2013. május 22., szerda

Fahéjas falat


Egész nap esős idő van, úgyhogy nekiálltam sütögetni. Ez a sütemény egészen máshogy néz ki megsülve, mint nyersen, mert úgy még teljesen beborítja a fahéjas dió, készen viszont már csak foltokban.

Hozzávalók (kb. 25 darabhoz):
160 g liszt, 1 tojás, 120 g cukor, 120 g vaj, 70 g (pekán)dió, 2 teáskanál őrölt fahéj, 1 teáskanál sütőpor, csipetnyi só.

A sütőt 190°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk két sütőlemezt. A lisztet, a sütőport és a sót tálba szitáljuk. A vajat és a cukrot egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojást, fehéredésig keverjük. Belekeverjük a száraz adalékokat, sima tésztát gyúrunk. A finomra vágott pekándiót és a fahéjat tálba rakjuk. Diónyi nagyságú folyókat formázunk, a fahéjas-pekándiós keverékbe forgatjuk, és egymástól 5 cm távolságra a sütőpapírral kibélelt sütőlemezre tesszük. Aranyszínűre sütjük. Rácsra téve hagyjuk kihűlni.
Nekem egy kicsit több fahéjas-diós keverékre volt szükségem, hogy elég legyen. Finom és jól is néz ki.

2013. május 18., szombat

Gombócleves



Nagyon sok krumpli maradt tavalyról, úgyhogy nagyüzemi gombócgyártásba kezdtünk. Nem írom le az alapreceptet újra, a főételeknél szereplő szilvalekváros gombóc receptjénél található tésztát készítjük el.
Kb. 2 cm átmérőjű gombócokat formázunk a tésztából. Egy részét sós vízben ki szoktuk főzni, majd egy tálba pici olajat öntünk, rászedjük a gombócokat, és juhtúróval összekeverjük. Meglocsolhatjuk tejföllel is.
Mákos gombócnál ugyanígy enyhén sós vízben kifőzzük a gombócokat, ha feljöttek a felszínre, egy tálba szedjük őket és darált mákot öntünk rá, majd enyhén cukrozzuk.
A leveshez egy fazékban egy apróra vágott vöröshagymát kis zsiradékon megpirítunk, megszórjuk őrölt pirospaprikával, felöntjük azzal a vízzel, amiben a krumplit főztük. Ha túl sós, akkor egy kis vízzel hígítjuk. Adunk hozzá némi petrezselymet és felforraljuk. Amikor már forr, beledobáljuk a gombócokat, és addig főzzük a levest, amíg feljönnek a felszínre a gombócok.


2013. május 17., péntek

Mandulás-fahéjas gyönyör


Egy fémdobozba tettem ezeket a kekszeket, úgy nem fogják beszívni a nedvességet a levegőből. És még jól is néznek ki a dobozban.

Hozzávalók (25 darabhoz):
3 evőkanál liszt, 1 evőkanál kukoricaliszt, 3 tojásfehérje, 120 g cukor, 3 evőkanál olvasztott vaj, 120 g mandula, 1 evőkanál mandulaaroma, 1 teáskanál őrölt fahéj, csipetnyi só.

A durvára vágott mandulát, a cukrot, a lisztet, a kukoricalisztet és a sót tálba szórjuk. Hozzáadjuk az olvasztott vajat, a mandulaaromát és a fahéjat. Hozzáadjuk a tojásfehérjéket. Jól összegyúrjuk. 30 percre hűtőszekrénybe tesszük. A sütőt 200°C-ra előmelegítjük. Két sütőlemezt alufóliával kibélelünk. A tésztából fél evőkanálnyi halmokat rakunk a sütőlemezre 5 cm távolságra. 5-7 perc alatt aranybarnára sütjük. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Tényleg távol kell rakni őket egymástól, mert sütés közben terjed a tészta. Nem egy dekoratív sütemény, de finom, enyhén ragacsos állaga van a közepének.

Lapos kávés


Ha már egyszer úgyis be van melegedve a sütő, inkább készítek többfélét, minthogy egy recept mennyiségeit duplázzam-triplázzam. Úgyis rengeteg a recept, ha mindet ki akarom próbálni, akkor tepernem kell.

Hozzávalók (10-12 darabhoz): 
40 g liszt, 1 tojás, 40 g cukor, 60 g vaj, 1 evőkanál nescafe, 25 g dió, 1/2 teáskanál vaníliaaroma, csipetnyi só.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk egy sütőlemezt. A vajat, a cukrot és a nescafét tálba rakjuk, és robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk a tojást, elkeverjük. Beletesszük a lisztet és a sót, a finomra vágott diót és a vaníliaaromát. Teáskanállal, egymástól 5 centire halmokat rakunk a sütőlemezre. 10-15 perc alatt aranyszínűre sütjük. Néhány percig még a sütőben hagyjuk. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Nem tudom, hogy lehet aranyszínűre sütni, mert nekem a nyers tészta is eléggé barna volt. A lényeg, hogy ez is gyors és egyszerű. Sütés közben széttottyad, szóval nagyobb távolságra kell őket rakni egymástól. Finom, jó kávés íze van, bár nem szép. Arra azért vigyázzunk, hogy ne legyen csomós benne a nescafé. Én erre nem figyeltem, látszanak is a csomók a képen.

Mogyorós keksz


A barátnőmnél megláttam egy nagyon bizalomgerjesztő szakácskönyvet, és kölcsönkértem. Hiába vagyok tele receptekkel, ha látok valami újat, nem bírok ellenállni. Ez az első próbálkozásom, úgy tűnik, jól van megadva minden hozzávaló, mert szépen összeállt a tészta.

Hozzávalók (24 darabhoz):
80 g liszt, 2 evőkanál cukor, 120 g vaj, 40 g kakaó, 100 g mogyoró, 1 teáskanál vaníliaaroma, csipetnyi só.

A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk két sütőlemezt. A lisztet, a kakaót és a sót tálba szitáljuk. Egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük a vajat és a cukrot. Hozzáadjuk a vaníliaaromát és a finomra vágott mogyorót. Üveggolyó méretűre formázzuk (kb. két centi átmérőjűre), és egymástól 2-3 centire, a sütőpapírral bélelt sütőlemezre rakjuk. 12-15 perc alatt megsütjük. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni. Ha kész, megforgatjuk kakaóban.
Amennyiben nincs szükség a tepsire vagy a sütőlapra, hagyjuk azon kihűlni a golyókat. Nekem kellett a tepsi, és ahogy meg akartam fogni az első, még meleg kekszet, atomjaira hullott szét. Utána egy kanállal, óvatosan szedegettem ki őket a tepsiből, járulékos veszteség nélkül. Egy tálcán hagytam kihűlni őket, hidegen nyugodtan meg lehet fogni a golyókat, nem esnek szét. Nem forgattam meg őket kakaóban, mert ahogy az elsőt megkóstoltam, úgy döntöttem, hogy nekem elég kesernyés így is. Nem túl édes sütemény, nekem 30 golyóm lett. Nagyon omlós a belseje. Gyors és egyszerű.
Nem sül szét, úgyhogy rakhatjuk a tepsiben közel egymáshoz.

2013. május 15., szerda

Molnárkocka



Valószínűleg kocka alakúra kellett volna szeletelnem, hogy méltó legyen a nevéhez, de amikor nagy ritkán elkészül, mindig ilyenre szeleteljük. Anyu szerint túl macerás az elkészítése, szerintem nem. Egy ősrégi újságkivágás a forrás.

Hozzávalók:
Tészta: 500 g liszt, 1 csomag sütőpor, 200 g margarin, 200 g porcukor, 2 tojás, egy kis tej.
Krém: 400 g cukor, 5 dl tej, 5 evőkanál liszt, 200 g margarin (+ egy kis cukor).

Először a krémet készítjük el, hogy legyen ideje kihűlni. Egy magas falú edényben megpirítjuk a cukrot. Amikor már folyékony, felengedjük a tejjel. Vigyázzunk, mert ész nélkül habzani és emelkedni fog, úgyhogy kavargatni kell. Addig forraljuk, amíg a karamell teljesen feloldódik a tejben. Ekkor beleszitáljuk a lisztet, és jó sűrűre főzzük a krémet. Amikor kihűlt, a szobahőmérsékletű margarint egy kis cukorral kikavarjuk, majd elkeverjük a krémmel csomómentesen.
A hozzávalókból összeállítjuk a tésztát. Ha folyékonyra olvasztjuk a margarint, akkor jó eséllyel egyáltalán nem kell tejet adni a tésztához, anélkül is össze fog állni. Négy részre osztjuk, és négy lapot sütünk belőle. A legszebbet félretesszük, hogy az kerüljön a sütemény tetejére. Amikor ezek a lapok is kihűltek, megkenjük őket a krémmel (három lapot kell megkenni, a negyedikre, a legfelsőre nem kerül krém). Csokit főzünk (pl. az alaprecepteknél található házi csokimázat) vagy tortabevonót olvasztunk, és azzal kenjük meg a tetejét. Jobb egy éjszakán át állni hagyni, annyi idő alatt megpuhul a tésztája annyira, hogy szeletelni lehessen.
Mivel nem akartam még édesebbre csinálni, akkor raktam bele a margarint a krémbe, amikor az még forró volt, úgyhogy nem kellett kikavarnom semmit se extra cukorral. A biztonság kedvéért beraktam a hűtőbe a langyos krémet, hogy elég sűrű legyen, mire meg kellett kennem a tésztát.
Finom sütemény, mi nagyon szeretjük.

2013. május 13., hétfő

Burgonyapüré-leves


Egyszerű, gyors leves. Karikázhatunk rá főtt tojást vagy megszórhatjuk pirított kenyérkockákkal. Igyekszem spórolni a kalóriákkal, azért ettem csak magában.

Hozzávalók:
4-5 szem burgonya, 250 g csontból főzött egy liter csontlé, 1 dl tejföl, egy csapott evőkanál liszt, 20 g vaj, só.

Egy liter sós csontlében megfőzzük a kis kockákra vágott burgonyát, és ha már jó puha, krumplinyomón átnyomjuk vagy szitán áttörjük (vagy turmixgépben szétverjük). Néhány percig forraljuk, a tejfölben elhabart liszttel besűrítjük, a vajjal gazdagítjuk.
Nekem nem volt elfekvőben kész csontlevem, úgyhogy leveskockás vízben főztem a krumplit. Adtam hozzá kettő babérlevelet is, mert jobban szeretem a főzeléket, mint a krumplipürét, abba pedig mi rakunk babérlevelet. Mármint a főzelékbe. Ha legközelebb főzök ilyen levest, akkor pirítani fogok egy kisebb vöröshagymát, és azt öntöm fel vízzel meg krumplival. Jó ízű így is, csak hagymahiányom volt. Ha valaki szereti a krumplifőzeléket, akkor ezt is szeretni fogja, mert gyakorlatilag ugyanaz a kettő, csak ez, a leves hígabb valamivel.

2013. május 12., vasárnap

Meggyleves


Ez a hagyományos mód, ahogy gyümölcslevest szoktunk készíteni. Nagyon egyszerű, szerintem gyakorlatilag bármilyen gyümölccsel elkészíthető, az is lényegtelen, hogy mirelit vagy friss-e a gyümölcs. Én fagyasztott meggyet használtam.

Hozzávalók:
500 g kimagozott meggy, 150 g cukor, só, fahéj, citromhéj, 1 dl tejföl, egy evőkanál liszt.

A meggyet másfél liter sós, cukros, citromhéjjal és fahéjjal ízesített vízben 2-3 percig főzzük (forraljuk), majd a tejfölben simára kevert liszttel besűrítjük. Néhány percig forraljuk, és melegen vagy hidegen tálaljuk.
A tejfölös liszthez engedjünk vizet is, hogy viszonylag híg legyen a habarás, különben amikor a forró levesbe keverjük, úgy fog kinézni, mintha nokedlit főztünk volna bele, annyira összecsomósodik.
Vannak gyümölcsök, amiket nem kell percekig főzni, csak éppen felforralni, különben szétfőnek. Ilyen pl. a sárgabarack és az eper.


2013. május 6., hétfő

Francia hagymaleves


Nem vagyok egy nagy levesevő, de állandóan fogyni akarok, és most azt vettem a fejembe, hogy ha több levest és kevesebb egyebet ennék, akkor akár csökkenhetne is a súlyom. Úgyhogy elkezdek leveseket főzni.

Hozzávalók:
4 közepes nagyságú vöröshagyma, 30 g vaj, egy evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, só, törött bors, egy csokor zöldhagyma vagy egy csokor snidling, 100 g reszelt sajt.

A kockára vágott vöröshagymát a kétfajta zsiradékban, fedő alatt üvegesre pároljuk, és mielőtt pirulni kezdene, meghintjük a liszttel. Másfél liter hideg vízzel engedjük fel, fűszerezzük, és lefedve, lassan, egy óra hosszat főzzük. Végül áttörjük, és vagy főzünk benne 5 percig egy csokor, hüvelyknyi darabokra vágott újhagymát, vagy tányérokba merjük az áttört levest, és a tetejét finomra vágott metélőhagymával hintjük meg. Illik hozzá - külön tálkában - reszelt sajtot is adni, hogy ki-ki saját ízlése szerint gazdagíthassa vele a levesét.
Egy kézi mixerrel pürésítettem egy kicsit, bár elég jól szétfőtt benne a hagyma. Nekem hiányzik hozzá a kenyérkocka vagy a pirítós, de így is finom.

2013. május 5., vasárnap

Kókuszos muffin



Nem emlékeztem, hogy honnan származik a recept, de megtaláltam a neten: http://www.mindmegette.hu/kokuszos-muffin-ii.recept
Nagyon egyszerű kis sütemény, mint a muffinok többsége. Könnyű a tésztája, és anyu egyik kedvence, úgyhogy anyák napjára gyorsan megsütöttem.
Időközben csökkentettem az eredeti recept cukormennyiségét, mert nekünk túl édes volt úgy.

Hozzávalók:
120 g margarin, 125 g cukor, 2 tojás, 1 dl tej, 100 g kókuszreszelék, 200 g liszt, egy csomag sütőpor, 1 evőkanál kókuszaroma.

A sütőt előmelegítjük 180°C-ra. A muffinsütő formát kibéleljük a papírkapszlikkal. Egy tálban összekeverjük a száraz hozzávalókat, egy másikban a nedveseket (olvasztott margarin, a két egész tojás, a kókuszaroma és a tej), majd összeöntjük a kettőt, és gyors mozdulatokkal összekeverjük. Nem kell alaposan kikeverni, mert akkor a muffinok (nem csak ez a fajta, mindegyik) túl sűrűek lesznek. A tésztát a formákba kanalazzuk, betesszük a forró sütőbe, és kb. 15 perc alatt megsütjük.
Ha nincs kókuszaroma, anélkül is finom, csak akkor nem árt egy száraz serpenyőben megpirítani picit a kókuszreszeléket, mielőtt összeállítjuk a tésztát. Intenzívebb lesz tőle az íze.