisebb a formája, akkor érdemes megfelezni mindent.

Hozzávalók:
200 g margarin, 400 g (por)cukor, 6 tojás, 2 dl tej, 2 csomag vaníliás cukor, 400 g liszt, 2 kávéskanál sütőpor, 100 g csokoládé.

A margarint megolvasztjuk, hozzáadjuk a tejet, a cukrot és a tojások sárgáját. Habverővel simára keverjük, vaníliás cukorral ízesítjük. Tovább keverve apránként beleszórjuk a sütőporral elkevert lisztet, és folyamatosan kevergetve teljesen simára dolgozzuk. Hagyjuk pihenni addig, amíg a tojásfehérjéket kemény habbá felverjük. Utána óvatosan hozzákeverjük a hab felét a tészta egyik feléhez. A tészta másik feléhez hozzádolgozzuk a gőz felett megolvasztott csokoládét, eztán adjuk hozzá a felvert tojásfehérje másik felét. Egy kuglófformát kikenünk vajjal, megszórjuk liszttel, és először a sárga massza felét öntjük bele, arra a csokis massza felét, ismét a sárga tésztát, végül a csokis másik felét. 150°C-ra előmelegített sütőben kb. egy óra alatt süssük készre. Az első háromnegyed órán belül ne nyissuk ki a sütő ajtaját, nehogy összeessen a sütemény. Ha már nem tapad tészta a beleszúrt tűre, akkor kész a kuglóf. Porcukorral megszórva tálaljuk.
Nem volt itthon feláldozható csoki, úgyhogy két evőkanál kakaóport adtam a tészta barnának szánt feléhez. Jó púpos lett a sütemény, de itthonra készült, úgyhogy nem zavar. Elég édes, úgyhogy nem szórtam meg porcukorral. Finom.

2013. július 18., csütörtök

Rántott tök

Többféle zöldséget is ki lehet rántani, nem csak karfiolt és patisszont. Nem vagyok egy nagy karalábrajongó, de rántva nagy kedvencem. A lényeg, hogy vékonyra kell szeletelni, akkor megpuhul sütés közben, és nem is lesz igazán karalábíze. Ha vastagabbra sikerül (maximum 3-4 mm legyen), akkor egy kicsit elő kell főzni. Szerintem ez csak a keményebb zöldségekre vonatkozik, a tökre pl. nem, az nem marad nyers.
Meghámozzuk, felszeleteljük a tököt (vagy valami egyéb zöldséget). Enyhén besózzuk, majd a szokásos módon panírozzuk (először lisztbe, majd felvert, sós tojásba, végül zsemlemorzsába forgatjuk), és forró zsiradékban pár perc alatt pirosra sütjük az első oldalán, utána megfordítjuk, és azt az oldalát is pirosra sütjük. Zöldséges újkrumplival, uborkasalátával vagy kovászos uborkával is nagyon finom.

2013. július 13., szombat

Almás gombóc

Ezt a receptet egyszer már kipróbáltam pár éve, és emlékeztem, hogy tetszett. Most is sok az alma a kertben, úgyhogy még egyszer nekifutottam az elkészítésnek, ha már akkoriban nem fényképeztem semmit.
Nem voltam benne biztos, hogyan is címkézzem fel, maradtam a főételnél.

Hozzávalók:
1 kg reszelt alma, kb. 500 g liszt, porcukor, őrölt fahéj, pirított zsemlemorzsa.

Lereszelünk egy kiló almát, összekeverjük annyi liszttel, amennyivel jól formálható massza lesz belőle (amennyit felvesz). Lobogó forró (sós) vízben kifőzzük (amikor feljön a víz felszínére, kész). Szaftos ételekhez kitűnő tejfellel meglocsolva vagy sajttal. Pirított zsemlemorzsába forgatva, vaníliás porcukorral meghintve desszert is lehet.
Amint az látható, én az édes verziót készítettem el. Még sose próbáltam köretként, sós ételekhez, de nem lehet rossz. Tényleg nem kell hozzá tojás. Az almából csak a magházat vágtam  ki, nem pucoltam meg. Egy evőkanállal szaggattam bele a forró vízbe úgy, hogy mindig bele is mártottam a vízbe a kanalat, mert ragadós volt a tészta a fél kiló liszttel. Nekünk ízlik, és nagyon egyszerű.

2013. július 11., csütörtök

Carbonara spagetti

Ez egy nagyon egyszerű étel, nem is kell feltétlenül kiméregetni hozzá mindent. A recept egy szakácskönyvből való, ebből se készítettem még semmit, pedig nagyon szeretjük a tésztákat.

Hozzávalók:
50 g húsos szalonna, 100 g főtt sonka, 1 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál vaj, 400 g spagetti, só, 40 g parmezán sajt, 40 g pecorino sajt, 3 tojás, 100 ml tejszín, bors.

A szalonnát és a sonkát apró kockákra daraboljuk. A fokhagymát hámozzuk meg és aprítsuk fel. A vajat egy serpenyőben felforrósítjuk, és a szalonnát zsírjára sütjük benne. Hozzáadjuk a fokhagymát, és mintegy 2 percig tovább pirítjuk. A spagettit forrásban lévő sós vízben al dente főzzük, leszűrjük, és hagyjuk lecsepegni. A tésztát a szalonnás serpenyőbe tesszük, és az egészet jól elkeverjük. A sajtokat finomra reszeljük. A tojásokat a tejszínnel és a sajtok felével összekeverjük, majd sóval, borssal fűszerezzük. A főtt sonkát hozzáadjuk, és a keveréket a spagettire öntjük. Az egészet jól elkeverjük, hogy a tojás elkezdjen megszilárdulni. A maradék sajtot a spagettihez adjuk, és azonnal tálaljuk.
Én nem szedtem ki a szalonnát meg a sonkát a serpenyőből, hanem arra raktam rá a tésztát, ráöntöttem a tojásos trutyit, amibe az összes sajtot beleöntöttem, és elkevertem. Jó meleg volt még az egész, úgyhogy meg is szilárdult rajta a tojás. Finom, de melegen, frissen az igazi.

2013. július 7., vasárnap

Répás-almás pite



A léböjtből elég sok almás-répás trutymó maradt, mert nem volt szívem kidobni őket, úgyhogy elkészítettem az amerikai típusú pitetésztát (http://hunvamp.blogspot.hu/2013/06/amerikai-tipusu-piteteszta-nem-tudom-mi.html), az almás-répás sűrítményt elkevertem cukorral, fahéjjal, egy citrom lereszelt héjával és egy maréknyi mazsolával. A tészta egyharmadát kinyújtottam, rácsos formával kiszúrtam (egy kerek, kb. 30 cm átmérőjű forma, amit a cukrászdiszkontban vettem), a hulladék tésztát összegyúrtam a megmaradt kétharmaddal, ezt belenyomkodtam a kizsírozott piteformába úgy, hogy egy picit túllógjon a szélén. Megszórtam kenyérmorzsával, rápakoltam a tölteléket, befedtem a rácsos tésztával, a lelógó részeket felhajtottam, hogy egy kis pereme legyen, és előmelegített, kb. 180 fokos sütőben megsütöttem bő fél óra alatt. Nem egy nagy valami az egész, de ettől a rácsos borítástól jobban néz ki. Én mégis jobban szeretem a teljesen befedett pitét, a ráccsal megszenvedek.
Nem érzik a répa a tölteléken. Egy ilyen pitéhez kb. 8-10 közepes almát és 5-6 közepes sárgarépát egy gyümölcscentrifugán átnyomtam, és ennek a pépes részét használtam fel. Ehhez persze az kell, hogy ne csontszáraz legyen a pép, de az én gépem nem is úgy dolgozik, marad némi lé benne.

2013. június 29., szombat

Csokoládés muffin



Már megint léböjtözöm, úgyhogy nincs nagy sütés-főzés itthon. Amíg ez tart, addig alig fogok feltölteni receptet, mert nem akarom szabotálni magam.
Nem tudom, honnan származik a recept, kézzel írtam le az egyik füzetembe.

Hozzávalók:
250 g liszt, 1 zacskó sütőpor, 2 evőkanál keserű kakaópor, 120 g tejcsokoládé, 120 g fehér csokoládé, 100 g kristálycukor, 2 deci tej, 1 deci tejföl, 100 g vaj, 1 tojás.

Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. Egy tálba szitáljuk a száraz hozzávalókat (liszt, kakaópor, kristálycukor, sütőpor), keverjük össze őket. Egy másik tálba öntsük a nedveseket (tojás, olvasztott vaj, tej, tejföl), és összekeverve öntsük a szárazhoz. Az apróra tördelt csokoládédarabkákkal együtt keverjük el a tésztát, de ne keverjük túl, mert akkor túl sűrű lesz a kész sütemény. A sütőforma mélyedéseibe tegyünk 12 db papírhüvelyt, ezekbe osszuk el a tésztát egyenlő részben. Az előmelegített sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük.
Nálunk csak étcsoki volt itthon, úgyhogy abból használtam fel 24 dekát úgy, hogy felolvasztottam, és a nedves részhez öntöttem, nem kockázgattam bele a tésztába. Szerintem így finomabb, de ez ízlés kérdése. Eddig ez a kedvenc csokis muffinunk.

2013. június 10., hétfő

Mustáros sült burgonya



Fogalmam sincs, hogy lehet ezt úgy lefényképezni, hogy étvágygerjesztően nézzen ki. Nem így.
Mindenesetre én nagyon szeretem. A recept egy újságkivágás, nem tudom, honnan. Talán egy Meglepetésből.

Hozzávalók: 
700 g burgonya, 30 g vaj, 30 g liszt, 3 dl tej, 120 g reszelt sajt, 1 evőkanál mustár, 3 szál újhagyma (vagy egy csokor snidling), só, bors.

Hámozzuk meg a burgonyát, és fél centis karikákra vágva sós vízben főzzük meg (lehetőleg ne főzzük szét). Közben készítsük el a mustáros szószt. Keverjük el a lisztet az olvasztott vajjal és a tejjel. Fűszerezzük és melegítsük fel. Kevergessük addig, míg sűrű nem lesz. Adjuk hozzá a mustárt és a reszelt sajt 3/4 részét. A burgonyát szűrjük le, tűzálló tálba téve öntsük rá a mártást. Szórjuk rá az apróra vágott hagymát és a maradék sajtot. Forró sütőben süssük aranysárgára.
Mivel mi nagyon szeretjük a hagymás dolgokat, a mustáros szószhoz először pirítok vöröshagymát a vajon, egy kicsit megpirítom rajta a lisztet is, azután öntöm fel tejjel. Így intenzívebb a hagymaíz. Snidlinggel szórtam meg a tetejét, mert van a kertünkben, de biztosan jó újhagymával is. Szerintem az a hagymás olvadt sajt a legjobb az egészben. Húshoz is lehet köretként enni, de nálunk így, magában főétel.


2013. június 9., vasárnap

Amerikai típusú pitetészta


Nem tudom, mi a hivatalos neve, de nekünk, magyaroknak a pite mást jelent, mint az amerikaiaknak. És ez nem a magyar jellegű tészta alapreceptje. A leírás egy valószínűleg Horváth Rozi nevével fémjelzett kis füzetből való, mazsolás pite néven fut.

Hozzávalók: 
400 g liszt, 200 g margarin, 1 mokkáskanál só, 3/4 dl hideg víz.

A lisztbe, sóba belemorzsoljuk a szobahőmérsékletű margarint, a vizet pedig kanalanként adagolva eldolgozzuk vele. Szépen össze fog állni a tészta, könnyen nyújtható. Gyakorlatilag bármilyen töltelékkel el lehet készíteni, sóssal is, mert ilyen szempontból semleges íze van a tésztának.
Egy pitesütő formát kikenünk zsiradékkal, a tészta kétharmadát elnyújtjuk és beleterítjük a formába. Én szeretem, ha kb. egy centivel nagyobb a tészta minden irányban. Kis zsemlemorzsával vagy grízzel (túrótöltelékhez grízt szoktunk szórni a tésztára, mert az nem fog meglátszani) megszórjuk, hogy felszívja a nedvességet a töltelékből, de nem egy elázós tészta. Erre rakjuk a tölteléket. Ezután a maradék egyharmad tésztát is elnyújtjuk kerekre, ráfektetjük a töltelékre, az alsó tészta lelógó részét felhajtva pedig összenyomkodjuk. Egy tojással meg lehet kenni a tetejét, és néhány nyílást vágni bele, hogy a gőz távozni tudjon, ne púposítsa fel a sütemény közepét. 200°C-ra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt pirosra sütjük.
Most túrótöltelékkel készítettem, fél kiló száraz (tescós) túróból. Egy citrom héját belereszeltem, cukorral édesítettem és egy jó maréknyi mazsolát adtam hozzá.

2013. június 7., péntek

Bécsi citromos


Egyszerű és finom keksz. Kemény, úgyhogy ha puhábban szeretjük, nem árt kint hagyni a levegőn, nem lezárt dobozban pár napig.

Hozzávalók (kb. 25 db):
180 g liszt, 120 g porcukor, 250 g vaj, 2 citrom reszelt héja, 1 evőkanál kukoricaliszt, 1 teáskanál sütőpor, csipetnyi só, porcukor a szóráshoz.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünkk két sütőlemezt. A lisztet, a kukoricalisztet, a sütőport és a sót tálba szitáljuk. A vajat a 12 dkg porcukorral egy másik tálban, robotgéppel a legmagasabb fokozaton habosra verjük. Hozzáadjuk a száraz adalékokat és a reszelt citromhéjat. Egymástól öt centi távolságra teáskanállal halmokat rakunk a sütőpapírral bélelt lemezre. 12-15 perc alatt aranybarnára sül. A sütőben hagyjuk, amíg teljesen kihűl. Megszórjuk porcukorral.
Én nem szórtam meg cukorral, elég édes anélkül is. Nagyon soknak tűnt a vaj ennyi liszthez, de nincs tojás a tésztában, úgyhogy tényleg kellett a zsiradék. Jó íze van, kellemesen citromos.

2013. június 2., vasárnap

Zabos-mazsolás halom



Hozzávalók (kb. 45 db):
160 g liszt, 1 tojás, 90 g barnacukor, 90 g cukor, 120 g vaj, 50 g zabpehely, 50 g mazsola, 70 g mogyoró, fél teáskanál vaníliaaroma, fél tk. szódabikarbóna, fél tk. só.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk három sütőlemezt. A lisztet, a szódabikarbónát és a sót tálba szitáljuk. A vajat, a cukrot és a barnacukrot egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk az aromát, a tojást, és fehéredésig keverjük. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, a zabpelyhet, a mazsolát, a durvára vágott mogyorót. A tésztát átgyúrjuk. Egymástól 5 cm távolságra púpozott teáskanállal halmokat rakunk a sütőpapírral bélelt lemezre. 12-15 perc alatt világosbarnára sül. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Vigyázzunk, hogy ne adjunk hozzá túl sok szódabikarbónát, mert érezni fog a kész süteményen az íze. Egyszerű, gyors, és ízlik.

2013. május 22., szerda

Fahéjas falat


Egész nap esős idő van, úgyhogy nekiálltam sütögetni. Ez a sütemény egészen máshogy néz ki megsülve, mint nyersen, mert úgy még teljesen beborítja a fahéjas dió, készen viszont már csak foltokban.

Hozzávalók (kb. 25 darabhoz):
160 g liszt, 1 tojás, 120 g cukor, 120 g vaj, 70 g (pekán)dió, 2 teáskanál őrölt fahéj, 1 teáskanál sütőpor, csipetnyi só.

A sütőt 190°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk két sütőlemezt. A lisztet, a sütőport és a sót tálba szitáljuk. A vajat és a cukrot egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojást, fehéredésig keverjük. Belekeverjük a száraz adalékokat, sima tésztát gyúrunk. A finomra vágott pekándiót és a fahéjat tálba rakjuk. Diónyi nagyságú folyókat formázunk, a fahéjas-pekándiós keverékbe forgatjuk, és egymástól 5 cm távolságra a sütőpapírral kibélelt sütőlemezre tesszük. Aranyszínűre sütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
Nekem egy kicsit több fahéjas-diós keverékre volt szükségem, hogy elég legyen. Finom és jól is néz ki.

2013. május 18., szombat

Gombócleves



Nagyon sok krumpli maradt tavalyról, úgyhogy nagyüzemi gombócgyártásba kezdtünk. Nem írom le az alapreceptet újra, a főételeknél szereplő szilvalekváros gombóc receptjénél található tésztát készítjük el.
Kb. 2 cm átmérőjű gombócokat formázunk a tésztából. Egy részét sós vízben ki szoktuk főzni, majd egy tálba pici olajat öntünk, rászedjük a gombócokat, és juhtúróval összekeverjük. Meglocsolhatjuk tejföllel is.
Mákos gombócnál ugyanígy enyhén sós vízben kifőzzük a gombócokat, ha feljöttek a felszínre, egy tálba szedjük őket és darált mákot öntünk rá, majd enyhén cukrozzuk.
A leveshez egy fazékban egy apróra vágott vöröshagymát kis zsiradékon megpirítunk, megszórjuk őrölt pirospaprikával, felöntjük azzal a vízzel, amiben a krumplit főztük. Ha túl sós, akkor egy kis vízzel hígítjuk. Adunk hozzá némi petrezselymet és felforraljuk. Amikor már forr, beledobáljuk a gombócokat, és addig főzzük a levest, amíg feljönnek a felszínre a gombócok.


2013. május 17., péntek

Mandulás-fahéjas gyönyör


Egy fémdobozba tettem ezeket a kekszeket, úgy nem fogják beszívni a nedvességet a levegőből. És még jól is néznek ki a dobozban.

Hozzávalók (25 darabhoz):
3 evőkanál liszt, 1 evőkanál kukoricaliszt, 3 tojásfehérje, 120 g cukor, 3 evőkanál olvasztott vaj, 120 g mandula, 1 evőkanál mandulaaroma, 1 teáskanál őrölt fahéj, csipetnyi só.

A durvára vágott mandulát, a cukrot, a lisztet, a kukoricalisztet és a sót tálba szórjuk. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, a mandulaaromát és a fahéjat. Hozzáadjuk a tojásfehérjéket. Jól összegyúrjuk. 30 percre hűtőszekrénybe tesszük. A sütőt 200°C-ra előmelegítjük. Két sütőlemezt alufóliával kibélelünk. A tésztából fél evőkanálnyi halmokat rakunk a sütőlemezre 5 cm távolságra. 5-7 perc alatt aranybarnára sütjük. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Tényleg távol kell rakni őket egymástól, mert sütés közben terjed a tészta. Nem egy dekoratív sütemény, de finom, enyhén ragacsos állaga van a közepének.

Lapos kávés


Ha már egyszer úgyis be van melegedve a sütő, inkább készítek többfélét, minthogy egy recept mennyiségeit duplázzam-triplázzam. Úgyis rengeteg a recept, ha mindet ki akarom próbálni, akkor tepernem kell.

Hozzávalók (10-12 darabhoz): 
40 g liszt, 1 tojás, 40 g cukor, 60 g vaj, 1 evőkanál nescafe, 25 g dió, 1/2 teáskanál vaníliaaroma, csipetnyi só.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk egy sütőlemezt. A vajat, a cukrot és a nescafét tálba rakjuk, és robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojást, elkeverjük. Beletesszük a lisztet és a sót, a finomra vágott diót és a vaníliaaromát. Teáskanállal, egymástól 5 centire halmokat rakunk a sütőlemezre. 10-15 perc alatt aranyszínűre sütjük. Néhány percig még a sütőben hagyjuk. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Nem tudom, hogy lehet aranyszínűre sütni, mert nekem a nyers tészta is eléggé barna volt. A lényeg, hogy ez is gyors és egyszerű. Sütés közben széttottyad, szóval nagyobb távolságra kell őket rakni egymástól. Finom, jó kávés íze van, bár nem szép. Arra azért vigyázzunk, hogy ne legyen csomós benne a nescafé. Én erre nem figyeltem, látszanak is a csomók a képen.

Mogyorós keksz


A barátnőmnél megláttam egy nagyon bizalomgerjesztő szakácskönyvet, és kölcsönkértem. Hiába vagyok tele receptekkel, ha látok valami újat, nem bírok ellenállni. Ez az első próbálkozásom, úgy tűnik, jól van megadva minden hozzávaló, mert szépen összeállt a tészta.

Hozzávalók (24 darabhoz):
80 g liszt, 2 evőkanál cukor, 120 g vaj, 40 g kakaó, 100 g mogyoró, 1 teáskanál vaníliaaroma, csipetnyi só.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk két sütőlemezt. A lisztet, a kakaót és a sót tálba szitáljuk. Egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük a vajat és a cukrot. Hozzáadjuk a vaníliaaromát és a finomra vágott mogyorót. Üveggolyó méretűre formázzuk (kb. két centi átmérőjűre), és egymástól 2-3 centire, a sütőpapírral bélelt sütőlemezre rakjuk. 12-15 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni. Ha kész, megforgatjuk kakaóban.
Amennyiben nincs szükség a tepsire vagy a sütőlapra, hagyjuk azon kihűlni a golyókat. Nekem kellett a tepsi, és ahogy meg akartam fogni az első, még meleg kekszet, atomjaira hullott szét. Utána egy kanállal, óvatosan szedegettem ki őket a tepsiből, járulékos veszteség nélkül. Egy tálcán hagytam kihűlni őket, hidegen nyugodtan meg lehet fogni a golyókat, nem esnek szét. Nem forgattam meg őket kakaóban, mert ahogy az elsőt megkóstoltam, úgy döntöttem, hogy nekem elég kesernyés így is. Nem túl édes sütemény, nekem 30 golyóm lett. Nagyon omlós a belseje. Gyors és egyszerű.
Nem sül szét, úgyhogy rakhatjuk a tepsiben közel egymáshoz.

2013. május 15., szerda

Molnárkocka



Valószínűleg kocka alakúra kellett volna szeletelnem, hogy méltó legyen a nevéhez, de amikor nagy ritkán elkészül, mindig ilyenre szeleteljük. Anyu szerint túl macerás az elkészítése, szerintem nem. Egy ősrégi újságkivágás a forrás.

Hozzávalók:
Tészta: 500 g liszt, 1 csomag sütőpor, 200 g margarin, 200 g porcukor, 2 tojás, egy kis tej.
Krém: 400 g cukor, 5 dl tej, 5 evőkanál liszt, 200 g margarin (+ egy kis cukor).

Először a krémet készítjük el, hogy legyen ideje kihűlni. Egy magas falú edényben megpirítjuk a cukrot. Amikor már folyékony, felengedjük a tejjel. Vigyázzunk, mert ész nélkül habzani és emelkedni fog, úgyhogy kavargatni kell. Addig forraljuk, amíg a karamell teljesen feloldódik a tejben. Ekkor beleszitáljuk a lisztet, és jó sűrűre főzzük a krémet. Amikor kihűlt, a szobahőmérsékletű margarint egy kis cukorral kikavarjuk, majd elkeverjük a krémmel csomómentesen.
A hozzávalókból összeállítjuk a tésztát. Ha folyékonyra olvasztjuk a margarint, akkor jó eséllyel egyáltalán nem kell tejet adni a tésztához, anélkül is össze fog állni. Négy részre osztjuk, és négy lapot sütünk belőle. A legszebbet félretesszük, hogy az kerüljön a sütemény tetejére. Amikor ezek a lapok is kihűltek, megkenjük őket a krémmel (három lapot kell megkenni, a negyedikre, a legfelsőre nem kerül krém). Csokit főzünk (pl. az alaprecepteknél található házi csokimázat) vagy tortabevonót olvasztunk, és azzal kenjük meg a tetejét. Jobb egy éjszakán át állni hagyni, annyi idő alatt megpuhul a tésztája annyira, hogy szeletelni lehessen.
Mivel nem akartam még édesebbre csinálni, akkor raktam bele a margarint a krémbe, amikor az még forró volt, úgyhogy nem kellett kikavarnom semmit se extra cukorral. A biztonság kedvéért beraktam a hűtőbe a langyos krémet, hogy elég sűrű legyen, mire meg kellett kennem a tésztát.
Finom sütemény, mi nagyon szeretjük.

2013. május 13., hétfő

Burgonyapüré-leves


Egyszerű, gyors leves. Karikázhatunk rá főtt tojást vagy megszórhatjuk pirított kenyérkockákkal. Igyekszem spórolni a kalóriákkal, azért ettem csak magában.

Hozzávalók:
4-5 szem burgonya, 250 g csontból főzött egy liter csontlé, 1 dl tejföl, egy csapott evőkanál liszt, 20 g vaj, só.

Egy liter sós csontlében megfőzzük a kis kockákra vágott burgonyát, és ha már jó puha, krumplinyomón átnyomjuk vagy szitán áttörjük (vagy turmixgépben szétverjük). Néhány percig forraljuk, a tejfölben elhabart liszttel besűrítjük, a vajjal gazdagítjuk.
Nekem nem volt elfekvőben kész csontlevem, úgyhogy leveskockás vízben főztem a krumplit. Adtam hozzá kettő babérlevelet is, mert jobban szeretem a főzeléket, mint a krumplipürét, abba pedig mi rakunk babérlevelet. Mármint a főzelékbe. Ha legközelebb főzök ilyen levest, akkor pirítani fogok egy kisebb vöröshagymát, és azt öntöm fel vízzel meg krumplival. Jó ízű így is, csak hagymahiányom volt. Ha valaki szereti a krumplifőzeléket, akkor ezt is szeretni fogja, mert gyakorlatilag ugyanaz a kettő, csak ez, a leves hígabb valamivel.

2013. május 12., vasárnap

Meggyleves


Ez a hagyományos mód, ahogy gyümölcslevest szoktunk készíteni. Nagyon egyszerű, szerintem gyakorlatilag bármilyen gyümölccsel elkészíthető, az is lényegtelen, hogy mirelit vagy friss-e a gyümölcs. Én fagyasztott meggyet használtam.

Hozzávalók:
500 g kimagozott meggy, 150 g cukor, só, fahéj, citromhéj, 1 dl tejföl, egy evőkanál liszt.

A meggyet másfél liter sós, cukros, citromhéjjal és fahéjjal ízesített vízben 2-3 percig főzzük (forraljuk), majd a tejfölben simára kevert liszttel besűrítjük. Néhány percig forraljuk, és melegen vagy hidegen tálaljuk.
A tejfölös liszthez engedjünk vizet is, hogy viszonylag híg legyen a habarás, különben amikor a forró levesbe keverjük, úgy fog kinézni, mintha nokedlit főztünk volna bele, annyira összecsomósodik.
Vannak gyümölcsök, amiket nem kell percekig főzni, csak éppen felforralni, különben szétfőnek. Ilyen pl. a sárgabarack és az eper.


2013. május 6., hétfő

Francia hagymaleves


Nem vagyok egy nagy levesevő, de állandóan fogyni akarok, és most azt vettem a fejembe, hogy ha több levest és kevesebb egyebet ennék, akkor akár csökkenhetne is a súlyom. Úgyhogy elkezdek leveseket főzni.

Hozzávalók:
4 közepes nagyságú vöröshagyma, 30 g vaj, egy evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, só, törött bors, egy csokor zöldhagyma vagy egy csokor snidling, 100 g reszelt sajt.

A kockára vágott vöröshagymát a kétfajta zsiradékban, fedő alatt üvegesre pároljuk, és mielőtt pirulni kezdene, meghintjük a liszttel. Másfél liter hideg vízzel engedjük fel, fűszerezzük, és lefedve, lassan, egy óra hosszat főzzük. Végül áttörjük, és vagy főzünk benne 5 percig egy csokor, hüvelyknyi darabokra vágott újhagymát, vagy tányérokba merjük az áttört levest, és a tetejét finomra vágott metélőhagymával hintjük meg. Illik hozzá - külön tálkában - reszelt sajtot is adni, hogy ki-ki saját ízlése szerint gazdagíthassa vele a levesét.
Egy kézi mixerrel pürésítettem egy kicsit, bár elég jól szétfőtt benne a hagyma. Nekem hiányzik hozzá a kenyérkocka vagy a pirítós, de így is finom.

2013. május 5., vasárnap

Kókuszos muffin



Nem emlékeztem, hogy honnan származik a recept, de megtaláltam a neten: http://www.mindmegette.hu/kokuszos-muffin-ii.recept
Nagyon egyszerű kis sütemény, mint a muffinok többsége. Könnyű a tésztája, és anyu egyik kedvence, úgyhogy anyák napjára gyorsan megsütöttem.
Időközben csökkentettem az eredeti recept cukormennyiségét, mert nekünk túl édes volt úgy.

Hozzávalók:
120 g margarin, 125 g cukor, 2 tojás, 1 dl tej, 100 g kókuszreszelék, 200 g liszt, egy csomag sütőpor, 1 evőkanál kókuszaroma.

A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A muffinsütő formát kibéleljük a papírkapszlikkal. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, egy másikban a nedveseket (olvasztott margarin, a két egész tojás, a kókuszaroma és a tej), majd összeöntjük a kettőt, és gyors mozdulatokkal összekeverjük. Nem kell alaposan kikeverni, mert akkor a muffinok (nem csak ez a fajta, mindegyik) túl sűrűek lesznek. A tésztát a formákba kanalazzuk, betesszük a forró sütőbe, és kb. 15 perc alatt megsütjük.
Ha nincs kókuszaroma, anélkül is finom, csak akkor nem árt egy száraz serpenyőben megpirítani picit a kókuszreszeléket, mielőtt összeállítjuk a tésztát. Intenzívebb lesz tőle az íze.

2013. április 30., kedd

Aszalt szilvás diósrétes


Nagyon finom sütemény, legalább dupla adagot kellett volna készítenem, hogy maradjon is belőle másnapra.

Hozzávalók:
500 g mag nélküli aszalt szilva, 1 csomag 8 lapos rétestészta, 200 g darált dió, 100 g olvasztott margarin, 8 teáskanál méz, 2 kávéskanál őrölt fahéj, a lekenéshez 1 tojás, a mázhoz 2 evőkanál tej, 20 g kakaópor, 80 g margarin, 80 g cukor, 2 evőkanál étkezési keményítő.

Az aszalt szilvát negyedekbe vágjuk. Egy nedves konyharuhán a réteslapokból négyet-négyet egymásra fektetünk. Felületüket a dióval vastagon behintjük. Erre kerül szétterítve a szilva, majd az egészet olvasztott margarinnal és mézzel meglocsoljuk. A fahéjjal meghintjük, majd feltekerjük, ahogy a piskótatekercset szokás. Sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, tetejüket a felvert tojással megkenjük. Közepesen forró sütőben (180°C) kb. 25 percig sütjük.
A mázhoz valókat kevergetve kis lángon felfőzzük, hűlni hagyjuk, majd a kihűlt rétest megkenjük vele. Csak akkor szeleteljük, amikor a máz már megdermedt rajta.
Nincs mit hozzáfűznöm, nagyon finom sütemény, és nem is bonyolult.


2013. április 6., szombat

Sajtos-nyomogatós



Ez is egy klasszikus.
Nem tudom, hol lehet még venni ezeket az ostyasütőket, nekünk van három ősrégi.

Hozzávalók: 
1 kg liszt, 200 g zsír, 250 g margarin, 25 g élesztő, 1 dl tej, 3 dl tejszín, 175 g tejföl, 150 g reszelt sajt, só, köménymag.

Az élesztőt felfuttatjuk egy kis édes tejben, majd összeállítjuk a tésztét a hozzávalókból. Ha túl kemény, akkor adhatunk hozzá még egy kis tejfölt. Kb. 2-3 cm átmérőjű golyókat gyúrunk a tésztából, majd feltesszük a tűzre melegedni az ostyasütőt. Jó forró legyen, mire beletesszük az első golyót. Összenyomjuk a sütőt, és a tűzön hagyjuk kb. egy percre. Ha nem elég forró a sütő, akkor oda fog ragadni valamelyik oldalára a tészta. Ha túl forró, akkor megéghet. De az első néhány után már nem lesz gond vele. Ha kivettük belőle az ostyát, akkor a másik oldalával tegyük vissza a sütőt a tűzre melegedni, majd rakhatjuk bele a következő gombócot.
Ebből a mennyiségből egy jó nagy tálnyi lesz. Egyszerűbb a dolog, ha két ostyasütőnk van és két tűzön tudjuk egyszerre sütni a tésztát.


Darálós keksz



Az apámnak most volt a születésnapja, és ő jobban szereti a hagyományos dolgokat, úgyhogy nem sütöttem neki tortát.
A darálós kekszet azért hívják darálósnak, mert a kézi húsdarálóval kell elkészíteni. Kivesszük a darálóból a kést és a tárcsát, és a képen látható fém izét rakjuk fel helyettük. Ezen fogja átnyomni a daráló a nyers tésztát, ha tekerjük.

Hozzávalók:
1 kg liszt, 250 g zsír (vagy 300 g margarin), 250 g porcukor, egy kávéskanál szódabikarbóna, egy citrom reszelt héja (vagy valamilyen aroma), 1 csomag vaníliás cukor, pici tej vagy tejföl.

A hozzávalókból összegyúrjuk a tésztát. Annyi tejet vagy tejfölt adjunk hozzá, hogy összeálljon a massza, de jó kemény legyen, kb. tarhonyatészta keménységű. Ha puha, akkor sütés közben szét fog tottyadni, és nem lesz szép a mintája. A tésztát húsdarálóba adagoljuk. A tésztát, ami átjön a mintás nyíláson, kb. öt centiméterenként vágjuk le, de lehet hosszabbra vagy rövidebbre is készíteni. Sütőpapírral bélelt tepsibe sorakoztatjuk őket. Nem kell nagy távolságra rakni a süteményeket, mert nem fognak se megnőni, se szétfolyni. Amikor már pirulnak a recék, akkor kész (kb. negyed óra tepsinként). Ha kész, jól záródó dobozba tesszük őket. Sokáig eláll.
Citrom(aroma) helyett kakaóport is tehetünk a tésztába, illetve egyéb fűszereket, ízlés szerint.


2013. március 31., vasárnap

Ecetes torma



Nálunk húsvét torma nélkül nem múlhat el, és nem boltban vesszük, mert sok van a kertben. Gyakorlatilag szinte kiirthatatlan.
A tormát megmossuk, gyümölcscentrifugával ledaráljuk. A levére nincs szükség. Cukros-ecetes vizet készítünk, és azzal öntjük fel egy kicsit a tormapépet. Üvegbe tesszük és hűtőben tároljuk, sokáig eláll. Ha nagyon erős, fogyasztás előtt nyissuk fel az üveget, és hagyjuk szellőzni fél órát, akkor a felső rétege enyhébb lesz. Megfázás ellen is nagyon hatásos.
A tormát lehetőleg nyílt helyen daráljuk le, mert kegyetlen, taknya-nyála egybefolyik tőle az embernek. Ha még a szél is fúj, nyert ügyünk van.

Majonéz


Kézzel is ki lehet kavarni, de én inkább robotgéppel csináltam, úgy kevésbé időigényes, mert minél több olajat adtunk hozzá, annál nehezebb elkeverni. Ha valaki édesebben/sósabban/savanyúbban szereti, ízlés szerint ízesíthető, akár zöldfűszerekkel is.

Hozzávalók: 
2 tojássárga, 1 kávéskanál cukor, egy csipet só, 1 kávéskanál mustár, 1 kávéskanál (10%-os) ecet, 1 dl olaj, 2 dl tejföl.

A tojássárgát, cukrot, sót, mustárt, ecetet összekavarjuk. Az olajat cseppenként keverjük el vele (a géppel kb. kávéskanalanként adagoltam hozzá). Amikor az olajjal simára kavartuk, akkor tesszük bele a tejfölt (és a zöldfűszereket).
Hűtőben kell tárolni a tojás miatt. Húsvétkor nálunk ecetes tormával alap.



2013. március 30., szombat

"Nem lehet elrontani" pite


De, el lehet.
Nem szép, de finom.

Hozzávalók:
A tésztához: 500 g finomliszt, 120 g porcukor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 csomag sütőpor, 1 csipet só, 1 fiola citromaroma, 250 g margarin, 2 tojás (+1 a tetejét megkenni), 1 dl tejföl.

A hozzávalókat alaposan összekeverjük, a felét kivajazott vagy kiolajozott tepsibe tesszük. Meghintjük vékonyan zsemlemorzsával, rátesszük a tölteléket, és ismét meghintjük zsemlemorzsával. Ha a töltelékhez illik, akkor a zsemlemorzsát darált dióval is helyettesíthetjük. A tészta másik felét rács formájában a tetejére tesszük. Megkenjük a tetejét egy felvert tojással, villával megszurkáljuk és megsütjük (180°C-on kb. 40 perc alatt).
Annyira puha lett a tésztája, hogy képtelenség lett volna elnyújtani (nem is így fogalmaz a könyv), de időm nem volt, hogy hűtőbe rakjam. Ha lett volna, akkor el lehetett volna nyújtani, és sokkal jobban nézne ki. A tepsibe kanalazgattam a tészta felét, lisztes kézzel elnyomkodtam. Megszórtam zsemlemorzsával, darált dióval, összekevertem reszelt almát cukorral és fahéjjal, eloszlattam a tésztán, majd a tészta maradék felét az almára kanalaztam. Kicsit szétsült rajta, de nem fedte be úgy, mintha ki lett volna nyújtva a tészta.
Tényleg nem nehéz megcsinálni, de jobb állni hagyni a tésztát a hűtőben legalább egy-két órát. Könnyű a tésztája. Megad pár verziót töltelékre, azokat is ideírom, de érdemben nem tudok mit mondani róluk, mert nem próbáltam őket.
Mazsolás: 40 g mazsolát fél liter vízzel és 1 dl mézzel 5 percig forralunk, másik edényben összekeverünk 2 evőkanál cukrot, 3 evőkanál étkezési keményítőt, egy csipet sót, majd a mazsolához keverjük és egy percig főzzük, végül belekeverjük egy citrom reszelt héját és 3 evőkanál narancslevet.
Almás-mákos: 1,5 kg reszelt almát 120 g cukorral, 150 g őrölt mákkal, 1 tasak vaníliás cukorral megpárolunk, majd lehűtjük.
Almás-diós: 1,5 kg reszelt almát 200 g cukorral, 1 kávéskanál fahéjjal, 1 tasak vaníliás cukorral megpárolunk, majd lehűtjük.
Meggyes: 1 nagy üveg magozott meggybefőttet 200 g cukorral, 1 kávéskanál fahéjjal, 1 csipet szegfűborssal, 1 tasak vaníliás cukorral megpárolunk, majd lehűtjük.
Túrós: összekeverünk fél kiló túrót, 1 evőkanál tejfölt, egy csipet sót, 1 kis csomag előzőleg vízbe áztatott mazsolát, 1 tasak vaníliás cukrot, 2 tojássárgáját és két tojásfehérjéből vert habot, ízlés szerinti cukorral.
Kapros túrós: összekeverünk fél kiló túrót, 1 evőkanál tejfölt, egy csipet sót, 1 csokor apróra vágott kaprot, 2 tojássárgát és két tojásfehérjéből felvert habot, ízlés szerinti cukorral.
Lekváros diós: megkenjük ízlés szerinti lekvárral és meghintjük darált dióval.





2013. március 27., szerda

Kakaós nápolyi



Van már pár hónapja, hogy ostyalapokat vettem a cukrászdiszkontban, és nyaggattak itthon, hogy fel kellene használni őket. Valahol van receptem, de nem volt kedvem feltúrni mindent, úgyhogy csak az interneten keresgéltem. Amit találtam: http://www.nosalty.hu/recept/napolyi-kocka-kakaos-napolyi-2

Nem másolom be ide a leírást, mert mindent úgy csináltam, ahogy ott meg van adva. Az egyetlen különbség az, hogy az ő ostyalapjai kismintásak mindkét oldalukon, az enyémek egyik oldalán viszont nagyok a minták, nagy mélyedésekkel. Az ilyen lapok közé több krém megy, úgyhogy hiába volt öt lap a csomagomban, csak négy közé volt elég a töltelék. Nem maradtak ropogósak az ostyalapok, de nem is lettek igazán rágósak. Egyszerű elkészíteni, gyors, és már el is fogyott az összes. Érdemes jól záródó dobozban tartani, hogy a lapok ne szívják be a levegő páratartalmát, különben megpuhulnak nagyon. Finom.

2013. március 18., hétfő

Főispántészta


Teljesen máshogy néz ki, mint az eredeti képen, és nem is vagyok maradéktalanul elégedett vele, pedig nem variáltam sokat a leírtakkal.

Hozzávalók:
250 g liszt, 250 g margarin, 10 tojás, 250 g (vaníliás) porcukor, 250 g dió, reszelt citromhéj.

Tészta: A lisztet, a margarint és a tojások sárgáját jól kidolgozzuk, majd kis golyókat formálunk belőle (kb. 60 db). Hűtőbe tesszük, majd hagyjuk kihűlni. Egyenként téglalap alakúra nyújtjuk.

Töltelék: A tojások kemény habjába óvatosan beleforgatjuk a vaníliás porcukorral összekevert diót. A tésztalapokra 1-1 kávéskanál tölteléket teszünk, majd boríték formára hajtogatjuk. Előmelegített sütőben
világosra sütjük. A sütőből kivéve vaníliás porcukorba forgatjuk.

Nekem nem volt türelmem golyózni meg egyenként nyújtogatni, úgyhogy az összegyúrt tésztát úgy ahogy volt, a tállal együtt betettem a hűtőbe, és elkészítettem a tölteléket, ami rengeteg volt. Kb. a fele meg is maradt, azokat habcsóknak megsütöttem. Nem lettek kemények, de legalább finomak. Szóval mire elkészült a töltelék, lehűlt a tészta. Vastagon meglisztezett deszkán kinyújtottam, és egy pohárral kiszaggattam. Van egy műanyag raviolikészítőnk, abba raktam a tésztalapokat, rá a tölteléket, és összenyomtam. Sütőpapírral borított tepsiben sütöttem meg őket, és ami a legnagyobb problémám volt, hogy sok margarin kisült a tésztából, szinte ki lehetett volna csorgatni a tepsiből. Mindegyik tepsinél ez történt, hárommal sütöttem, tehát nem mondhatom, hogy nem lett volna elég forró a sütő, és azért folyt meg a margarin. Konyhai papírtörlőre szedtem a sütiket, hogy leitassam a margarint. 
Finom sütemény, de annyira azért nem jött be, hogy megérje ezt az egész macerát, és sok tojás is kell hozzá. A képen még nincs megszórva porcukorral.

2013. március 8., péntek

Mogyorós muffin cukkinivel


A cukkini helyettesíthető gyümölccsel is, pl. banánnal. Érdekes kis sütemény, nincs zöldségíze.

Hozzávalók 12 darabhoz: 
200 g darált mogyoró (vagy dió), 50 g liszt, 3 teáskanál sütőpor, 100 g táblacsokoládé, 180 g cukkini, 2 tojás, 100 g cukor, 2 teáskanál citromlé, 1 dl joghurt (vagy tejföl), 0,75 dl olaj, 12 papír sütőforma.

A papírkapszlikat a sütőforma mélyedéseibe tesszük, a sütőt előmelegítjük 180°C-ra (légkeverésest 160°C-ra). A mogyorót és a sütőport elkeverjük a lisztben. A csokoládét kis darabokra vágjuk. A cukkinit megtisztítjuk, meghámozzuk és finomra reszeljük. A tojásokat a cukorral, a citromlével, a joghurttal és az olajjal felverjük egy kicsit. Hozzáadjuk a lisztes keveréket, majd beleforgatjuk a csokoládét és a cukkinit. A tésztát a formákba töltjük. 15-20 percig sütjük. A sütőből kivéve 10 percig pihentetjük a formában, majd kivesszük, és rácson hagyjuk kihűlni.

2013. március 3., vasárnap

Karamellmázas francia krémes



A recept forrása: http://www.nosalty.hu/recept/karamellmazas-francia-kremes
Nem akarom bemásolni ide a leírását, mert mindent úgy csináltam, ahogy az eredeti írja.
Az enyém igencsak máshogy néz ki, nagyobb tepsiben készült, úgyhogy a tejszínes rétegem sokkal vékonyabb lett. Ha legközelebb elkészítem, inkább fél liter tejszínt verek fel három csomag habfixálóval. A Lidlben kapható vajas tészta az alapja és a teteje. Lehet, hogy kicsit több instant kávét sikerült hozzáadnom a karamellhez (vagy túl sokáig karamellizáltam a cukrot), mert ez sokkal sötétebb, mint az eredeti.
Nagyon egyszerű és finom, tényleg olyan íze van, mint a krémesnek, ami a szüleim nagy kedvence. Valószínűleg rendszeres vendég lesz nálunk ez a sütemény.

2013. február 22., péntek

Zalakocka



A legjobb barátnőmnek kislánya született egy hónapja, azóta semmire sincs ideje. Szereti a süteményeket, úgyhogy erőt vettem magamon, és egy viszonylag bonyolultabb darabot sütöttem neki. Jól néz ki, és finom is.
Újságkivágásból származik a recept, talán egy régi Meglepetésből.

Hozzávalók:
Sárga tészta: 5 tojás, 130 g cukor, 100 g liszt.
Barna tészta: 2x5 tojás, 2x130 g cukor, 2x70 g liszt, 2x30 g kakaópor.
Krém: 1/2 liter tej, 2 csomag pudingpor, 5 tojásfehérje, 200 g cukor, 200 g vaj, 100 g porcukor, 50 g csokoládédara.

A tésztákhoz a tojásokat a cukorral felverjük (ha nincs egy erős robotgépünk, akkor külön verjük fel a fehérjét, ne a sárgájával együtt). Óvatosan hozzáadjuk a lisztet illetve a kakaós lisztet, és sütőpapírral bélelt tepsiben kisütjük. Két barna és egy sárga lapot kell sütni. A krémhez a tejben csomómentesen elkeverjük a krémport, a kristálycukor felét, majd gyenge tűzön, állandóan kevergetve sűrűre főzzük. A tojásfehérjét a maradék kristálycukorral (100 g) kemény habbá verjük. A tojáshabot a forró krémbe forgatjuk, majd kihűtjük. A vajat a porcukorral kikeverjük, majd a hideg krémmel óvatosan összekeverjük. A lapokat úgy töltjük meg, hogy alulra barna lapot teszünk, arra félujjnyi vastag krémet, majd a fehér lap, ismét krém, a másik barna lap. A felső lapot is bevonjuk egy kis krémmel, és csokidarával megszórjuk. Kockára vágva tálaljuk.
Egy kicsit egyszerűsítettem a recepten, elvileg gőz fölött kéne verni a tojásokat a tésztához, de én ennek semmi értelmét nem láttam. Eredetileg két csomag csokis krémport ír, de a recept melletti képen mégis fehér a krém, úgyhogy két csomag vaníliás pudingport főztem meg hozzá. Egy tábla csokit lereszeltem és azt szórtam a tetejére, nem csokidarát. Az a vékony barnás csík a sárga tészta alján nem lekvár, csak egy kicsit jobban megsült.
Finom sütemény, és nagyon mutatós is.