2012. április 30., hétfő

Reszelt alma

                                 
Ez a recept most nem aktuális, csak azért írom le, mert holnap almatortát akarok sütni, és ahhoz fogom használni a tavaly eltett almát.
Ha valakire feldolgozhatatlan mennyiségű, nem télálló alma szakad, akkor ez egy tökéletes megoldás arra, hogy ne rohadjon a nyakába a gyümölcs.

Hozzávalók:
alma,
tartósítószer.

Megmossuk az almát, nem is kell feltétlenül meghámozni. A magházát távolítsuk el, ha férges a gyümölcs, azt is vágjuk ki belőle. Ezután reszeljük le az almát, akár kézzel, akár robotgéppel. Keverjünk hozzá valamennyi szalicilt vagy Na-benzoátot, majd tiszta üvegbe töltsük. Nyomkodjuk le, és zárjuk légmentesen.
Ha nem egyszerre érik az alma, akkor a nem teli üveget feltölthetjük a későbbi almával, ugyanezzel az eljárással. Nem fog megromlani emiatt. A képen látható üvegben is ezért vannak különböző színű rétegek.
Süteményekhez szoktam felhasználni, pl. almás réteshez. Ízesíteni akkor, a felhasználáskor kell.
Ha nagyon sok a leve az almának, akkor vagy nyomkodjuk ki eltevéskor, vagy készüljünk fel arra, hogy egy héten belül folyni fog az almalé az üvegből. Ettől sem fog megromlani a lereszelt gyümölcs, csak takarítani kell.

2012. április 26., csütörtök

Romantikus tallér

Ha rajtam múlna, akkor gyömbéres keksznek nevezném ezt a sütit, de nem tőlem származik a recept.

Hozzávalók:
100 g vaj, 250 g (barna) cukor,
1 nagy tojás (villával felverve),
1/2 teáskanál só, 2 teáskanál sütőpor,
2 teáskanál őrölt gyömbér, 350 g liszt (nem kell átszitálni),
100 g kristálycukor (egy kis tálkában, későbbre).

A vajat megolvasztjuk és a hozzávalókból (a 100 g cukor nélkül) tésztát gyúrunk. Egy kicsit ragadós lesz. Legalább egy órára hűtőbe rakjuk, hogy jól lehűljön és megszilárduljon. Ezután vizes kézzel diónyi golyókat formálunk belőle, megforgatjuk őket a félretett kristálycukorban, és sütőpapírral borított tepsibe rakva őket, kanállal vagy villával lelapítjuk a gombócokat. 6-7 centi távolságra kell őket rakni, mert a hő hatására kicsit el fognak terülni. Előmelegített sütőben 190°C-on sütjük őket kb. 15 percig, amíg a szélük elkezd pirulni. Ne a tepsin hűtsük ki őket, mert rá fognak ragadni a papírra, szóval még melegen rakjuk rácsra őket.
Gyömbér helyett citromot vagy narancsot is lehet reszelni a tésztába, úgy is nagyon finom. Kemény állagú keksz lesz belőle, nem puszedli jellegű.

Savanyú cékla


Volt a kamrában elfekvőben egy kisebb vödör cékla, még tavalyról, és mivel élelmiszert nem dobunk ki (csak ha már végképp használhatatlan), az egyik kedvenc savanyúságunkat készítettem belőle.

Hozzávalók:
cékla, víz,
köménymag, só,
ecet, cukor.

A céklát héjastól megfőzzük, még melegen meghámozzuk. Fél centi vastag karikákra vágva üvegbe daraboljuk. Háromliteres üveghez bő evőkanálnyi köménymagot 5-10 percig főzünk másfél liternyi vízben, hogy kioldódjon az íze. Feloldunk a vízben egy csapott teáskanálnyi sót, és annyi ecetet, cukrot adunk hozzá, hogy nagyon intenzíven érezzen az ízük. Ezzel öntjük le a céklát (nem kell kihűteni se a lét, se a céklát). Legalább két napig, az üveget lefedve állni hagyjuk, utána fogyasztható. Ha hosszabb ideig el akarjuk tartani, akkor tartósítószert is adjunk hozzá. Cukor helyett édesítőszer is használható.