2012. október 29., hétfő

Gyümölcskenyér



Egy újságkivágás a forrás. Le lehet önteni csokival, megszórni porcukorral, ahogy tetszik. Ez egy kuglófformában sült, normál esetben őzgerincben vagy püspökkenyérformában készül. Nem nagy a tésztamennyiség, úgyhogy ha vendégeket várunk vagy nem csak egy napra valónak sütjük, akkor inkább duplázzuk meg a mennyiségeket.

Hozzávalók:
150 g liszt, 125 g margarin, 5 púpozott evőkanál porcukor, 150 g vegyes kandírozott gyümölcs, 3 tojás, 1 kávéskanál sütőpor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja.

Két csapott evőkanálnyi liszttel meghintjük a felkockázott, cukrozott gyümölcsöket, és félretesszük őket (így nem fognak lesüllyedni a tészta aljára, de nekem enélkül se). A szobahőmérsékletű margarint a porcukor fokozatos hozzáadásával habosra kikeverjük, majd az egész tojásokat egyenként hozzáadjuk. Amikor egynemű a tojásos massza, lazán belekeverjük a sütőporral elegyített lisztet, majd az ízesítőket és a kandírozott gyümölcsöket adjuk hozzá. A tésztát kikent, lisztezett formába töltjük, és előmelegített sütőben 180°C-on 25-30 perc alatt készre sütjük. Sütés után a formából kiborítjuk, és hagyjuk kihűlni.
Ha reszelünk bele citromhéjat, nagyon finom. Én 5-5 deka citrom-, narancshéjat és mazsolát adtam hozzá.

2012. október 28., vasárnap

Gőzgombóc



Egyszer ettem Németországban mirelit gőzgombócot, és eszembe jutott, hogy ki kellene próbálni házilag. Keresgéltem az interneten, gyakorlatilag az összes recept nagyon hasonló. Az enyém innen származik: http://www.sielok.hu/rovat/hutte/cikk/gozgomboc/

Hozzávalók:
500 g liszt, 25 g élesztő, 30 g cukor, 3 dl tej, 1 tojás, csipet só, fél citrom reszelt héja, lekvár, darált mák, porcukor, vaj.

Az élesztőt langyos, cukros tejben felfuttatjuk, a citromhéjjal bezárólag tésztát gyúrunk/verünk a hozzávalókból. Letakarjuk, langyos helyen fél órát kelesztjük. Lisztezett deszkán kb. fél centi vastagra nyújtjuk, egy késsel feldaraboljuk tenyérnyi (ujjak nélkül!) darabokra. A közepükbe (kemény) lekvárt rakunk, körbenyomkodjuk a tésztát, hogy ha fő, ne folyjon ki belőle, és gombócokká hengergetjük őket. Felteszünk egy fazékban vizet forrni, addig a gombócok a deszkán még kelnek egy kicsit. Amikor felforrt a víz, egy szűrőt teszünk bele úgy, hogy ne lógjon a vízbe, és ráültetünk annyi gombócot, hogy ne fedjék egymást. Borítsuk le fedővel, de a tüzet ne gyengítsük le a víz alatt, forrjon tovább. Kb. 10-15 perc múlva kivehetjük a gombócokat, és a következő adagot ültessük a szűrőre. Akkor jó a gombóc, hogy ha megnyomjuk az ujjunkkal, nem marad horpadt. A kész gombócokat leönthetjük olvasztott vajjal vagy vaníliasodóval, szórjuk meg darált mákkal és porcukorral.
Mivel nekem csak félgömb alakú szűrőm van, inkább nokedliszaggatót raktam helyette a fazékra, és egy domború fedővel borítottam le. Gőzölés közben nagyon megnőnek a gombócok, úgyhogy eleve ne csináljunk túl nagyokat a nyers tésztából. Nem öntöttem rá vajat, csak még melegen megszórtam mákkal és porcukorral, úgy is rátapad. Nagyon finom, könnyű az állaga. Még hidegen is jó.
Ebből a tésztamennyiségből 18 (nagy) gombócom lett. Nekem jobban ízlik vaníliasodó nélkül.

2012. október 22., hétfő

Citromos szelet



Mióta itthon vagyok, állandóan süthetnékem van. Ez a recept valószínűleg egy újságból származik, de fogalmam sincs, hogy honnan. Vannak spirálfüzeteim, azokba ragasztgatom az újságokból kivágott recepteket, és a kimaradt helyre kézzel leírom azokat, amik a kivágottak hátoldalán vannak. Egy idő után fogalmam sincs, mi honnan ered.

Hozzávalók:
3 tojásfehérje, 150 g cukor, 150 g darált dió, 150 g liszt, 1 csomag sütőpor, 1 citrom reszelt héja, 5 evőkanál tej, 150 g margarin. A mázhoz 2 tojássárga, 150 g porcukor, 1 citrom leve.

A tésztához a tojásfehérjéket kemény habbá verjük, majd habverővel tovább verve apránként belekeverjük a (por)cukrot. Utána hozzáadjuk a reszelt citromhéjjal elkevert diót, majd a sütőporral összevegyített lisztet. Végül belekeverjük a tejet és a felolvasztott, lehűtött margarint. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük a masszát, és előmelegített sütőben 180°C-on 25-30 perc alatt megsütjük. Közben a mázhoz a tojások sárgáját a porcukorral és a citromlével kikeverjük, majd a forró, kisült tésztára öntjük és elegyengetjük rajta. A forró tepsibe tesszük vissza, elzárjuk a sütőt, és ott hagyjuk kihűlni.
Az eredeti receptben 3 tojássárga és 250 g porcukor kell a mázhoz, de egyszer már megsütöttem ezt a süteményt, és nekem valahogy nem jött össze a máz, úgyhogy most csökkentettem a mennyiséget, és ezzel tökéletes lett még úgy is, hogy kristálycukorral készítettem, nem porcukorral. Nagyon finom sütemény, erősen érzik rajta a citrom.
Kb. 20x25-ös tepsiben sütöttem, hogy ne legyen túl lapos, mert nem nagy a tésztamennyiség.

2012. október 20., szombat

Csokis-körtés puding



A mi magyar felfogásunk szerint ez nem puding, hanem inkább kakaós piskótával leöntött körte. Amennyiben valaki ért angolul, ajánlom a youtube-ot, mert rengeteg videó van fent, amikből jó kis dolgokat lehet összeütni. Ez a recept egy Nigella Lawson darab (chocolate pear pudding). Nem először készült, nagyon szeretjük, és gyorsan el is fogy. Szerintem más gyümölccsel is finom lehet, csak ne olyannal próbálkozzunk, ami hő hatására percek alatt meglottyad.

Hozzávalók: 
kb. 5-6 darab közepes körte (vagy két doboz körtekonzerv), 150 g vaj, 125 g liszt, 125 g cukor, 1 teáskanál sütőpor, 1/4 teáskanál szódabikarbóna, 2 tojás, 25 g kakaópor, 2 teáskanál vaníliakivonat.

Egy kb. 20x30 cm-es formát kivajazunk, befedjük az alját hámozott, kimagozott körtével. Ha konzervet használunk, öntsük le a levét és csak a körtéket használjuk. A többi hozzávalót egy tálba öntjük, csomómentesre keverjük. Kicsit sűrűbb lesz a tészta, mint egy átlagos piskótatészta, de ezzel nem is lesz gond, mert a körte ereszt egy kis levet. Ezt a tésztát a körtére kanalazzunk, nagyjából elsimítjuk. 200-220°C-os sütőben sütjük 25-30 percig (ha a beleszúrt tűre nem tapad tészta, akkor van kész).
Nem lehet igazán szépen szeletelni, de nálunk ez nem is érdekes, mindenki nekiesik a sütinek kanállal. Nagyon finom, pedig nekem a körte nem kedvencem. Ha nem konzervet használunk, nagyjából akkor is megpuhul a körte.



2012. október 17., szerda

Krumplis sütemény


Itthon vagyok, ennek örömére  kerestem egy receptet, amihez még kedvem is lenne. Ehhez régi krumplit is fel lehet használni, ha van.

Tészta: 400 g liszt, 150 g zsír, 150 g cukor, csipet só, 1 csomag sütőpor, 3 tojássárga, kevés tej.
Töltelék: 500 g főtt (sótlan!), áttört burgonya, 250 g cukor, 150 g darált dió, fél deci rum, 3 tojásfehérje, 50 g kakaópor, 1 csomag vaníliás cukor, 1 citrom reszelt héja.

A lisztet a zsírral elmorzsoljuk, hozzáadjuk a cukrot, a sót, a sütőport, a tojássárgákat, és annyi tejjel összedolgozzuk, amivel nyújtható tésztát kapunk. Két részre osztjuk, az elsőt akkorára nyújtjuk, mint a kizsírozott tepsink, és beleterítjük. Elkészítjük a tölteléket. A főtt krumplit krumplinyomón átnyomjuk, összekeverjük a cukorral, a darált dióval, rummal, kakaóval, vaníliás cukorral, citromhéjjal, majd hozzáadjuk a tojások felvert habját, amivel lazán átforgatjuk, hogy ne törjön össze a hab. Ezzel a töltelékkel borítjuk a tésztát a tepsiben, elsimítjuk. Kinyújtjuk a másik lapot, ráhelyezzük a töltelékre, villával megszurkáljuk, hogy sütés közben ne púposodjon fel. Megkenjük étolajjal, és közepes lángon megsütjük (kb. 20-25 perc). Amikor a beleszúrt tűre nem ragad semmi, kivesszük a sütőből és hűlni hagyjuk. Közben csokimázat készítünk a tetejére (pl. http://hunvamp.blogspot.hu/2012/05/hazi-csokimaz-ez-maz-szinte-mindig.html) és bevonjuk vele a süteményt. Ha megszilárdult a csoki, szeletelhetjük a süteményt.
Finom.


2012. október 4., csütörtök

Favágók tortája



Hiányzott már valami édesség, és ezt a receptet a gépen találtam. Fogalmam sincs, hogy honnan származik, de amikor rákerestem a neten, azt írták, hogy a Paprika TV-ből.

Hozzávalók: 
Alsó réteg: 2 közepes alma, 185 g magozott datolya, 1 tk. szódabikarbóna, 1 csésze (2,5 dl) forró víz, 125 g lágy vaj, 1 csésze cukor, 1 egész tojás, 1 tk. vaníliaaroma, 1,5 csésze liszt, 1 tk. sütőpor.
Felső réteg: 100 g vaj, fél csésze tej, 3/4 csésze (barna) cukor, 150 g kókuszreszelék.

Vajazzunk ki egy 20 cm átmérőjű tortaformát, és melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. Hámozzuk meg, magozzuk ki és vágjuk kockákra az almát, majd keverjük el a szeletelt datolyával, a szódabikarbónával és öntsük rá a forró vizet. Hagyjuk állni, míg összeállítjuk a tészta alapját. Keverjük habosra a vajat a cukorral, adjuk hozzá a tojást (vagy 2 tojásfehérjét), a vaníliaaromát (vagy vaníliás cukrot), majd habverővel jól verjük fel. Szórjuk a lisztet és a sütőport a keverékbe, majd forgassuk a gyümölcsöt is a tésztába. Öntsük az egészet az előkészített formába és süssük 45-60 percig. Ezalatt készítsük el a torta felső rétegét. A hozzávalókat főzzük 4-5 percig. Mikor a tészta megsült, vegyük ki a sütőből és öntsük rá a kókuszt. Egyenletesen terítsük el, majd tegyük vissza az egészet a sütőbe, és süssük további 15 percig. Ha szükséges, pirítsuk a tetejét grillezéssel, hogy szép aranybarna legyen. Hagyjuk a formában kihűlni, a szeleteket pedig tálaljuk tejszínnel vagy vaníliafagylalttal.
Lehet, hogy velem van a probléma, de nekem a kókuszos réteg kegyetlenül édes lett. A tésztája meg olyan állagú, amit az apám "szalonnás"-nak hív. Valahogy nem jön be az egész, úgy, ahogy van.
Nem néz ki rosszul, de mihelyt hozzányúl az ember, a kókuszos rész széthullik. Nem lehet normálisan szeletelni, már akkor leszakadt belőle néhány helyen egy kicsi, amikor a tortaforma keretét vettem le róla. Nem fogok még egyszer ilyet sütni.

2012. október 1., hétfő

Édesköményes-tejszínes tészta



Adott egy darab édeskömény, amivel sürgősen csinálni kell valamit.
Keresgéltem az interneten, hogyan lehet ebből valami szósz szerű dolgot főzni, amit tésztával ennék, és találtam is egy egyszerű verziót (http://nemszofiaban.blogter.hu/404927/edeskomenyes-tejszines_teszta). Ennek alapján készítettem a sajátomat, és egészen jó lett.

Hozzávalók:
olaj, 1 vöröshagyma, 1 édeskömény, 2 dl tejszín, ételízesítő, só, őrölt fehérbors, szerecsendió, kb. 250 g tészta, víz.

Pici olajon megpirítjuk a felaprított vöröshagymát. Közben hosszában négybe vágunk egy édesköményt, majd felszeleteljük. Én a szárát is felkarikáztam, de az jóval lassabban puhul, mint maga a kömény. A vöröshagymára öntjük és puhára pároljuk. Ha kell, néha öntünk alá egy kis vizet. Amikor megpuhult, felöntjük tejszínnel, fűszerezzük, és lassú tűzön besűrítjük. Közben sós vizet forralunk, beleöntjük a tésztát és megfőzzük. Leszűrjük, és az édesköményes öntettel tálaljuk.
Eddig még sose ettem semmit, aminek az édeskömény a fő alkotóeleme volt. Érdekes, enyhén ánizsos íze van, és bár nem szeretem az ánizst, egyáltalán nem zavart. Ez a mennyiség 2 főre elég.