2012. május 30., szerda

Kapucíner szelet


Sikerült megint egy kis "ocsmányságot" sütnöm... Nem szeretem a gyári tortabevonók ízét, úgyhogy mindig házilag igyekszem főzni valamit helyette, viszont az a krém tetejű dolgokon nem szilárdul meg. Mivel ezt itthonra sütöttem, semmi gond, csak épp nem túl szép. Ha valaki szereti a kávét, akkor annak ez a sütemény nagyon be fog jönni. Puha a tészta, finom a krém...
A sütigyár.hu-ról származik a recept. Kb. 25x35-ös tepsiben sütöttem, ha valaki vastagabb tésztát akar, kisebb tepsiben kell készíteni, és akkor a krémréteg is vastagabb lesz.

Hozzávalók:  
tészta: 6 tojás, 6 evőkanál porcukor, 1 dl étolaj, 6 evőkanál liszt, fél csomag sütőpor, 2 evőkanál kakaópor.
krém: 1 evőkanál darált kávé, 5 dl tej, 2 csomag tejszínízű pudingpor, 150 g porcukor, 1 evőkanál kakaópor, 250 g margarin.

A tojások sárgáját kikeverjük a porcukorral, majd hozzáadjuk az étolajat, a lisztet, a sütőport, a kakaóport, végül a tojások keményre felvert habját. A masszát kikent tepsibe öntjük, és megsütjük. A krémhez 5 dl tejben felfőzünk 2 csomag tejszínízű (vagy vaníliás) pudingport. Amikor kihűlt, összekeverjük a porcukorral kikevert margarinnal, és kétfelé vesszük. Az egyik felébe 1 evőkanál kakaóport, a másik felébe 1 evőkanál darált kávét keverünk. A tészta tetejére először a fehér, majd a barna krém kerül. A krém tetejére csokimázat öntünk.
Én vaníliás pudingport használtam, és a krém első felébe nem tettem kakaóport. Az első fél maradt vaníliás, a másik fél lett kávés. Az eredeti recept 250 g cukrot ír a krémhez, de nekem ez a 150 g is majdnem túl sok. 




2012. május 28., hétfő

Pekándiós rágcsa


Gyakorlatilag olyan dióval készítjük, amilyennel akarjuk, nálam is csak hagyományos volt itthon. A receptben ugyan nincs róla szó, de ajánlatos megpörkölni a diót egy teflon serpenyőben, zsiradék nélkül (amíg el nem kezd érezni az illata), mert sokkal karakteresebb íze lesz tőle bármilyen süteménynek.

Hozzávalók:
100 g vaj, 300 g (barna) cukor, 2 tojás,
1 teáskanál sütőpor, 1/2 teáskanál só,
1,5 teáskanál vaníliaaroma, 100 g finomra vágott dió, 300 g liszt.

Olvasszuk meg a vajat, adjuk hozzá a cukrot. Keverjük össze jól, majd hagyjuk kihűlni. Adjuk hozzá a villával felvert tojásokat, gondosan dolgozzuk össze. Tegyük bele a sütőport, sót, vaníliaaromát (vagy egy zacskó vaníliás cukrot) és a diót. Alaposan keverjük össze, és adagoljuk hozzá a lisztet, keverjük addig, amíg szétoszlik a masszában. Formáljunk diónyi golyókat a tésztából, és sütőpapírral borított tepsibe rakjuk őket, kb. 6-7 cm távolságra egymástól, mert ahogy sülnek, el fognak terülni. El lehet őket lapítani egy kicsit, akkor vékonyabbra és ropogósabbra fognak sülni, lapítás nélkül a közepe kicsit puhább és ragacsosabb állagú lesz. 190°C-on sütjük 10-15 percig (amíg a széle pirulni nem kezd).

2012. május 25., péntek

Mexikói szelet


Az eredeti sütemény tetején nincs bevonat. Nekem viszont nagyon üresnek tűnt úgy, inkább főztem rá csokimázat. Kicsit morzsálódott a tésztája, de nagyon finom.

Hozzávalók:
tészta: 500 g liszt, 1 csomag sütőpor, 2-3 evőkanál tej, 220 g margarin, 150 g porcukor, 2 tojás sárgája, 1/2 citrom reszelt héja.
töltelék: 2 dl tej, 30 g porcukor, 1/2 dl rum,
20 g vaníliás cukor, 100 g margarin,
2 evőkanál baracklekvár, 2 evőkanál keserű kakaópor.

A tészta hozzávalóit egy tálba öntjük és összegyúrjuk, ezután három részre osztjuk. Lisztezett deszkán kinyújtjuk az első harmadot, egy tepsi hátuljára sütőpapírt fektetünk, arra terítjük a tésztát, és így sütjük meg egyesével mindhármat, kb. 10 perc alatt 210°C-on. (Ha valakinek van sütőlapja, akkor azzal sokkal egyszerűbb a dolog, nem kell megfordítani.) A töltelékhez a legkevésbé szépen sikerült tésztalapot egy tálba tördeljük, körömnyi darabokra. A tejet összekeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral, langyosra melegítjük és az összetört tésztadarabokra öntjük a többi hozzávalóval együtt, majd jól kikeverjük. Ha még folyós az állaga, hagyjuk szikkadni egy kicsit, hogy a tésztadarabok beszívják a nedvességet. Ezután egy tálcára fektetjük az egyik tésztalapot, megkenjük a töltelékkel, és a legszebb tésztalappal borítjuk le. Lefedjük egy tálcával, arra egyenletesen súlyt (kb. 1-2 kg) teszünk, és hűvös helyen pihentetjük legalább 5-6 órát (egész éjszakára még jobb). A súly miatt szép egyenletes lesz a sütemény.
Leönthetjük csokimázzal (http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) illetve megszórhatjuk porcukorral.

2012. május 22., kedd

Szilvalekváros gombóc és szerbusz



Tudom, hogy a szerbusz igazából szervusz, de nálunk mindenki b-vel mondja, úgyhogy megmaradok ennél. A gombóc most aktuális, mert régi krumpliból jó csinálni, nem újból. Szóval ha van még tavalyról, sokat el lehet használni belőle gombócfőzéshez. Ilyenkor gombócleves, lekváros gombóc és szerbusz van ebédre, de a levest most nem fényképeztem le, majd a következő alkalommal.

Hozzávalók:
régi krumpli, liszt, 1 tojás, só,
kemény lekvár, zsemlemorzsa, cukor, olaj.

Meghámozunk és karikákra vágunk annyi burgonyát, hogy egy ötliteres fazék félig legyen vele. Megsózzuk, felöntjük annyi vízzel, hogy bőven ellepje, és puhára főzzük.
Egy nagy tálba öntjük a főtt krumplit (lé nélkül), összetörjük, beleütünk egy tojást és annyi lisztet adunk hozzá, hogy formázható masszát kapjunk. Ne legyen túl ragadós (de nagyon kemény se). Lisztezett deszkán kinyújtjuk kb. fél centi vastagságúra, és 10x10-es négyszögekre vágjuk. Amennyi lekváros gombócot akarunk főzni, annyinak a közepére teszünk egy-egy teáskanálnyi kemény lekvárt, majd gombócot formálunk belőle, és forró vízbe téve megfőzzük őket. Közben egy lábasban olajon zsemlemorzsát pirítunk, a főtt gombócokat arra kanalazzuk. (A főtt gombóc feljön a víz felszínére.) Cukorral megszórjuk.
A többi, lekvár nélküli négyszögletet bő, forró olajban pirosra sütjük és konyhai papírtörlőre szedjük, hogy a felesleges zsiradékot leitassuk róla. Meg lehet szórni ízlés szerint sóval vagy cukorral.

2012. május 19., szombat

Zserbó


Ez életem első zserbója. Úgy értem, amit én sütöttem. Nem vagyok egy nagy zserbórajongó, úgyhogy nálunk mindig anyu sütötte, ha valamilyen ünnep jött. Tegnap, amikor nézegettem a receptjeimet, megláttam ezt, és valahogy "rágerjedtem", úgyhogy nekiálltam megsütni. És ízlik.
Valószínű, hogy van még a gyűjteményemben jónéhány zserbórecept, majd azok is sorra fognak kerülni.

Hozzávalók:
tészta: 600 g liszt, 300 g vaj (vagy 200 g zsír), 1 dl tej, 15 g élesztő, 1/2 dl rum, 100 g cukor, 2 tojássárga, 1/2 kávéskanál szódabikarbóna, csipet só.
töltelék: 400 g darált dió, 400 g baracklekvár, 300 g cukor.
1 tojás a kenéshez.

A tejet meglangyosítjuk, a cukor egy részét hozzáöntjük és beletördeljük az élesztőt. A liszttel elmorzsoljuk a zsiradékot. Amikor felfutott az élesztő, az összes hozzávalót a liszthez adjuk és tésztát gyúrunk belőle. Legalább egy órára hűtőbe tesszük. Összeállítjuk a tölteléket (másfajta lekvár is használható hozzá). Ha letelt az egy óra, három részre osztjuk a tésztát. Lisztezett deszkán kinyújtjuk az elsőt, zsírozott tepsibe fektetjük és megkenjük a töltelék felével. Kinyújtjuk a második lapot, ráborítjuk a tepsiben lévőkre, és rákenjük a maradék tölteléket. Ezt lefedjük a harmadik kinyújtott lappal. Megkenjük tojással és megszurkáljuk, hogy majd ha sül, ne púposodjon fel. Ezután kb. 3/4 órán át pihentetjük szobahőmérsékleten. Előmelegített sütőben 200°C-on 35-40 percig sütjük.
Megfőzzük a csokimázat (http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) vagy tortabevonót olvasztunk, ráöntjük a zserbóra (nem kell teljesen kihűlnie a süteménynek, de ne legyen forró). Amikor megszilárdul a csokoládé, lehet szeletelni.

Házi csokimáz



Ez a máz szinte mindig sikerül, de csak akkor, ha azt hiszem, hogy elrontottam. Nyúlósra kell főzni, de nem csak enyhén nyúlós állagúra, hanem sokkal inkább "technokolos" jellegűre. Meglepően gyorsan képes megszilárdulni a süteményen. Ezzel próbálkoztam a kókuszos sütinél is, csak ott nem keményedett meg (eddigi tapasztalat alapján krém tetejű süteményekre nem alkalmas). A képen zserbó van, és egy sikeres máz. A recept az egyik Rama gyűjteményből való.

Hozzávalók:
150 g cukor, 3 evőkanál keserű kakaópor,
5 evőkanál víz, 100 g margarin.

Egy teflonlábasba beleöntjük a cukrot és beleszitáljuk a kakaóport, így elkerüljük a csomókat. Hozzáadjuk a vizet, jól elkeverjük, és erős tűzön folyamatosan kevergetve felforraljuk. Ekkor közepesre mérsékeljük a tüzet, és továbbra is kevergetve addig főzzük, míg jó nyúlós lesz az állaga. Ez kb. 10 perc a forrástól számítva. Ha már nyúlik, elzárjuk alatta a tüzet és hozzáadunk 100 g margarint. Egyneműre keverjük, ne legyenek a felszínen margarinnyomok. Még melegen ráöntjük a süteményre, elegyengetjük, és hagyjuk kihűlni. Ha megszilárdult, lehet szeletelni.
Enyhén megrepedezhet a felülete, de nem lesznek benne nagy törések.


2012. május 17., csütörtök

Gombás makaróni


A mennyiségeket arányosan lehet változtatni, mert négy főre 200 g makaróni az én családomban nem elég. Nem egy látványos étel, viszont annál finomabb. Nagyon gyorsan elkészül, nem is bonyolult.

Hozzávalók:
200 g makaróni/spagetti, 200 g gomba,
50 g vöröshagyma, 20 g paradicsompüré,
1 dl tejföl, 30 g reszelt sajt, só, bors.

A makarónit sós vízben kifőzzük. Közben az apróra vágott gombát reszelt hagymán megpároljuk, és amikor zsírjára sült, hozzákeverünk egy kanál paradicsompürét. Sózzuk, borssal ízesítjük, hozzákeverjük a tejfölt, egyszer felforraljuk. Elvegyítjük a főtt tésztával és jól megforrósítva, reszelt sajttal megszórva tálaljuk.

2012. május 14., hétfő

13 kanalas sütemény



Könnyű kis sütemény, elkészítés és állag tekintetében is. A végtelenségig variálható. Első olvasatra rengetegnek tűnik bele az olaj, de tényleg ennyi kell. Fogalmam sincs, hogy melyik újságból származik a recept, pedig valamiből kivágtam.

Hozzávalók:
13 evőkanál liszt, 10 evőkanál cukor,
9 evőkanál tej, 13 evőkanál olaj,
4 tojás, 1 csomag sütőpor, gyümölcs.

Egy tálba mérjük a lisztet, a cukrot, az olajat, a tejet és a sütőport. A tojásokat szétválasztjuk, a sárgáját a lisztes keverékhez adjuk, a fehérjét pedig habbá verjük. A habot két részletben keverjük a tésztához, az első felénél nem baj, ha durvább mozdulatokkal keverjük, de a második felével már óvatosabban bánjunk. Kizsírozott, lisztezett (vagy csak sütőpapírral bélelt) tepsibe öntjük, megszórjuk idénygyümölcsökkel. Kb. fél óra alatt 180°C-on megsütjük. Ha nem ragad a beleszúrt fogpiszkálóra nyers tészta, akkor kész. Porcukorral meghintve tálaljuk.
Az eredeti receptben a cukorból is 13 evőkanálnyit ír, én annyival is sütöttem, de nekem az már túl édes. Ezért se szórtam meg porcukorral. Reszelt almát és mazsolát használtam hozzá. A tésztába reszelhetünk citrom- vagy narancshéjat is, rakhatunk bele fahéjat, kakaót, bármit.

2012. május 12., szombat

Fahéjas, mazsolás-diós kenyér



A kenyérsütőnk használati útmutatója tartalmaz néhány receptet is, ez az egyik. Valószínű, hogy normál sütőben is elkészíthető, én a gépet használtam. Natúron vagy vajjal, lekvárral megkenve is nagyon finom.
Néhány hozzávaló ml-ben szerepel a listán, úgyhogy kell hozzá egy térfogatmérő edény.
Jó, ha van kéznél plusz tej, mert lehet, hogy még egy kicsit adni kell a tésztához, hogy középkemény legyen. 

Hozzávalók:
280 ml tej, 2 evőkanál margarin,
3 csapott teáskanál só, 1 teáskanál fahéj,
2,5 evőkanál méz, 920 ml liszt,
7 g szárított élesztő, 120 ml mazsola,
120 ml darabolt dió/mogyoró.

A hozzávalókat a megadott sorrendben öntjük a kenyérsütő tartályába. Ha kristályos a mézünk (főleg a repce- és a napraforgóméz), akkor langyosítsuk fel egy kicsit, hogy ne legyen kőkemény. A mazsolát és a diót akkor adjuk a tésztához, amikor már majdnem kész a gép a dagasztással (a kelesztés előtt közvetlenül), mert így még bele fogja keverni a tésztába, de nem zavarja a tészta összeállítását. Rövid programon süssük (kb. 2 óra, kelesztéssel együtt). Fahéj helyett lehet mézeskalács- vagy muffin-fűszerkeveréket is használni.

2012. május 10., csütörtök

Csokoládés pohárkrém



Mostanában nem főztem igazán, mert próbálom eltüntetni a mélyhűtőből a főtt ételt, viszont ma már nagyon szerettem volna valami csokis dolgot enni. A Spektrumon láttam korábban Nigella Lawson valamelyik sorozatát, már nem emlékszem, hogy melyiket, és az egyik adásban elkészítette ezt a süteményt. Mert szerintem ez inkább sütemény, mint krém, de ez lényegtelen is. Ami lényeges, az az, hogy egyszerű, gyors és finom.

Hozzávalók:
125 g csokoládé, 125 g vaj/margarin,
2 tojás, 150 g cukor, 3 evőkanál liszt.

A csokoládét olvasszuk fel a vajjal vízgőz felett vagy mikrohullámú sütőben (vigyázzunk, hogy ne égjen meg). Kivajazunk négy darab tűzálló, kétdecis formát (esetleg bögrét). Keverjük el a tojásokat a cukorral, adjuk hozzá a lisztet, és öntsük bele a vajas csokoládét. Dolgozzuk össze csomómentesre (maradjon folyékony a tészta), majd kanalazzuk a kivajazott formákba. A formákat állítsuk egy tepsibe, és 200°C-on kb. 20-25 perc alatt süssük készre a tésztát. A közepe maradjon lágyabb, de azért ne legyen nyers.
Nem kell bele sütőpor.
Ha nem fém, hanem agyag formákban sütök, akkor sose melegítem előre a sütőt, mert tartok attól, hogy a forma nem bírja a hirtelen hőmérséklet-változást és széttörik.


2012. május 7., hétfő

Finom kókuszos



Tudom, hogy nem néz ki valami bizalomgerjesztően, de ez csak a csokim hibája. Ha valaki kipróbálja ezt a receptet, eszébe se jusson házilag csokibevonatot készíteni hozzá, mert nem fog megszilárdulni. Valószínűleg azért, mert a csoki alatt lévő réteg a sárgakrém, ami nem szív be nedvességet a csokiból. Tessék tortabevonóval próbálkozni, azzal már sikerült ez a sütemény, de most nem volt kéznél.
A tojások ne legyenek kicsik, mert nem lesz elég a fehérje, és nem szabad túl keményre verni a habot, mert akkor nagyon száraz lesz a kókuszos réteg. Tényleg nagyon finom. (Egy régi Meglepetésből való a recept.)

Hozzávalók:
A tésztához: 300 g liszt, 150 g porcukor, 1 tojás, 125 g margarin, 1 csomag sütőpor, 1 evőkanál kakaópor (nem cukrozott).
A kókuszos töltelékhez: 6 nagy tojásfehérje, 250 g porcukor, 250 g kókuszreszelék.
Sárgakrém: 6 tojássárga, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, 125 g margarin, 150 g porcukor.
100 g tortabevonó a tetejére.

A hozzávalókat összegyúrva összeállítjuk a tésztát. Két részre osztjuk, az elsőt lisztezett deszkán kinyújtjuk, és kizsírozott tepsibe fektetjük. Elkészítjük a kókuszos tölteléket: a tojásfehérjéket habbá verjük, belekeverjük a cukrot és a kókuszreszeléket. Ezt a habot a tepsiben lévő (nyers) tésztalapra kenjük, kinyújtjuk a második tésztalapot is, és azzal leborítjuk a kókuszos réteget. Szurkáljuk meg egy kicsit, nehogy felpúposodjon. 35-40 perc alatt 180°C-os sütőben készre sütjük. Szúrjunk bele egy fogpiszkálót, és ha nem tapad rá a kókuszos hab, akkor elkészült. Hagyjuk kihűlni a süteményt a tepsiben, közben elkészíthetjük a sárgakrémet. Ehhez a tojássárgákat elkeverjük liszttel, és tejjel sűrűre főzzük. Ezt is hagyjuk kihűlni. A lágy margarint keverjük ki a porcukorral, és ezt adjuk a hideg sárgakrémhez. Keverjük össze, és kenjük a sütemény tetejére. A lehető legsimább legyen a felülete, különben rücskös lesz a csoki a tetején. A tortabevonót az útmutatója szerint olvasszuk fel, és kenjük a süteményre. Ha megszilárdult, lehet szeletelni.


2012. május 5., szombat

Zöldséges lepénykék



A napilapunkhoz kéthetente jár egy Gasztromagazin nevű melléklet, a legújabban találtam ezt a receptet. A Lidlben kapható francia zöldségkeveréket (kukorica, sárgarépa, zöldborsó) használtam hozzá. Tartottam attól, hogy sütés közben sok zsiradékot magába fog szívni, de tévedtem, mert egyáltalán nem lett olajos.
Salátával, főzelékkel vagy akár tört burgonyával, főtt rizzsel is nagyon finom lehet. Mi salátával ettük.
Akármilyen zöldségből készíthető, szerintem frissből is.

Hozzávalók:
700 g fagyasztott vegyes zöldség,
3 tojás, só, bors, 100 g liszt, 4 evőkanál zsemlemorzsa, olaj a sütéshez.

A fagyasztott zöldséget olvasszuk ki, majd pépesítsük egy kicsit. Egy tálban verjük  fel a tojást, adjuk hozzá a zöldségpépet, a lisztet és a zsemlemorzsát. Jól dolgozzuk össze, majd sózzuk és borsozzuk. Ha túl hígnak találjuk a masszát, adjunk hozzá még egy kis lisztet. Kézzel formáljunk kis lepénykéket, majd forró olajban süssük át mindkét oldalát.

2012. május 4., péntek

Vadas



Ez egy nagyon leegyszerűsített, répamentes változat, még csak nem is vadhússal készült, hanem pulykával. Házival. Gyakorlatilag bármilyen húst bele lehet főzni, mindegyik más ízt ad az ételnek. Én személy szerint jó sok lével, kenyérgombóccal szeretem.

Hozzávalók:
1 csirkemell(nek megfelelő mennyiségű hús), só,
1 vöröshagyma, mustár, cukor, liszt,
tejföl, vadas fűszerkeverék,
ételízesítő, babérlevél,
a kenyérgombóchoz: száraz kenyér, 1 vöröshagyma, 1 tojás, liszt.

A húst szeletekre vágjuk, lisztbe forgatjuk, egy magas falú lábasban (vagy akár fazékban) pici olajon megpirítjuk, majd az edényből kivéve félretesszük. Az olajba belereszeljük a vöröshagymát, megdinszteljük, egy teáskanálnyi cukrot rászórunk és enyhén karamellizáljuk. Egy evőkanálnyi liszttel megszórjuk, azt halványra pirítjuk. Felöntjük vízzel, és elkeverjük, hogy felolvadjon a cukor és a liszt. Belerakjuk a húst, fűszerezzük, és addig főzzük, amíg megfő a hús. Ezután lisztes habarással sűrítjük, mustárral, tejföllel ízesítjük.
A kenyérgombóchoz egy fazékban vizet forralunk, sózzuk. A száraz kenyeret nagyobb kockákra tördeljük, összeöntjük a liszttel, beleütünk egy tojást és belereszelünk egy vöröshagymát. Egy kis sóval is ízesítjük. Annyi vizet adjunk hozzá, hogy kb. nokedli keménységű legyen a tészta. Ha felforrt a víz, evőkanállal nagyobb gombócokat szaggatunk bele. Akkor főtt meg, ha feljön a víz felszínére. Kivesszük a vízből és a vadashoz adjuk.
A gombóchoz kb. 300 g lisztet és két szelet kenyeret szoktam használni, de pontos mennyiségeket nem tudok megadni, soha nem sikerül ugyanannyi, ugyanúgy.


2012. május 2., szerda

Kelt tészta


Ez a családi alapreceptünk kelt tésztára. Lehet belőle fonott kalácsot is készíteni, kiflit sütni, lepényhez is jó. Ha édes tésztát akarunk, akkor a cukor mennyiségét növelni kell egy kicsit, a sóét pedig csökkenteni. A megadottakból enyhén sós tészta lesz.

Hozzávalók:
1 kg liszt, 50 g élesztő,
1 tojás,
1 evőkanál só, 2 evőkanál cukor,
kb. 7 dl langyos tej,
100 g zsír (ha margarint használunk, abból kicsit több kell).

Egy kis tálban felmelegítünk 2 dl tejet (meleg legyen, de ne forró), beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Egy nagyobb tálba önjtük a lisztet, a sót. Amikor felfutott az élesztő (kb. negyed óra), a liszthez adjuk, és beleütjük a tojást is. Kezdjük el összegyúrni a tésztát. Apránként adagoljunk hozzá annyit a maradék (fél liter) tejből, amennyitől egy se nem túl kemény, se nem túl lágy tésztát kapunk. Egy kicsit inkább keményebb legyen, mert ekkor öntjük hozzá a felolvasztott zsírt, és összeállítjuk vele a tésztát. Verjük fel jól.
Langyos helyen, letakarva kelesszük legalább fél órán át. Akkor az igazi, ha kinyújtásnál hólyagok vannak a tésztában.
Ha fonott kalácsot akarunk készíteni belőle, osszuk három részre a tésztát, sodorjuk és fonjuk össze őket. Ha a képen látható sós kiflit sütjük, akkor nyújtsuk ki a tésztát kb. fél centi vastagra jól belisztezett deszkán, kenjük meg olajjal vékonyan és szórjuk meg sóval. Vágjuk háromszögekre a tésztát, tekerjük fel őket és tegyük sütőpapírral bélelt tepsibe. Kenjük meg tojással a tetejét, szórjunk rá nagy szemű sót és köménymagot.


2012. május 1., kedd

Ágica almatortája

                                
Ez a recept a Mindmegettéről származik. Nagyon szeretjük, mert bár első olvasatra bonyolultnak tűnhet, egyáltalán nem az. Gyakorlatilag elronthatatlan, és finom.

Hozzávalók:
200 g vaj/margarin,
1 csomag vaníliás cukor,
200 g cukor, 5 tojás,
alma, fél csomag sütőpor,
zsemlemorzsa,
200 g liszt, 4 evőkanál tej,
egy citrom reszelt héja, 1,5 dl tejföl.

A puha vajat kikeverjük 150 g cukorral, egyenként hozzákeverünk három tojást. A lisztbe belekeverjük a sütőport, a citromhéjat. A tojásos masszához öntjük, elkeverjük. Hozzáadjuk a tejet is.
Egy kapcsos tortaformát kizsírozunk, zsemlemorzsával megszórunk. Ebbe öntjük a tésztát.
Egy kis tálban összekavarjuk a tejfölt a maradék 50 gramm cukorral és a 2 tojással. Ennek a trutymónak kb. a felét a nyers tésztára kanalazzuk. Ezt befedjük vékonyra szeletelt almával (vagy télire eltett reszelt almával), ízlés szerinti vastagságban, és erre kanalazzuk a tejfölös massza másik felét. 
Előmelegített sütőben kb. 45-50 percig sütjük 200°C-on. Egy fogpiszkálót szúrunk a közepébe, és ha nem tapad rá tészta, akkor kész a sütemény. A sütőből kivéve, még forrón megszórhatjuk fahéjjal, megkenhetjük mézzel vagy lekvárral (a képen lekvár van rajta). Legalább langyosra hűtjük és úgy szeleteljük.