2013. szeptember 29., vasárnap

Mézes zserbó

Vakuval fényképeztem, mert esik az eső és sötét van, azért néz ki durvábbnak a törés a csokin, pedig szabad szemmel nem feltűnőek ezek a repedések. Névnapozunk, úgyhogy sütögettem. A recept egy régi Nők Lapjából származik, ha jól tippelek. Nagyon finom, jó rumos-narancsos.

Hozzávalók:
A tésztához: 120 g méz, 100 g margarin, fél dl tej, 2 tojás, 160 g cukor, fél citrom leve (és reszelt héja is), 600 g liszt, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 1 csomag vaníliás cukor, 1 kávéskanál fahéj, 1 csipet só.
A krémhez: 1 csomag vaníliaízű (főzős) pudingpor, 3 dl tej, 200 g porcukor, 200 g margarin, 2 csomag vaníliás cukor, 1 narancs reszelt héja, fél deci rum, fél citrom leve.
Lekvár (ribizli, málna vagy sárgabarck) és tortabevonó (vagy a házi készítésű csoki hozzávalói).

A mézet a margarinnal és a tejjel felforrósítjuk. A tojásokat kikeverjük a cukorral és a citromlével, a mézes keverékhez adjuk. A lisztet összekeverjük a szódabikarbónával, a vaníliás cukorral, a fahéjjal és a sóval. A tojásos-mézes keverékhez adjuk, alaposan összekeverjük. Nagyon ragacsos lesz, úgyhogy fél-egy órára tegyük hűtőszekrénybe. Közben megfőzhetjük a krémet. Ehhez a pudingport a tejjel sűrűre főzzük, hagyjuk kihűlni.
A sütőt melegítsük elő 180°C-ra. A tésztát négy egyenlő részre osztjuk, kinyújtjuk őket, és egy tepsi hátoldalán megsütjük a lapokat 5-8 perc alatt, majd hagyjuk őket kihűlni.
A krémhez habosra keverjük a vajat a porcukorral és a vaníliás cukorral, belereszeljük a narancshéjat. A főtt pudinghoz keverjük a citromlét és a rumot, majd kanalanként a vajas krémet is.
A tészták közül a legszebbet félretesszük (az kerül a tetejére). Az első tésztalapra rákenjük a krém felét. Ráborítjuk a következő tésztalapot, azt lekvárral kenjük meg (nem túl vastagon), arra kerül a következő tésztalap, a krém maradék fele, és leborítjuk az utolsó tésztalappal. Olvasztott tortabevonóval bevonjuk vagy főzünk csokimázat hozzá. Csak másnap szeleteljük, hogy legyen ideje puhulni a tésztának és összeérjenek az ízek.



2013. szeptember 28., szombat

Nyomogatós perec

Van egy rugós perecformánk, azzal szoktam elkészíteni ezt a perecet, ez a név oka. Sok lesz belőle, omlós a tésztája, jó sajtos, szeretjük. Családi recept.

Hozzávalók:
750 g liszt, 250 g margarin, 100 g vaj, 1 kis pohár tejföl, 1 púpos evőkanál só, 2 tojás, 300 g reszelt sajt, 1 tasak szalalkáli, reszelt sajt a tetejére.

Összegyúrjuk a hozzávalókat (a 2 tojás is a tésztába kell), és egy lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk a tésztát. Valamilyen szaggatóval kiszaggatjuk, sütőpapírral borított tepsibe közvetlenül egymás mellé rakjuk őket (nem fognak összesülni). Ha akarjuk, megkenhetjük tojással is a tetejét, én nem tettem, csak reszelt sajtot szórtam rájuk. 180°C-os sütőben addig sütjük, amíg meg nem pirulnak a perecek.
Mivel ez nem leveles tészta, a szaggatáskor keletkező hulladékot össze lehet gyúrni, elnyújtani, kiszaggatni. Annyiszor, ahányszor kell, hogy elfogyjon a tészta.

2013. szeptember 24., kedd

Ila néni sajtosa

Újabb családi recept. Ez sokkal gyorsabb, mint a kerek perec, mert ezt csak ki kell nyújtani és derelyevágóval feldarabolni. Finom, egyszerű, szeretjük.

Hozzávalók:
1 kis pohár tejföl, 1 kg liszt, 250 g margarin, 200 g zsír, 100 g reszelt sajt, egy kocka élesztő, 2 púpos evőkanál só, 1 dl tej, 1 tojás, 1 csapott evőkanál cukor, sajt a tetejére.

A tejet meglangyosítjuk, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor ez felfutott, mélyedést készítünk a lisztben, beleöntjük az élesztőt a többi hozzávalóval (kivéve a tojást, mert az nem bele kell). Összegyúrjuk, és kelesztjük fél-egy órát. Ezután lisztezett deszkán kinyújtjuk egy centi vastagra, derelyeszaggatóval (vagy késsel, ha más nincs) rudakra vágjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben viszonylag szorosan egymás mellé rakjuk őket, megkenjük a tetejüket a tojással és megszórjuk reszelt sajttal (vagy köménymaggal). 180°C-on pirosra sütjük őket.
Úgy is lehet készíteni, hogy kinyújtjuk a deszkán, felvágjuk akkora darabokra, mint azok a tepsik, amikben sütni akarjuk őket, beleterítjük a tepsikbe, és ott vágjuk fel őket derelyevágóval. Nekem az előző módszer valahogy szimpatikusabb, pedig a tepsiben szeletelés egyszerűbb.

2013. szeptember 22., vasárnap

Algyői kerek perec

Élnek rokonaink Algyőn, és ez a recept az egyikőjüktől származik. Ő mindig karikákra formázza ezt a perecet, azért neveztem el így. Finom és alapvetően egyszerű, csak nagyon időigényes a sodorgatás miatt, ha valaki egyedül áll neki.

Hozzávalók:
1 kg liszt (fele rétes-, fele finomliszt), 250 g margarin, 100 g vaj, 50 g zsír, 1 tojás, 1 kis pohár tejföl, 1 kocka élesztő, 1 dl tej, 1 csapott evőkanál cukor, 1 púpos evőkanál só (ha kisebb evőkanalunk van, akkor inkább 2-vel tegyünk bele).

A tejet felmelegítjük, beleszórjuk a cukrot és belemorzsoljuk az élesztőt. Amikor ez felfutott, a lisztbe egy mélyedést készítünk, abba öntjük az élesztős tejet és a többi hozzávalót is. Összegyúrjuk, majd vékony nudlikat sodrunk belőle, karikát formázunk, és sütőpapírral borított tepsibe rakjuk őket, közvetlenül egymás mellé. Megkenjük őket tojással, és előmelegített sütőben 10-15 perc alatt készre sütjük.
Nem kell kelni hagyni a tésztát, de nekem közben el kellett mennem itthonról, úgyhogy kb. másfél órát állt a tészta a sodrás előtt. Egy kicsit megkelt, de ez se nem ront, se nem javít a végeredményen. Tényleg vékonyra sodorgassuk a tésztát, mert sülés közben kicsit megkel. Ha nem elég sós, akkor a tojással való megkenés után meg lehet szórni sóval. Rengeteg lett belőle, és nagyon gyorsan sül, úgyhogy csak akkor kapcsoltam be a sütőt, amikor három tepsinyit megformáztam már, így lépést tudtam tartani vele. Ha nem egyedül csináljuk, akkor erre nincs szükség.

2013. szeptember 20., péntek

Hagymás pogácsa

Az eredeti recept fent van a neten, úgyhogy nem gépelem be: http://www.limarapeksege.hu/2009/11/hagymas-pogacsa.html
Most sütöttem meg másodszor, és egy kicsit változtattam rajta. Ezúttal kis kockákra vágtam a hagymát (vöröshagymát, nem lilát), mert első alkalommal zavartak a hagymacsíkok, amikor szaggattam a pogácsát. Egy kicsit evés közben is zavartak, de az volt a kisebbik gondom.
Ráadásul nem volt időm annyit pihentetni a tésztát, amennyit Limara ír. Amikor rápakoltam a hagymát a tésztára és felhajtottam, akkor már nem pihentettem egy kicsit se, hanem azonnal elkezdtem kiszaggatni. Mire ezzel elkészültem, az első tepsinyi adagnak szerintem volt elég ideje kelni. Bekentem tojással és ment a sütőbe.
Ennyi hozzávalóból egy kelesztőtálnyi (kész) pogácsa lesz, én nagyon szeretem a hagymát, úgyhogy ez a pogácsa a három kedvencem egyike.

2013. szeptember 19., csütörtök

Rakott tészta

Nincs rá külön recept, csak összeütöttem itthon valamit. Sokféleképp lehet rakott tésztát készíteni, ízlés kérdése az egész.
Fél kiló tésztát félpuhára főztem sós vízben, és amíg az elkészült, mártást készítettem. Egy fej vöröshagymát apró kockákra vágtam, megdinszteltem, ráöntöttem fél kiló darált húst, pirítottam egy kicsit, hogy ne legyen teljesen nyers. Felöntöttem paradicsomlével, fűszereztem (pizzafűszer, őrölt bors, só, ételízesítő, oregano, kakukkfű). Amikor elkészült a tészta, egy tálban összekevertem a szósszal, egy tűzálló edénybe öntöttem, reszelt sajttal megszórtam, és a sütőben közepes hőmérsékleten addig sütöttem, amíg a sajt rá nem pirult.
Korábban készült már tejszínes-gombás, tejszínes-sonkás, illetve tejszínes-cukkinis mártással is, nekem a paradicsomos és a tejszínes-sonkás tetszik a legjobban.

2013. szeptember 5., csütörtök

Almatorta (Mama apple tart)

Sikerült egy kicsit túlsütnöm, mert a recept egy óra sütési időt ír, de nálunk sokkal gyorsabban kész lett, kb. fél óra alatt, bár az is igaz, hogy kezd tönkremenni a sütőnk, úgyhogy eléggé kiszámíthatalanul süt. Egyébként nem azért ilyen barna a teteje, hanem mert megszaladt a kezem a fahéjjal. A tésztán látszik azért, hogy barnább, mint kellene, de az ízen nem rontott semmit.
A recept az aktuális Gasztromagazinból származik.

Hozzávalók:
Tészta: 200 g liszt, 1 nagy tojás tálkába ütve, villával felverve, 50 g vaj, 50 g margarin, csipet só, csipet fahéj, 20 g cukor, 1 kk. sütőpor, 1 evőkanál (forró) tej.
Töltelék: 4 nagy golden alma (kb. 1 kg), 60 g cukor, 2 evőkanál hideg vaj, feldarabolva.

A sütőt melegítsük elő 170°C-ra. A forró tej kivételével minden hozzávalót tegyünk egy tálba, és fakanállal keverjük simára. Adjuk hozzá a tejet, és jól keverjük el benne, de ne dolgozzuk túl. A tészta nagyon lágy lesz. Helyezzük egy 23 cm átmérőjű, kikent tortasütő formába, és belisztezett ujjakkal nyomkodjuk a tésztát a sütőedénybe, amíg az beborítja az alját és a falát is.
A töltelékhez hámozzuk meg, magozzuk ki és vágjuk félbe az almákat. Vágjunk minden egyes felet további cikkekre, majd rendezzük a szeleteket tetszés szerint. Szórjuk meg a cukorral, fahéjjal, majd fedjük be a darabokra tört vajjal.
Süssük a süteményt kb. egy óráig, amíg a tészta széle aranyszínűvé válik. Langyosan tálaljuk.
Én megszórtam a tésztát (ami nem is volt annyira lágy) zsemlemorzsával, biztos ami biztos alapon, mert eléggé leveses almáink vannak, és nem mértem ki egy kilót, hanem annyit tettem rá, amennyi ráfért. Kicsit száraz lett a tésztája, de ezt a túlsütésnek tudom be. Jó ízű, egyszerű sütemény.