2012. június 19., kedd
Kovászos uborka
Ez a hőség ideális a kovászoláshoz, az üveget ugyanis napos helyre kell tenni, a teraszra, erkélyre, stb. Nyár végén, kora ősszel, amikor már hűvösebb van, hamarabb fel fog fordulni az uborka, mint hogy jó kovászos legyen belőle.
Hozzávalók:
egy 5 literes üveg (lehet kisebben is csinálni), középméretű uborka (inkább nagy, mint kicsi), egy csokor kapor, egy szál torma, ahány literes az üveg, annyi enyhén púpos kanál só.
A megmosott uborkák végeit levágjuk. A tiszta üveg aljára rakjuk a kaprot, tormát, hosszában beleállítjuk a bevagdosott uborkát. Úgy kell bevágni, hogy az egyik végéről indulva majdnem végigvágjuk (kb. fél-egy centivel a vége előtt megállunk, hogy ne vágjuk teljesen félbe az uborkát), aztán a másik vége felől is bevágjuk ennyire úgy, hogy az első vágás irányától 90°-kal eltérünk az induláskor. Ha így is megállunk fél centire az uborka végétől, akkor nem fog szétesni. Annyi uborkát rakjunk az üvegbe, hogy ne úszkáljanak, inkább szorosan álljanak. Annyi vizet forralunk, amennyi épp el fogja lepni az uborkát, feloldjuk benne a sót, és forrón ráöntjük az uborkára. Rárakunk egy kenyércsücsköt, kicsit megnyomjuk, hogy érjen bele a vízbe. Egy kistányért rakunk az üveg tetejére, és napos helyre állítjuk. A kistányér mellett ki tud folyni a lé, ha annyira erjed. Kb. négy napig hagyjuk kint, aztán kivesszük belőle a kenyeret. Ha ennyire meleg van, mint most, akkor ennyi idő alatt el is készül. Akkor jó, ha az uborkák vége üvegesnek látszik. Ha ennyi idő alatt nem savanyodott meg eléggé, akkor pár napig hűvös helyen is állni hagyjuk (a kenyér nélkül), ott tovább puhul. Amikor elkészült (hideg helyen állással vagy anélkül), az üvegből átrakjuk az uborkákat egy fedeles dobozba, és hűtőben tároljuk fogyasztásig.
A testvérem szerint a kovászos uborka büdös. Szerintem nem.
2012. június 15., péntek
Grillázstorta
Egyszerűen csak finom.
A recept egy újságkivágás, valószínűleg egy régi Meglepetésből származik.
Hozzávalók:
1 kerek piskótatorta 3 lapba vágva (pl. az alaprecepteknél szereplő vizes piskóta).
Krém: 3 dl tej, 2 tojássárga, 1 csomag vaníliás pudingpor, 100 g cukor, 200 g vaj.
Grillázs: 200 g cukor, 100 g darált dió, olaj.
A krémhez a pudingporhoz ütjük a tojássárgákat, a tejet apránként adagolva csomómentesre keverjük. Állandóan kevergetve, lassú tűzön sűrű krémmé főzzük, majd a tűzről levéve hagyjuk kihűlni. A grillázshoz a cukrot egy teflon serpenyőben addig melegítjük, amíg teljesen elolvad, és a színe világosbarna nem lesz. Ekkor levesszük a tűzről, hozzákeverjük a diót, majd olajjal kikent tányérba öntjük és kihűtjük. (Mielőtt teljesen megszilárdul, tetszőleges formákat vághatunk ki belőle a díszítéshez.)
A szobahőmérsékletű vajat kikeverjük a cukrokkal, elkeverjük a krémmel. A kihűlt grillázst zacskóba tesszük, majd nyújtófával apró darabokra törjük. A felét a krémhez keverjük. A tortalapokat megkenjük krémmel vékonyan, hogy maradjon elég krém a torta külsejének a bevonásához is. Kívülről megszórjuk grillázzsal, fél diógerezdekkel illetve a formára vágott grillázzsal díszíthetjük. Egy éjszakára tegyük hűtőbe.
Mint látható, nem daráltam a diót, mert mi darabosabban szeretjük, és nem is vágtam ki a grillázsból a díszítéshez semmit se. 20 centi átmérőjű formában sütöttem a piskótát, ahhoz vékonyan kenve éppen csak elég volt a krém.
2012. június 14., csütörtök
Vizes piskóta
Születésnap van a családban, úgyhogy tortát sütöttem. A vizes piskóta piskótatekercshez nem jó, mert törik, de tortához ideális, mert könnyű az állaga, jól lehet szeletelni (vízszintesen is), és ha bekenjük valamilyen krémmel vagy lekvárral, akkor nem is fog kiszáradni. Somlói galuskához is fel lehet használni.
Hozzávalók:
1 evőkanál víz, 1 csomag sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, tojásonként 50 g cukor, 40 g liszt, 1 evőkanál víz, zsiradék és liszt a forma kikenéséhez és szórásához.
20 cm átmérőjű formában sütöttem 5 tojásból a piskótát, ez elég magas ahhoz, hogy három lapra lehessen vágni. A tojások sárgáját egy tálba, a fehérjéket pedig a robotgép táljába tesszük. Az 5 sárgához 5 evőkanál vizet öntünk, 250 g cukorral (5x50g) fehéredésig keverjük. A 200 g liszt (5x40g) felét hozzáöntjük a vaníliás cukorral együtt, összekavarjuk. A liszt másik feléhez hozzászitáljuk a sütőport (hogy ne legyenek benne csomók), elkavarjuk és a tojásos masszához öntjük. Ezzel is jól elkavarjuk. A tojásfehérjékhez adunk egy evőkanál vizet, és kemény habbá verjük. A hab felét alaposan elkeverjük a tésztával, nem baj, ha törik a hab. A másik felét viszont már óvatosan keverjük a tésztához. Zsírozott, lisztezett formába öntjük és előmelegített sütőben 190°C-on kb. 30 perc alatt pirosra sütjük. Ha a beleszúrt fogpiszkálóra nem ragad nedves tészta, akkor kész.
Ne nyissuk ki a sütő ajtaját az első 25 percben, különben össze fog esni a piskóta!
Ha több/kevesebb tojásból akarunk piskótát sütni, akkor csak a cukor, a liszt és a víz mennyiségét kell változtatni. Reszelhetünk hozzá citrom- vagy narancshéjat, szórhatunk bele kakaót, mazsolát...
2012. június 12., kedd
Túrógombóc
Anyu nem tud túrógombócot főzni, mert abból túrós császármorzsa lesz, minden egyes próbálkozása szétfő. Úgyhogy nincs családi receptem. Viszont találtam egy szimpatikusat az interneten, és már az első kísérlet sikeres volt, finom a gombóc. És tényleg gombóc!
Szívből ajánlom Andi oldalát, nem ez az első recept, amit onnan kipróbáltam, és mindegyik bevált. Az oldal: andi1976.gportal.hu
Hozzávalók:
500 g túró, 2 tojás, csipet só, 110 g búzadara (gríz), egy citrom reszelt héja, 1 csomag vaníliás cukor, 4 evőkanál cukor, zsemlemorzsa, pici zsiradék.
A túrót szitán áttörjük, hozzáadjuk a többi hozzávalót a zsemlemorzsa és a zsiradék kivételével. A keveréket fél órára hűtőbe tesszük, addig a zsiradékon megpirítjuk a zsemlemorzsát. Ezután enyhén sós vizet forralunk, a túrós masszából vizes kézzel közepes méretű gombócokat formálunk és a forró vízben kifőzzük őket 10-12 perc alatt. Ha megfőttek, fel fognak jönni a víz felszínére. A pirított zsemlemorzsára szedjük őket. Lehet vaníliasodót is főzni hozzá, mi csak cukrozni szoktuk vagy egy kis lekvárt kanalazunk rá. Mivel szeretjük a mazsolát, azt is raktam a masszához, kb. egy maréknyit.
Ne házi, zsíros túróval próbálkozzunk, mert akkor ez a tészta túl lágy lesz és szétfő a gombóc. Ehhez minél szárazabb a túró, annál jobb.
2012. június 9., szombat
Spenótmuffin fetával
Pár napja léböjtözni kezdtem, ez azt jelenti, hogy a gyümölcscentrifugából kijövő pép itt marad a nyakamon, mert csak a levét iszom. Azt a zöldségtrutyit nagyon jól fel lehet használni ehhez a muffinhoz. A gyümölcspép jó lesz réteshez.
Hozzávalók 12 darabhoz:
150 g mélyhűtött spenót (vagy egyéb zöldség finomra vágva vagy pépesítve), 2 tojás, 200 g (feta) sajt, 250 g liszt, 1 teáskanál só, 3 teáskanál sütőpor, 0,8 dl olaj, 3 dl író (vagy tej egy kis tejföllel elkeverve).
A spenótot kiolvasztjuk, a sajtot apró kockákra vágjuk, a formát vagy kikenjük, vagy papírkapszlikkal borítjuk. A sütőt előmelegítjük 180°C-ra (ez fontos, a muffint mindig előmelegített sütőbe tegyük!), a tészta száraz hozzávalóit egy tálban összekeverjük, a nedveseket (tojás, olaj, író, spenót) egy másik tálban elvegyítjük. Ha a sütő elég meleg, akkor a száraz és a nedves hozzávalókat gyors mozdulatokkal összekeverjük (nem szabad túl sokáig kevergetni, mert sűrű lesz), a forma mélyedéseibe adagoljuk. Kb. 15-20 perc alatt halvány pirosra sütjük. 5 percig hagyjuk még a formában hűlni, utána kivesszük, melegen tálaljuk.
Az én verzióm nem spenótos, hanem uborkás lett, és melegen mindenkinek túl "zöldízű" volt. Hidegen már nem. Különféle zöldségekkel is ki lehet próbálni.
2012. június 7., csütörtök
Gyors almás rétes
Nem rétestésztából készítem, hanem bolti vajas tésztából. Amikor a Lidl leárazza, akkor felpakolok jónéhányat, mert az eddig kipróbáltak közül az övék vált be a legjobban. Azért szeretem inkább a vajas tésztát, mert nem olyan száraz, amikor megsül, viszont leveles, ezért hasonlít az állaga az rétesre.
Hozzávalók:
1 csomag bolti vajas tészta, 3-4 közepes alma, cukor, zsemlemorzsa, fahéj, porcukor, liszt.
Szobahőmérsékleten hagyjuk kiengedni a vajas tésztát. Ha sürgősen kell, akkor mikróban alacsony fokozaton (nálunk 240-es) kiolvasztjuk kb. két perc alatt (egy-egy perc mindkét oldalán, még becsomagolva). Lereszeljük az almát. Nem kell feltétlenül meglocsolni citromlével, mert a rétes esetében lényegtelen, hogy megbarnul-e az alma. Lisztezett deszkán akkorára nyújtjuk a tésztát, amekkorára csak tudjuk, de a rövidebb oldala akkora legyen, amilyen hosszú a tepsink. A hosszú oldala mentén négy részre osztjuk. A tésztacsíkok (hosszú) szélétől kb. egy centire végigszórjuk egy-egy púpos evőkanál zsemlemorzsával. Erre azért van szükség, hogy felszívja az alma levét, különben elázik a rétes alja sütés közben. A reszelt almából kinyomkodjuk a levét, elosztjuk négy részre, és rákanalazzuk a tészta zsemlemorzsás sávjára. Szórunk az almacsíkokra egy-két evőkanálnyi cukrot és egy kávéskanálnyi fahéjat (csíkonként), majd ráhajtjuk a tészta szabad felét, a szélét pedig egy picit megnyomkodjuk, hogy ne nyíljon ki sülés közben. Sütőpapírral borított tepsibe rakjuk, és 180-200°C-on addig sütjük, amíg halványan meg nem pirul a teteje. Szeleteljük és porcukorral megszórjuk.
Egyszerűbb a dolgunk, ha van eltéve reszelt almánk, azt csak ki kell venni az üvegből és azonnal használható is.
2012. június 4., hétfő
Márványos kuglóf I.
Egy újabb recept Hargitai György: 33 édesség lépésről lépésre című könyvéből. Egyszerű, finom és gyors. Meg lehet szórni porcukorral vagy bevonni csokoládéval, én nem tettem.
Hozzávalók:
250 g vaj/margarin, 250 g cukor, 6 tojás,
1 csomag sütőpor, 250 g liszt,
1 evőkanál keserű kakaópor.
A szobahőmérsékletű vajat habosra keverjük a cukorral, a tojásokat egyenként hozzáadva tovább habosítjuk. A sütőporos lisztet laza mozdulatokkal hozzákeverjük. Kettéosztjuk, az egyik feléhez hozzáadjuk a kakaóport. Kivajazott, lisztezett kuglófformába öntjük a fehér massza felét, ráöntjük a kakaósat, arra pedig a maradék fehéret (fordítva is lehet, a kakaósat felezve). Előmelegített sütőben, közepes lángon 180°C-on kb. 40-50 percig sütjük, amíg a beleszúrt fogpiszkálóra vagy kötőtűre nem ragad nyers massza.
Egy kicsit változtattam az eredeti recepten, a fehér masszához adtam egy tasak vaníliás cukrot is. És nem kevertem össze a kétfajta tésztát, szerintem így szebb.
2012. június 2., szombat
Töpörtős pogácsa
Az alaprecepteknél leírt kelt tésztából készül. Bolti töpörtőkrémmel is lehet készíteni, de azért a házi jobb. Húsdarálóval szoktam ledarálni a töpörtőt, általában kétszer átdarálom, hogy ne maradjanak benne kemény darabok.
A kelt tésztát lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtom. Megkenem töpörtőkrémmel, bár ezt túlzás kenésnek nevezni, mert eléggé kemény a krém, úgyhogy inkább krémdarabokat nyomkodok a tésztára. Ezután úgy feltekerem, mint a bejglit, és a tésztarúd jobb és bal harmadát ráhajtom a középsőre. Így jó sok rétegű lesz a pogácsa. Letakarva kelesztem fél órát, majd újra elnyújtom, de már nem olyan vékonyra, hanem kb. másfél centi vastagságra. Pogácsaszaggatóval kiszaggatom, de úgy, hogy a tésztacafatokat mindig a következő, kiszaggatandó pogácsa széléhez hajtom. Nem hagyom hulladéknak, mert ezt a tésztát nem lehet még egyszer összegyúrni, újra nyújtani és szaggatni, mert nem lesz leveles. Sütőpapírral bélelt tepsibe rakom a pogácsákat, megkenem tojással, megszórom egy kis sóval, és még fél órát kelesztem. Ezután 200°C-on addig sütöm, míg jó piros nem lesz a teteje.
Nem tudok pontos töpörtőmennyiséget megadni, mert ha kevesebb van, akkor kevesebbet rakok bele, ha több, akkor többet. Érdemes fedeles tálban tartani a megsült pogácsát, tovább puha marad.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)