2013. június 29., szombat
Csokoládés muffin
Már megint léböjtözöm, úgyhogy nincs nagy sütés-főzés itthon. Amíg ez tart, addig alig fogok feltölteni receptet, mert nem akarom szabotálni magam.
Nem tudom, honnan származik a recept, kézzel írtam le az egyik füzetembe.
Hozzávalók:
250 g liszt, 1 zacskó sütőpor, 2 evőkanál keserű kakaópor, 120 g tejcsokoládé, 120 g fehér csokoládé, 100 g kristálycukor, 2 deci tej, 1 deci tejföl, 100 g vaj, 1 tojás.
Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra. Egy tálba szitáljuk a száraz hozzávalókat (liszt, kakaópor, kristálycukor, sütőpor), keverjük össze őket. Egy másik tálba öntsük a nedveseket (tojás, olvasztott vaj, tej, tejföl), és összekeverve öntsük a szárazhoz. Az apróra tördelt csokoládédarabkákkal együtt keverjük el a tésztát, de ne keverjük túl, mert akkor túl sűrű lesz a kész sütemény. A sütőforma mélyedéseibe tegyünk 12 db papírhüvelyt, ezekbe osszuk el a tésztát egyenlő részben. Az előmelegített sütőben 15-20 perc alatt készre sütjük.
Nálunk csak étcsoki volt itthon, úgyhogy abból használtam fel 24 dekát úgy, hogy felolvasztottam, és a nedves részhez öntöttem, nem kockázgattam bele a tésztába. Szerintem így finomabb, de ez ízlés kérdése. Eddig ez a kedvenc csokis muffinunk.
2013. június 10., hétfő
Mustáros sült burgonya
Fogalmam sincs, hogy lehet ezt úgy lefényképezni, hogy étvágygerjesztően nézzen ki. Nem így.
Mindenesetre én nagyon szeretem. A recept egy újságkivágás, nem tudom, honnan. Talán egy Meglepetésből.
Hozzávalók:
700 g burgonya, 30 g vaj, 30 g liszt, 3 dl tej, 120 g reszelt sajt, 1 evőkanál mustár, 3 szál újhagyma (vagy egy csokor snidling), só, bors.
Hámozzuk meg a burgonyát, és fél centis karikákra vágva sós vízben főzzük meg (lehetőleg ne főzzük szét). Közben készítsük el a mustáros szószt. Keverjük el a lisztet az olvasztott vajjal és a tejjel. Fűszerezzük és melegítsük fel. Kevergessük addig, míg sűrű nem lesz. Adjuk hozzá a mustárt és a reszelt sajt 3/4 részét. A burgonyát szűrjük le, tűzálló tálba téve öntsük rá a mártást. Szórjuk rá az apróra vágott hagymát és a maradék sajtot. Forró sütőben süssük aranysárgára.
Mivel mi nagyon szeretjük a hagymás dolgokat, a mustáros szószhoz először pirítok vöröshagymát a vajon, egy kicsit megpirítom rajta a lisztet is, azután öntöm fel tejjel. Így intenzívebb a hagymaíz. Snidlinggel szórtam meg a tetejét, mert van a kertünkben, de biztosan jó újhagymával is. Szerintem az a hagymás olvadt sajt a legjobb az egészben. Húshoz is lehet köretként enni, de nálunk így, magában főétel.
2013. június 9., vasárnap
Amerikai típusú pitetészta
Nem tudom, mi a hivatalos neve, de nekünk, magyaroknak a pite mást jelent, mint az amerikaiaknak. És ez nem a magyar jellegű tészta alapreceptje. A leírás egy valószínűleg Horváth Rozi nevével fémjelzett kis füzetből való, mazsolás pite néven fut.
Hozzávalók:
400 g liszt, 200 g margarin, 1 mokkáskanál só, 3/4 dl hideg víz.
A lisztbe, sóba belemorzsoljuk a szobahőmérsékletű margarint, a vizet pedig kanalanként adagolva eldolgozzuk vele. Szépen össze fog állni a tészta, könnyen nyújtható. Gyakorlatilag bármilyen töltelékkel el lehet készíteni, sóssal is, mert ilyen szempontból semleges íze van a tésztának.
Egy pitesütő formát kikenünk zsiradékkal, a tészta kétharmadát elnyújtjuk és beleterítjük a formába. Én szeretem, ha kb. egy centivel nagyobb a tészta minden irányban. Kis zsemlemorzsával vagy grízzel (túrótöltelékhez grízt szoktunk szórni a tésztára, mert az nem fog meglátszani) megszórjuk, hogy felszívja a nedvességet a töltelékből, de nem egy elázós tészta. Erre rakjuk a tölteléket. Ezután a maradék egyharmad tésztát is elnyújtjuk kerekre, ráfektetjük a töltelékre, az alsó tészta lelógó részét felhajtva pedig összenyomkodjuk. Egy tojással meg lehet kenni a tetejét, és néhány nyílást vágni bele, hogy a gőz távozni tudjon, ne púposítsa fel a sütemény közepét. 200°C-ra előmelegített sütőben kb. 45 perc alatt pirosra sütjük.
Most túrótöltelékkel készítettem, fél kiló száraz (tescós) túróból. Egy citrom héját belereszeltem, cukorral édesítettem és egy jó maréknyi mazsolát adtam hozzá.
2013. június 7., péntek
Bécsi citromos

Hozzávalók (kb. 25 db):
180 g liszt, 120 g porcukor, 250 g vaj, 2 citrom reszelt héja, 1 evőkanál kukoricaliszt, 1 teáskanál sütőpor, csipetnyi só, porcukor a szóráshoz.
A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünkk két sütőlemezt. A lisztet, a kukoricalisztet, a sütőport és a sót tálba szitáljuk. A vajat a 12 dkg porcukorral egy másik tálban, robotgéppel a legmagasabb fokozaton habosra verjük. Hozzáadjuk a száraz adalékokat és a reszelt citromhéjat. Egymástól öt centi távolságra teáskanállal halmokat rakunk a sütőpapírral bélelt lemezre. 12-15 perc alatt aranybarnára sül. A sütőben hagyjuk, amíg teljesen kihűl. Megszórjuk porcukorral.
Én nem szórtam meg cukorral, elég édes anélkül is. Nagyon soknak tűnt a vaj ennyi liszthez, de nincs tojás a tésztában, úgyhogy tényleg kellett a zsiradék. Jó íze van, kellemesen citromos.
2013. június 2., vasárnap
Zabos-mazsolás halom
Hozzávalók (kb. 45 db):
160 g liszt, 1 tojás, 90 g barnacukor, 90 g cukor, 120 g vaj, 50 g zabpehely, 50 g mazsola, 70 g mogyoró, fél teáskanál vaníliaaroma, fél tk. szódabikarbóna, fél tk. só.
A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. Kivajazunk vagy sütőpapírral kibélelünk három sütőlemezt. A lisztet, a szódabikarbónát és a sót tálba szitáljuk. A vajat, a cukrot és a barnacukrot egy másik tálban robotgéppel, a legmagasabb fokozaton habosra keverjük. Hozzáadjuk az aromát, a tojást, és fehéredésig keverjük. Összekeverjük a száraz hozzávalókat, a zabpelyhet, a mazsolát, a durvára vágott mogyorót. A tésztát átgyúrjuk. Egymástól 5 cm távolságra púpozott teáskanállal halmokat rakunk a sütőpapírral bélelt lemezre. 12-15 perc alatt világosbarnára sül. Rácsra téve hagyjuk teljesen kihűlni.
Vigyázzunk, hogy ne adjunk hozzá túl sok szódabikarbónát, mert érezni fog a kész süteményen az íze. Egyszerű, gyors, és ízlik.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)